شکاف لب چیست؟

درمان شکاف لب در مشهد به همراه توضیحات مهم

در این مقاله قصد داریم تا راجع به موضوعی کار بردی و متاسفانه شایع یعنی عمل شکاف لب اشاره کنیم و شما با این عارضه بیشتر آشنا سازیم.

شکاف لب چیست؟

شکاف لب چیست؟

در برخی نوزادان، در هنگام رشد در شکم مادر، فرآیند رشد، در برخی اجزاء بدن کامل نمی شود و تکامل نمی یابد. وقتی مراحل رشد کامل طی نشود، رشد اجزاء کامل انجام نمی گردد. یکی از این فرآیند ها که نصفه و نیمه باقی ماندند، فرآیند لب و دهان و ناحیه ی بینی می باشد که گاهی کامل رشد نمی کنند و اگر اجزاء ان ها درست و صحیح و کامل رشد و تشکیل نشوند، شکاف لب ایجاد می شود.

دیده اید برخی افراد، یک شکاف از سمت لب به داخل بینی شان دارند؟ این مشکل، گاهی دستگاه دهان و دندان و بینی را نیز دچار مشکل می کند. این نقص در ابتدای تولد نوزاد نیز قابل مشاهده می باشد و اگر از همان ابتدای کودکی، آن را درمان کنید، ممکن است اثرات کم تری بر روی سیستم ها و اجزای دیگر بدن بگذارد و این عارضه معمولا در لب بالایی صورت می گیرد و هنگام رشد جنین در ۹ ماه بارداری مادر، فرآیند و روند رشد کامل نشده و لب بالایی کامل تشکیل نمی شود و از یک جایی به بعد دیگر عضوی تشکیل نشده و به وجود نمی آید. این مشکل و عارضه بیشتر در نوزادان و فرزندان پسر قابل مشاهده می گردد و درصد آن در بین پسران بیشتر از دختران است.

شکاف لب و کام چیست

شکاف لب، در برخی افراد به صورت یک طرفه ی ناقص، یک طرفه ی کامل و یا دوطرفه ی کامل یا ناقص پدید می آید. فرزندانی که این نقص را در بدن آن ها مشاهده می کنید و این عارضه را در بدن شان دارند، معمولا مشکلات فیزیکی دیگری را نیز در پی مشکل شکاف لب یا همان لب های شکری دارند. زیرا وقتی که بدن مادر و یا نوزاد ناتوانی در تکامل و رشد اجزاء لب را در بدن نوزاد دارند، ناتوانی در تکامل و رشد اجزاء دیگر را هم می توانند داشته باشند و این ناتوانی بر قسمت های دیگر بدن هم اثر می گذارد. اجزاء و مشکلات به وجود آمده ی دیگر می توانند از قبیل ناشنوایی و یا کم شنوایی، مشکلات تنفسی، مشکلات گوش و حلق و بینی و سخن گویی و تکلم بسیار سخت می باشد. مهم ترین مشکل در این افراد، ایجاد افسردگی و روحیه ی ناراحت و ضعیف نسبت به ظاهرشان می باشد. در چنین افرادی معمولا حس اعتماد به نفس و جرئت حضور در جامعه، به کلی از بین می رود و این بزرگ ترین مشکل و بزرگ ترین مضرات این عارضه و نقص می باشد.

شکاف لب نوزاد

وقتی یک مادر باردار، در مراحل مختلف و ماه های مختلف بارداری، مراقبت هایی از قبیل سونوگرافی های منظم، و چک آپ های پزشکی نیاز دارد تا پزشک معالج (ماما) متوجه روند رشد کامل جنین شود. چنان چه رشد جنین و نوزاد کامل و منظم نباشد، باید مادر تحت درمان قرار گیرد و در صورتی که کار از کار گذشته باشد، باید صبر کرد تا نوزاد به دنیا بیاید و به مرحله ای از سن برسد که بتوان عمل های جراحی زیبایی و یا جراحی پلاستیک را برای رفع مشکل شکاف لب، انجام داد. شکاف لب در نوزادان، مشخص و معلوم است هم چنین اگر سونوگرافی های دقیق، صورت بگیرد، می توان آن را تشخیص داد اما اگر آن را در ابتدای کودکی درمان کرد شاید، بتوان جراحی شکاف لب را به راحتی آن را درمان کرد. البته علت شکاف لب در نوزادان و علت شکاف لب جنین هنگام کودکی و علت شکاف لب در جنین، کم تر و کوچک تر و شاید کم جراحت تر باشد اما هرچه فرد بزرگ تر شود، تبدیل به بیماری شکاف لب خواهد شد.

بیشتر بخوانید
جراحی دندان در مشهد زیر قیمت همه جا و 70 درصد تخفیف بهترین مراکز تخصصی

شکاف لب و کام نیز یکی دیگر از نواقص موجود در بین انسان ها از ابتدای تولد نوزاد می باشد و در این نقص موجود در کودکان و نوزادانی که دنیا می آیند و مشاهده می کنند، یک شکاف میان لب و کام تا امتداد بینی وجود دارد که بینی و دهان را به یک دیگر متصل می کند. شکاف کام نیز به زمانی می گویند که کام در هنگام این که نوزاد داخل شکم مادر بوده به درستی محکم و بسته نشده باشد و یک فضای باز در بین دهان شخص، به وجود بیاید. شکاف کام و شکاف لب برخی اوقات به صورت شکاف گوشه لب و به صورت شکاف کام و لب شکری پدید می آید‌.

