تزریق آنزیم چیست

تزریق آنزیم

تزریق آنزیم

تزریق آنزیم یا آنزیم درمانی (انگلیسی:Enzyme replacement therapy) نوعی روش درمانی در پزشکی است که در آن، آنزیمی را که دچار کمبود یا فقدان است، جایگزین می‌کنند. عموماً این کار از طریق تزریق وریدی محلولی که حاوی آنزیم مورد نظر باشد انجام می شود که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت.

تزریق آنزیم چیست؟

تزریق آنزیم چیست؟

امروزه برای کوچک کردن بینی روش های مختلفی وجود دارد اما یکی از روش های نوین و پرطرفداری که بیشتر برای بینی های گوشتی کاربرد دارد تزریق آنزیم می باشد. دقت داشته باشید تزریق آنزیم با تزریق کورتن متفاوت است. متفاوت است در این مقاله قصد داریم درباره کوچک کردن بینی با آنزیم توضیحاتی را مطرح کنیم پس برای کسب اطلاعات بیشتر ادامه مقاله را مطالعه نمایید.

تزریق آنزیم کوچک کننده بینی

تزریق آنزیم کوچک کننده بینی

موضوعی که اخیرا در فضای مجازی بازتاب زیادی داشته، کوچک کردن بینی با تزریق ژل و آنزیم است که در گفت‌وگو با یک متخصص به بررسی عوارض این دست تزریقات پرداخته‌ایم. تزریق این آنزیم‌ها و ژل‌ها می‌تواند در قسمت‌های دیگر صورت مؤثر عمل کند، ادامه داد: اما این موضوع در بینی متفاوت است. از آنجایی که بینی از قسمت‌های انتهایی بدن است و از نظر عروق هم خون‌رسانی کمتری نسبت به سایر اعضا به آن صورت می‌گیرد، هرگونه تزریق ناشیانه و غیر معمول به این عضو می‌تواند باعث آسیب جدی در آن شود. تزریق آنزیم کوچک کننده بینی کوچک کردن بینی با این روش دائمی بوده و فقط ممکن است در برخی از افراد 20% آن باز گردد که آن هم معمولا در اثر بارداری یا چاق شدن اتفاق می افتد.در اثر بازگشت این مقدار با تکرار یک جلسه تزریق آنزیم مجدد بینی کوچک می شود.

تزریق آنزیم به بینی چیست؟

تزریق آنزیم به بینی چیست؟

بینی یکی از اجزای مهم صورته که در زیبایی چهره تاثیر به سزایی داره. متداول ترین روش برای بهبود و یا رفع مشکلات ظاهری بینی، جراحی بینی هست که به دلایل مختلف از جمله بیهوشی، دوره نقاهت طولانی و غیره، افردای که علاقمند به بهبود چهره خود بوده، ترجیح میدهند این عمل رو انجام ندهند و با توچه به روش های جدید پزشکی تصمیم به تزریق آنزیم بینی می کنند در ادامه و مباحث دیگر بیشتر به موضوع اینکه تزریق آنزیم به بینی چیست خواهیم پرداخت

هیالاز یا هیالورونیداز چیست؟

هیالورونیداز یک نوع آنزیم است که بطور طبیعی در بدن وجود دارد و موجب شکسته شدن ملکول هیالورونیک اسید می شود همچنین هیالورونیداز در گذشته از منابع حیوانی تهیه شده و امروزه در آزمایشگاهها از آلبومین انسانی استحصال می شودو هیالورونیداز با نام تجاری هیالاز در آمپول های ۱۵۰۰ واحدی وجود دارد و کاربردهای متفاوتی در چشم پزشکی ، کمک در بی حسی حین زایمان ، پوست و زیبایی دارد.

کاربرد هیالورونیداز چیست؟

حجم دهی با فیلر اسید هیالورونیک در صورتی که بیش از حد مطلوب صورت گرفته باشد و یا گره زیر پوستی بدلیل کیفیت پایین ژل و یا واکنش بافتی ایجاد شده باشد با تزریق آمپول هیالاز انجام می شود که موجب تجزیه سریع ژل شده و ظرف چند روز ژل تزریق شده از بدن دفع می شود، البته توجه به این نکته ضروری است که در چند روز اول بعد از تزریق فیلر های اسید هیالورونیک تورم طبیعی وجود دارد که این موضوع بویژزه در ناحیه زیر چشم و لب بیشتر دیده می شود. استفاده از کمپرس سرد و پرهیز از مسکن های خانواده آسپرین NSAIDSبه تسریع روند کاهش تورم کمک زیادی می کند پس بنابراین تصمیم در مورد تزریق هیالاز بعد از گذشت حداقل یک هفته از تزریق فیلر که تورم از بین رفته است توصیه می شودو باید توجه به این نکته ضروری است که فیلرهایی که پایه اسید هیالورونیک ندارند مثل ریدیسRadiesse یا پاژ با هیالاز درمان نمی شوند و درمان این فیلرها تخلیه جراحی می باشد.

تزریق آنزیم هیالاز به بینی

هیالورونیدازها خانواده ای از آنزیم ها هستند که باعث تخریب اسید هیالورونیک (HA)  یا هیالورونان، می شوند و در سال ۱۹۷۱ یکی از اولین کسانی که این آنزیم را شناخت کارل مایر بود. کارل مایر، انواع مختلف این آنزیم را در سه گروه مجزا طبقه بندی کرد و نوع اول هیالاز پستانداران، نوع دوم هیالاز کرمهای حلقوی و نوع سوم هیالاز باکتریها بودند. با کاتالیز وهیدرولیزهیالورونان ، که یک ترکیب دهنده ماتریکس خارج سلول است، هیالورونیداز ویسکوزیته هیالورونان را کاهش داده و از این طریق نفوذپذیری بافت را افزایش می دهد پس بنابراین می توان از این آنزیم  برای سرعت بخشیدن به پراکندگی و ورود بافتی داروهای دیگری استفاده کردهمچنین هیالورونید از توسط جراحان پلاستیک و متخصصین پوست مورد استفاده قرار می گیرد تا اثرات تزریق اسید هیالورونیک را که به عنوان فیلرهای بافتی مورد استفاده قرار گرفته و بیمار ناراضی است یا عارضه ناخواسته ای ایجاد شده باشد کم گردد.

تزریق آنزیم در بینی

تزریق آنزیم در بینی

در این روش کوچک کردن بینی ، پزشک از آنزیم هیالاز و بلورهای هیدروکسی آپاتیت کلسیم استفاده می کند. این روش کوچک کردن بینی نیازی به بیهوشی و سپری کردن دوره نقاهت طولانی مدت را ندارد و کاملا ایمن و بدون عارضه می باشد. در این روش پزشک ابتدا ناحیه تزریق را ضد عفونی کرده و سپس آنزیم را تزریق می کند.

تزریق آنزیم به لب

تزریق آنزیم به لب

فیلر لب طوری طراحی شده‌اند که با گذشت زمان به طور طبیعی حل شوند. با این وجود، ممکن است بعضی مواقع افراد از نتایج تزریق راضی نباشند و انتظار برای حل شدن طبیعی فیلر امکان‌پذیر نباشد. اگر تزریق ژل لب انجام داده‌اید و نتیجه آن را دوست ندارید، می‌توانید فیلر را از فضای زیر پوست خود حذف کنید. اسید هیالورونیک فیلرهای پوستی مدرن را می‌توان با تزریق آنزیم از بین برد تا فیلر شکسته شود و سریعا توسط بدن جذب شود پس بیماران می‌توانند دلایل مختلفی برای تمایل به از بین بردن ژل لب خود داشته باشندو یک دلیل شایع این است که یک پزشک بی‌تجربه منطقه را بیش از حد پر کرده باشدو یا مواردی از این دست شامل مناطقی مانند لب، گونه‌ها و گودی زیر چشم می‌باشد.

بهترین دکتر تزریق آنزیم بینی

بهترین دکتر تزریق آنزیم بینی

یکی از مهم ترین اقدامات قبل از کوچک کردن بيني با آنزيم انتخاب یک پزشک خوب و مجرب می باشد.برای انتخاب پزشک می توانید از دوستان و آشنایان خود پرس و جو کنید یا در گوگل جستجو نمایید.در صورتی که بیمار سابقه زدن تب خال دارد حتما به پزشک خود بگوید تا از روش های پیشگیری استفاده کند تا با تزریق کلسیم بیمار تب خال نزند.حتما پس از انتخاب پزشک مورد نظر برای اطمینان نمونه کارهای او را مشاهده کنید.یک پزشک خوب می بایست تزریق آنزیم را با حفظ عملکرد طبیعی بینی انجام داده و سلامت فرد برای او ارج تر از مسائل مالی باشد. علاوه بر اینکه از اصول ریاضی آگاه می باشد با اصول زیبایی شناسی نیز آشنایی دارد و از قدرت تصور بالایی برخوردار است همچنین خوش برخورد است و در صورت خوش برخورد بودن پزشک، بیمار با او احساس راحتی نموده و از میزان استرس فرد برای انجام روش کوچک کردن بيني با آنزيم کاسته می شود همچنین صبور و با حوصله بوده و یک دیدگاه کلی در رابطه با عملکرد کوچک نمودن بینی در اختیار فرد گذاشته و اقدامات قبل و بعد از آن را برای بیمار شرح می دهد و دارای سوابق موفقیت آمیزی در زمینه کوچک کردن بینی با آنزیم می باشد.

عوارض تزریق آنزیم به بینی

عوارض تزریق آنزیم به بینی

دکتر ابراهیم رزم‌پا – نایب رئیس انجمن راینوپلاستی با اشاره به تبلیغات صورت گرفته در فضای مجازی مبنی بر کوچک کردن بینی بدون عمل جراحی، گفت: اخیراً تبلیغاتی با این مضمون انجام می‌شود که تزریق ژل یا آنزیم و یا لیفت با نخ می‌تواند جایگزین عمل جراحی زیبایی بینی باشد؛ در حالی که این تبلیغات بسیار غلط است.همچنین وی افزود هیچکدام از این تبلیغات پایه علمی نداشته و گاهاً حتی می‌تواند باعث آسیب رساندن به بافت بینی شود.

بیشتر بخوانید
پی آر سی پی چیست؟ عوارض و برسی قیمت آن

تزریق ماده شیمیایی به بینی باعث نکروز بینی شده و می‌تواند آسیب‌های جدی به بینی وارد کند که جبران این آسیب‌ها جز با اعمال جراحی سنگین و پیوند غضروف از سایر نقاط بدن ممکن نخواهد بود. همچنان با تاکید بر اینکه آمپول‌های یاد شده عوارض زیادی برای بینی دارند، افزود: به عنوان مثال در این تبلیغات اینگونه گفته می‌شود که این آمپول‌ها می‌تواند قوز بینی را برطرف کند.در صورتی که هیچ ماده‌ای توانایی این کار را نداشته و قابل توجه است که اگر ماده‌ای بتواند باعث تحلیل بخشی از بافت بینی شود، می‌تواند به قسمت‌های دیگر بافت بینی آسیب وارد کند.

نظریه پزشکان

در صورتی که برخی دیگر از پزشکان عقیده دارند در صورتی که اگر کوچک کردن بینی گوشتی توسط بهترین پزشک زیبایی انجام شود و بیمار مراقبت های بعد از آن را به طور مرتب رعایت کند دچار هیچ عارضه ای نخواهید شد.همچنین برخی از پزشکان می گویند که این روش کوچک کردن بینی کاملا ایمن بوده می باشد چرا که آنزیم های مورد استفاده با بافت بدن سازگار می باشد و به همین علت با تزريق این نوع آنزيم جهت کوچک کردن بینی فرد دچار حساسیت یا آلرژی و غیره نمی شود.

قیمت تزریق آنزیم بینی

قیمت در شهرهای مختلف متفاوت می باشد همچنین هر پزشک نرخ و تعرفه مورد نظر خود را دارد لازم به ذکر است که کیفت آنزیم مصرفی شرکت و برند آن، مقدار مصرفی و تعداد جلسات مورد نیاز برای این عمل تاثیر دارند که با کمی تحقیق به راحتی می توان پزشک حاذق و مورد نظر خود را هم از نظر توانایی و مهارت در زمینه انجام انواع تزیقات آنزیم و هم از جهت مناسب بودن قیمت یافت.

بیشتر بخوانید
جراحی پلاستیک گوش در مشهد + هزینه و قیمت مناسب در مراکز

عوارض تزریق آنزیم

  • با افزایش مصرف این مواد بوسیله افراد غیرمتخصص که با وعده هزینه کمتر و تبلیغات در مجلات زرد و غیره و بدون شناخت دقیق از ساختار طبیعی و غیرطبیعی بینی اقدام به تزریق می نمایند، بسیاری از جراحان بینی در مطب هایشان بیمارانی را که دچار مشکل شده اند ویزیت می کنند. حجم های زیاد این مواد باعث تغییر در بافت نرمال بینی می شود و دربسیاری از موارد عمل ترمیمی و ثانویه را بسیار مشکل و یا در برخی بیماران غیرممکن می کند. با گذر زمان، این مواد پرکننده می توانند باعث تغییرات پوستی مثل قرمزی و نامنظمی در سطح بینی می شوند بخصوص اگر بوسیله فرد غیرمتخصص بسیار نزدیک به سطح پوست تزریق شود.

هزینه تزریق آنزیم بینی

هزینه تزریق بینی با توجه به مقدار آنزیم مصرفی جهت تزریق پس از معاینه بیمار توسط پزشک تعیین می شود و با توجه به این که ممکن است مراحل درمان کمی برای بیمار طولانی شود، بهتر است که بیمار از ابتدا هزینه های خود را برآورد کند تا بدون مشکل مراحل درمان خود را سپری کند.

سوالات متداول

سوالات متداول

تا چه مدت بعد از تزریق آنزیم باید از چسب بینی استفاده کنیم؟

به مدت دو هفته 8 ساعت در روز از چسب بینی استفاده کنید.

تا چه مدت بعد از تزیق نباید به بینی آب بخورد؟

تا ۲۴ ساعت از خیس شدن بینی و بخور داغ یا حمام داغ خودداری کنید.

تعداد جلسات مورد نظر تزریق آنزیم بینی چند جلسه می باشد؟

تعداد جلسات تزریق با توجه به معاینه بیمار و بینی هر فرد بین 2 تا 6 جلسه می تواند مشخص بشه. این جلسات به فاصله 1 تا 2 هفته از هم انجام می شن.

آیا تزریق آنزیم کبودی و یا تورم دارد؟

روش غیر جراحی بینی نیاز به دوره نقاهت نداره و تورم یا کبودی کمتری داره که به مدت 3 تا 4 روزه از بین می ره.

کوچک کردن بینی با استفاده از تزریق آنزیم چه مزیتی نسبت به عمل جراحی بینی دارد؟

به دلیل سازگاری آنزیم با ساختار طبیعی بدن این روش عوارض کمتری داره و این سازگاری مهمترین مزیت روش تزریق آنزیم بینی در کوچک کردن بینی بدون جراحی هست.
همچنین نداشتن دوران نقاهت از دیگر مزایای آن می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *