عوارض جراحی شکم

عوارض جراحی شکم آئورت و ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک چیست ؟

آمار ها نشان می دهد که در جوامع مختلف، تقریبا حدود نود درصد افراد از هیکل و شکل ظاهری چهره و مخصوصا اندام خود راضی نیستند و دوست دارند که به کمک ورزش و تغذیه مناسب و حتی جراحی، اندام و چهره خود را بهبود بخشند. اما تقریبا نود درصد این افراد به علت داشتن مشغله های کاری و ضیق وقت نمی توانند ورزش کنند. همچنین دوست ندارند که از خوردن غذا های خوشمزه صرف نظر کنند، بنا بر این اکثر آن ها سراغ عمل های جراحی زیبایی و لیپوماتیک شکم می روند و اما این افراد اگر می دانستند که ممکن است دچار عوارض جراحی شکم شوند، شاید آن دو روش دیگر یعنی ورزش و تغذیه غذایی مناسب را برای بهبود اندام و هیکل ظاهری خود انتخاب می کردند.

عوارض جراحی شکم

عوارض جراحی شکم و پهلو بسیار زیاد و در انواع گوناگونی می باشد که در این مقاله تعدادی از انواع این عوارض را که در اثر نا موفق بودن جراحی شکم و یا اشتباهات جراحی توسط پزشک و یا در اثر ایمنی بدن فرد بیمار ایجاد می شوند را برای شما شرح دهیم.

جراحی شکم در اواخر قرن نوزدهم و ابتدای قرن بیستم توسط جراحان مختلفی انجام می شده که به شکل امروزی نبوده و پزشکان برای جراحی شکم، ابتدا پوست بدن را در ناحیه شکم برش هایی به شکل قاچ هندوانه می زدند و بعد از خارج سازی چربی ها و پوست اضافی، دو لبه باقی مانده را به هم بخیه می کردند. از معیب این عمل های جراحی، به وجود آمدن اسکار بزرگ بعد از انجام عمل جراحی و بهبودی جای زخم بوده است.

عوارض جراحی شکم و پهلو

همان طور که می دانید اسکار به پوست اضافی ایجاد شده توسط بدن در ناحیه دچار جراحت گفته می شود که باعث می شود تا بدن به کمک آن، راه نفوذ ویروس ها و میکروب های مختلف به درون بدن را سد کرده و جلوی ابتلا به انواع بیماری ها را بگیرد.

بعد از جنگ های جهانی که جهان به آرامش نسبی رسید، پزشکان توانستند با ارتقا دانش و آگاهی های خود، سطوح عمل جراحی شکم را ارتقا داده و نوع دیگری از روش جراحی شکم را انجام دهند که به آن روش مینی ابدومینوپلاستی می گویند. این روش جراحی به این علت این گونه نام گذاری شده است که در آن برای انجام عمل جراحی دیگر نیازی به زدن برش های بزرگ قاچی شکل وجود ندارد و پزشک جراح با زدن تنها یک برش کوچک (مینی) می تواند عمل جراحی زیبایی و لاغری شکم را به راحتی انجام دهد.

یکی از عوارض جراحی شکم ابدومینوپلاستی، جوش گاه نامطلوب است که در واقع به علت جوش خوردن های موضعی و اشتباه لایه های بافتی مختلف بدن به یک دیگر به وجود می آید و ممکن است در موارد حاد نیاز باشد تا پزشک دوباره زخم را باز کرده و بخیه بزند. در صورت انجام دوباره عمل، جوش خوردن زخم حاصل از جراحی به کمک بخیه بسیار سخت تر و درد ناک تر خواهد بود. پس باید بسیار دقت شود تا هیچ اشتباهی به هنگام برش زدن پوست و بافت های زیر آن و همچنین زدن بخیه این بافت ها به هم، اتفاق نیفتد.

عوارض جراحی شکم ابدومینوپلاستی

عواقب جراحی شکم

شاید برای شما سوال ایجاد شود که عوارض جراحی شکم چیست ،در پاسخ باید بگوییم که عوارض زیادی در انتظار افرادی که جراحی شکم را انجام می دهند وجود دارد. مثلا وقوع خونریزی یا هماتوم در محل زخم ناشی از جراحی بعد از بخیه زدن و گذشت مدت زمان چند روزه بعد از عمل، که یکی از اتفاقات ناگوار و خطرناک بعد از انجام هر عملی می باشد و در صورت وقوع چنین اتفاقی، فرد بیمار باید سریعا به پزشک جراح خود مراجعه کرده تا در صورت زیاد بودن خونریزی جلوی آن گرفته شود. همان طور که می دانید این گونه خونریزی ها اغلب داخلی هستند که در صورت کم بودن خونریزی فقط کبودی هایی در محل زخم ها مشاهده خواهد شد. اما اگر این خونریزی های داخلی شدید شوند، علاوه بر کبودی باعث جاری شدن خون میان بافت های بدن شده که به شدت خطرناک است و باید از بدن خارج شود.

بیشتر بخوانید
مقایسه هزینه جراحی بینی در ایران و ترکیه و کشورهای اطراف

از عوارض جراحی آئورت شکمی می توان به عفونت ها اشاره کرد. ایجاد عفونت ها در صورت بروز کوچک ترین زخم ها و جراحات در بدن، امری طبیعی است که در صورت ضد عفونی نشدن و پانسمان نشدن زخم اتفاق می افتد. وقتی که زخم ها به خوبی ضد عفونی نشوند، امکان رشد باکتری ها و میکروب های مضر برای زخم و بدن در آن ناحیه، فراهم می شود. عفونت های زخم ها در مواقع شدید موجب سیاه شدن زخم و بوی بد می شود که امری به شدت خطرناک است.

عوارض جراحی آئورت شکمی

تجمع مایع میان بافتی در ناحیه عمل شده یکی دیگر از عوارض جراحی زیبایی شکم است که ممکن است بعد از جراحی اتفاق بیفتد. این جمع شدن مایع میان بافتی در محل زخم به وجود آمده از جراحی باعث تورم و بزرگ شدن ناحیه بخیه زده شده می شود و باید علت آن توسط پزشک بررسی شود تا از خطرات احتمالی آن کاسته شود.

در صورت اختلال در ترمیم زخم ناشی از انجام عمل جراحی که یکی دیگر از عوارض جراحی چربی شکم می باشد، پوست بدن و در واقع لایه درم و همچنین لایه های زیرین آن که بافت های گوشتی و عضله هستند، توانایی خود را در ترمیم سریع زخم از دست داده و روند ترمیم زخم با کندی انجام می شود و شاید در برخی موارد این روند متوقف شود. علت این عارضه می تواند کمبود یک سری مواد آلی و معدنی مورد نیاز بدن برای ترمیم زخم باشد.

عوارض جراحی آنوریسم شکمی می تواند شامل از دست دادن پوست، بی حسی آن و سایر تغییرات در حسگر های پوست باشد. همچنین به وجود آمدن لخته های خونی در محل زخم می تواند از عارضه های ناشی از عمل های جراحی شکم باشد.

عوارض جراحی زیبایی شکم

عمل لیپوماتیک نیز می تواند عارضه هایی به همراه داشته باشد که بعضا از افرادی که این عمل را انجام داده اند گزارشاتی مبنی بر عوارض جراحی لیپوماتیک شکم به دست رسیده است. اما هنوز هم عمل لیپوماتیک را بی خطر ترین و بی ضرر ترین عمل تخلیه چربی زیر پوستی شکم می دانند.

عوارض جراحی شکم ابدومینوپلاستی

عوارض جراحی شکم ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی نام پزشکی جراحی شکم می باشد که برای حذف چربی های اضافی در ناحیه شکم استفاده می شود تا عضلات این قسمت از بدن و نیز فاسیای دیواره آن سفت تر شود. معمولا افرادی که در این قسمت از بدن دچار شل شدگی بافت آن می شوند متقاضیان این عمل می باشند. همچنین بانوانی که پس از دوران بارداری دچار افتادگی شکم خود می باشند نیز تمایل زیادی به انجام چنین عمل زیبایی دارند. البته این نکته خالی از لطف نیست که در بیشتر بیماران این نکته ارثی بوده و از لحاظ ژنتیکی امری معمول می باشد. در این بیماران شکم های معمولا آویزان می باشند و مشکلاتی را برای فرد به وجود می آورد. این جراحی نیز مانند بسیاری از عمل های دارای عوارضی می باشد که در زیر به هر یک خواهیم پرداخت.

عوارض عمل شکم و پهلو

عوارض عمل شکم و پهلو

پس از اینکه توسط پزشک مربوطه مشورت و مورد معاینه قرار گرفتید باید نکاتی را رعایت کنید که قبل از عمل مهم می باشند. پزشکان این نکات را به شما یادآوری می کنند تا نتیجه بهترین در عمل بدست بیاید. اما در مورد عوارض احتمالی این عمل باید بگوییم که می تواند جدی و یا حتی در بعضی از موارد کشنده باشد. اینکه گفته می شود قبل از عمل می بایست با پزشک متخصص مشورت داشته باشید، یکی از همین دلایل می باشد. شما باید نسبت به خطرات بالقوه آن آگاه باشید تا بهتر در مورد آن تصمیم بگیرید.

البته ناگفته نماند که بسیاری از عوارض و خطرات ناشی از آن می تواند به راحتی و فقط با رعایت دستورالعمل های گفته شده پس از عمل پیشگیری شود. خونریزی های داخلی و بیرونی یکی از مواردی است که می توان به آن اشاره کرد. در مورد نوع داخلی آن باید تحت مراقبل پزشک قرار بگیرید و با دقت دستورالعمل های او را اجرایی نمایید. اما در مورد بیرونی جای نگرانی نیست و با داروهایی که پزشک تجویز کرده می توان به راحتی از پس آن بر بیایید.

عوارض جراحی شکم افتاده

عوارض جراحی شکم افتاده

اما در مواردی بسیار نادر ممکن است شاهد آن باشیم که عوارض شدید تری اتفاق بیافتد. مثلا می توان به لخته شدن خون، ترومبوز قلبی و عوارض ریوی اشاره کرد. در این صورت می بایست در ابتدا خونسردی خود را حفظ کرده و به مهارت پزشک اعتماد کنید. زیرا تنها اوست که می تواند شما را از این مهلکه نجات دهد و مطمئن باشید که وی در طول سالها تلاش با چنین تجربیات روبرو بوده می داند که چطور آن را مدیریت کند. همانطور که گفته شد عفونت یکی از عوارض این جراحی می باشد که در بعضی از مواقع ریه ها را درگیر می کند. پزشکان بیشتر آن را با استفاده از آنتی بیوتیک ها و زهکشی درمان می کنند.

عوارض جراحی برداشتن چربی شکم

عوارض جراحی برداشتن چربی شکم

همچنین در بعضی از مواقع شاهد هستیم که در برخی از قسمت هایی که عمل انجام شده است، خون مردگی یا لخته های خون دیده می شود. یکی از توصیه های پزشکان برای رفع این معضل این است که بیماران می بایست پس از اینکه عمل صورت گرفت در زمان مناسب به راه رفتن بپردازند. به این معنی که نیاز نیست که بیماران دائم در رختخواب استراحت کنند بلکه در برخی از مواقع باید پیاده روی کنند تا محل عمل شده به فرم جدید خود عادت کنند. ناگفته نماند که معمولا این لخته شدن خون در پاها دیده می شود که باید هر از چند گاهی حرکتی داشته باشید.

عوارض بعد از عمل جراحی شکم

عوارض بعد از عمل جراحی شکم

یکی دیگر از عوارض این جراحی این می باشد که در بعضی از افراد قسمتی که عمل شده شاهد جوش نامطلوبی هستیم. معمولا این نوع بسیار شایع می باشد و پزشکان توصیه می کنند که بیماران از این موضوع دچار نگرانی و اضطراب نشوند. این معضل می تواند به راحتی توسط پماد های مخصوصی رفع شود و پس از مدتی پوست حالت بهتری به خود می گیرد. اختلال در ترمیم زخم را می توان در چند جلسه معاینه زیر نظر پزشک به راحتی درمان کرد.

عوارض بعد از جراحی شکم

عوارض  بعد از جراحی شکم

یکی دیگر از عوارض بعد از عمل شکم می تواند این باشد که بیمار در بعضی از مواقع درد و تورم را احساس می کند. درد ناشی از بریده شدن چربی های اضافی که به صورت بی حسی تزریق می شود ناگهان بعد از عمل با شدت کمتری شروع خواهد شد و در برخی از موارد که بسیار نادر است همان قسمت تورم می کند. به خاطر درد و تورم همزمان بیمار نباید کنترل خود را از دست بدهد و پزشک نیز حتما قبل از عمل شما را نسبت به آن آگاه می کند. در صورت برخورد با چنین مشکلی می توانید با پزشک مشورت کرده تا برای شما داروهای مخصوص را تجویز کند.

عوارض برداشتن چربی شکم بعد از جراحی

عوارض برداشتن چربی شکم بعد از جراحی

در بعضی از مواقع ممکن است متاسفانه بعد از عمل شاهد این باشیم که بعضی از قسمت های شکم ما دچار عدم تقارن باشد. این مسئله شاید بسیار اهمیت داشته باشد و بیمار را سرخورده و افسرده کند. معمولا پزشکان در این صورت به بیمار روحیه می دهند و پیشنهاد می کنند که جراحی ترمیمی دیگری را نیز باید انجام دهند. حال بستگی به نظر بیمار دارد تا تصمیم بگیرد که چنین کاری را انجام دهد یا خیر. از دیگر عوارض جراحی زیبایی شکم می توان به شل شدن و افتادگی مکرر پوست، از بین رفتن بافت چربی های موجود در عمق پوست، بی حسی، سروما یا جمع شدن مایع، تغییر رنگ پوست تا ورم بلند مدت، خطرات مربوط به بیهوشی، ترومبوز ورید عمقی، عوارض قلبی و ریوی، آسیب های عصبی و چند مورد دیگر اشاره کرد.

بیشتر بخوانید
دبریدینگ چیست و به چه صورت انجام می پذرید؟ + معرفی دستگاه

سوالات متداول در مورد عوارض عمل شکم

راه های عوارض جراحی شکم کدام می باشند؟

قبل از انجام هر اقدام سرخود توصیه می کنیم که با پزشک مشورت کنید.

عوارض جراحی شکم را نام ببرید؟

می توان به خونریزی، تورم، درد، بی حسی، شل شدگی پوست، سروما، ورم، ترومبوز وید عمقی و چند مورد دیگر اشاره کرد.

آیا عوارض جراحی شکم برطرف می شود؟

در بیشتر آن می توان آنها را درمان کرد اما برخی از آنها آسیب های زیادی را در پی خواهند داشت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.