شکاف کام لب

شکاف کام لب

شکاف کام لب کمی با شکاف لب متفاوت است. در این نوع نقص، در دوران بارداری مراقبت های لازمه از مادر و جنین صورت نمی گیرد. در هنگام تولد فرزند می توان این مشکل را به وضوح مشاهده کرد که این نقص به صورت باز ماندن کام و باز بودن و وجود یک شکاف در میان دهان و کام نوزاد مشاهده کرد.

شکاف لب در سونوگرافی انومالی

سونوگرافی انومالی، یک نوع سونوگرافی دقیق و مشخص تر نسبت به دیگر انواع سونوگرافی ها می باشد. در این نوع سونوگرافی که بیش تر در بین مادران باردار،انجام می شود، در هفته ی ۱۸ بارداری انجام می شود و تمامی ویژگی های جنین را به صورت دقیق، از نوع و حالت اندام های بدن تا هرگونه نواقص و کاستی های موجود در بدن را به وضوح در صفحه ی مانیتور نشان می دهد. در این نوع سونو گرافی ها می توان علت و نوع نواقص را مشخص نمود. برای مثال اگر شکاف کام و لب شکری در گوشه ی لب باشد می توانند دقیق متوجه شوند که علت شکاف گوشه لب از چیست ؟

درمان شکاف لب

درمان شکاف لب

یکی از نواقصی که ممکن است به دلیل ناتوانی و کمبود ویتامین های موجود در بدن پدر و مادر وجود داشته باشد، به وجود می آید، شکاف کام و لب شکری بودن فرزند است. این مشکل می تواند مشکلات زیادی را برای فرزند شما به بار بیاورد مثل این که در دوران شیر دهی اگر بخواهید فرزندتان را شیر بدهید، نمی تواند آن را در دهانش نگه دارد و شیر از دهانش بیرون می ریزد. مشکل دیگر این است که دندان های او به زودی لق خواهد شد و هر ضربه ای به آسانی، می تواند به دندان تان آسیب بزند. برای درمان این مشکل راه ها و روش های بسیاری موجود می باشد و امروزه علم پزشکی بسیار گسترده و پیشرفته به کار و فعالیت های خود ادامه می دهد و برای حل هر مشکلی چندین روش وجود دارد و شما می توانید با توجه به شرایط مالی و شرایط فیزیکی و پوستی بدن تان هر کدام را که برای تان راحت تر و بهتر است، همان را انتخاب کنید. برای درمان این مشکل روش های متعددی مانند ارتودنسی وجود دارد.

بیشتر بخوانید
تزریق چربی به سینه در مشهد با تخفیف 50 درصدی هزینه تزریق چربی به سینه

ارتودنسی

ارتودنسی یک نوع مرتب سازی و کنار هم دیگر چیدن مرتب دندان ها به منظور اصلاح ابعاد دندان ها و فک می باشد. در روش ارتودنسی، از ۱۸ سال به بالا می توان برای رفع و زیباتر شدن چهره در صورت وجود شکاف لب کاری انجام داد. روش دیگری وجود دارد که می توان به وسیله ی عمل جراحی شکاف لب را ترمیم و تصحیح کرد که در این روش که بهتر است در طی سن ۱ سالگی انجام شود، ماهیچه های بافت لب جمع شده و شکاف پر می شود که در این صورت ظاهر لب زیباتر می شود. برای انجام این عمل ابتدا یک پزشک خوب و معتبر پیدا کنید پزشک معتبر پزشکی است که ۴ سال دوره پزشکی عمومی و ۳ سال تخصص و سپس دانش نامه ی پزشکی از دانش کده ی مخصوص را کسب نموده باشد.

اقدامات پیش از عمل

برای انجام این عمل باید قبل از عمل شرایط نام برده را انجام دهید: آزمایش های مربوطه را انجام دهید و با پزشک خود در رابطه با ویژگی های خود بحث کنید. حداقل ۴۸ ساعت قبل از جراحی از دارو های مسکن، آرام بخش و مورفین دار استفاده نکنید. از دارو های آسپرین دار که باعث می شود خون ریزی شدید تر شود، استفاده نکنید زیرا مراحل عمل به صورت: بی هوشی فرد قبل از انجام عمل و سپس شروع جراحی و انجام‌ مراحل با توجه به نوع و میزان وخامت فرد می باشد. در برخی افراد به روش انسزیون جراحی انجام می شود زیرا میزان جراحت و عمق اسکار در پوست زیاد است و باید برش بخورد و در مراحل آخر زخم ها، بسته می شوند (پانسمان می شوند) و میزان پانسمان هم به نوع و عمق زخم بستگی دارد.

سوالات متداول

سوالات متداول

نام دیگر این عارضه چیست؟

شکاف کام یا لب، نام های بسیاری دارد زیرا با توجه به شکل ظاهری ای که در چهره ی فرد ایجاد می کند، هرکسی نامی برایش انتخاب کرده. به شکاف لب یا کام، خرگوشی لب، سه کنج، سه لبه، چهارکنج و یا شکر لب گفته می شود که البته شامل انواع مختلفی نیز می باشد.

چگونه می توان ابتلای نوزاد و جنین را نسبت به این عارضه کاهش داد؟

جذب ویتامین آ در بارداری توسط مادر، جذب یک ویتامین موثر در شکل گیری صحیح اندام ها و عضو هایی مانند لب ها هستند. اگر مادر هنگام بارداری ویتامین آ را به اندازه دریافت کند خطر ابتلا به آن را در فرزندش کم تر خواهد شد.

شکاف لب چه عوارضی را برای فرد و کودک به رقم خواهد آورد؟

البته میزان عوارض و درد سر ها بستگی به چقدر وخیم بودن آن دارد اما مشکلاتی مانند تنفسی، مشکلات تغذیه و از بین رفتن حس اعتماد به نفس را به همراه دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *