مراقبت های بعد عمل شکم

مراقبت های بعد عمل شکم کدام امند و چه ملاحظاتی پس از جراحی شکم باید کرد؟

افرادی که از شکل ظاهر اندام خود نا راضی هستند در صورت نداشتن وقت کافی برای ورزش های هوازی و غیر هوازی، ممکن است اقدام به عمل های جراحی زیبایی اندام کنند. این عمل های زیبایی معمولا از طریق عمل های جراحی پلاستیک انجام می شوند. اغلب افرادی که متقاضی چنین عمل هایی هستند از چاقی بیش از حد رنج می برند و بعضا نمی توانند چربی های اضافی اصراف شکم و پهلو های خود را به اصطلاح آب کنند و از انجام آن به روش های غیر از جراحی نا امید می شوند. مراقبت های بعد از عمل شکم از عوامل و مراحل کاملا مهم و با اهمیت در بهبودی و به دست آوردن اندام دلخواه و مورد نظر فرد متقاضی، بعد از عمل جراحی زیبایی می باشد.

مراقبت های بعد عمل شکم

افراد لاغر نیز ممکن است اقدام به عمل های جراحی نواحی شکم و پهلو های خود کنند. اما باید توجه داشته باشید که چنین عمل های جراحی برای افراد لاغر به علت کاهش و خارج کردن چربی ها از زیر پوست آن ها نیست. وقتی فردی لاغر است در صورت رشد اندام ها و یا به علت متناسب سازی اندام خود، دچار تغییراتی در پوست اطراف نواحی شکم و پهلو های خود می شوند. این تغییرات شامل به وجود آمدن رگه های منشعبی با رنگ روشن در لایه های سطحی پوست است که با چشم غیر مسلح نیز به راحتی قابل مشاهده اند.

مراقبت های بعد از عمل شکم
Girl with a cellulitis on a stomach

این لایه ها به اصطلاح اثرات پاره کردن گوشت در نواحی زیرین پوست می باشد و از گذشته بین مردم به این نام مرسوم شده است. لازم به ذکر است که امروزه برای برطرف کردن این اثرات به وجود آمده که معمولا در نواحی مختلف بدن مانند بازو ها، زیر بغل، زانو ها و کشاله های ران دیده می شوند، از لیزر استفاده می شود که به طور مناسبی پاسخگو بوده و دیگر نیازی به عمل های جراحی ابدومینوپلاستی و جراحی شکم به روش باز نخواهد بود.

عوارض عمل شکم

عوارض عمل شکم

و اما در رابطه با مراقبت های بعد عمل شکم باید ابتدا در رابطه با عوارض جراحی شکم و ناشی از این نوع عمل جراحی زیبایی مطالب و اطلاعاتی را بدانیم. از عوارض مربوط به عمل های جراحی زیبایی و لاغری که در نواحی شکم و پهلو ها به وجود می آید می توان به خونریزی های متعدد و بعضا ممتد و ادامه دار در نواحی که جراحی انجام شده است، اشاره کرد. فردی که دچار خونریزی های شدید در محل زخم و یا کبودی هایی در آن محل می شوند باید به سرعت خود را به پزشک جراح خود نشان داده و درمان شوند. خونریزی های داخلی در ناحیه زخم عمل جراحی، موجب درد های شدید در آن نواحی شده که به علت وجود خون و لخته شدن آن بین بافت های بدن می باشد.

مراقبت های بعد از عمل شکم برای جلوگیری از خونریزی می تواند شامل عدم انجام حرکت های کششی تا بعد از دو هفته پس از انجام عمل و همین طور عدم استفاده از دارو های رقیق کننده خون باشد. همچنین فرد باید در نظر داشته باشد که تا دو هفته قبل و دو هفته بعد از عمل های جراحی به خصوص عمل جراحی زیبایی شکم و لاغری، نباید سیگار بکشد، زیرا استفاده از سیگار در این بازه زمانی موجب عوارض مشخص و خطرناکی به هنگام عمل و بعد از آن می شود.

یکی دیگر از عوارض جراحی شکم از دست دادن پوست و همچنین از بین رفتن حس لامسه در پوست فرد می باشد. از دست دادن پوست در عمل های جراحی زیبایی شکم یه معنی از بین رفتن پوست در نواحی انجام شده عمل است. این اتفاق به علت عدم جذب دوباره پوست توسط بدن و در واقع بافت زیرین آن رخ می دهد که به علت جدا شدن پوست از بافت زیرین آن می تواند باشد. در این صورت پوست سطح بدن در ناحیه ای که عمل انجام شده است، خشک می شود و به اصطلاح پوست می میرد. اگر چنین وضعیتی رخ دهد در صورت حاد بود این وضعیت نیاز به جراحی پلاستیک و زیبایی پوست اساس می شود. پزشک برای جراحی پوست باید پیوند پوست انجام دهد که در صورت کوچک بودن سطح پیوند می تواند از پوست اضافی بدن فرد در ناحیه پشت گوش و یا پهلو ها استفاده کند.

بیشتر بخوانید
جراحی پوست شکم چقدر هزینه دارد ؟ + معرفی عوارض جراحی پوست شکم

از بین رفتن حس لامسه در پوست فرد بعد از جراحی نیز به علت قطع اعصاب سطحی پوست در اثر جداشدن پوست از بافت های زیرین آن می باشد. بعد از جدا شدن پوست و قطع اعصاب، اگر بدن نتواند پوست را جذب کند و خود را ترمیم کند دیگر آن ناحیه پوست توانایی خود را در لمس محیط بیرون از دست خواهد داد. لایه درم با تقسیم سلولی سریع می تواند به ترمیم پوست بپردازد و با انتقال سلول های تولیدی به لایه اپیدرم سبب جوان سازی و نو سازی پوست شود.

مراقبت های بعد از عمل جراحی شکم

مراقبت های بعد از جراحی شکم

در انجام مراقبت های بعد جراحی شکم، باید فرد توجه داشته باشد که متناسب با دستور پزشک به موقع پانسمان محل زخم را تعویض کند و عملیات ضد عفونی زخم را به طور دقیق انجام دهد تا از عفونت های ناشی از عمل جراحی جلوگیری کند. به وجود آمدن این عفونت ها در محل زخم می تواند عواقب بدی داشته باشد که از جمله این عواقب، می تواند سیاه شدن زخم در ناحیه بخیه ها باشد. عفوند جلوی جوش خوردن زخم و بهبود فرد را گرفته و علاوه بر آن باعث نفوذ میکروب ها و بیماری های مختلف به داخل بدن فرد می شود. همچنین عفونت های شدید می تواند موجب افزایش دمای بدن فرد و در صورت درمان نشدن، باث تشنج و حتی مرگ فرد شود.

برای انجام دادن مراقبت های بعد از عمل جراحی شکم نیاز به مشورت و ویزیت پزشک و همچنین دقیق بودن در اجرای دستورات پزشک جراح، وجود دارد. اگر عمل جراحی شکم را انجام داده اید، برای اجرای مراقبت های بعد از عمل زیبایی شکم نباید تا گم شدن کامل درد از بدن، سراغ ورزش و فعالیت های شدید بروید و همچنین باید سعی کنید تا دو روز بعد از عمل به حالت خمیده راه بروید تا زخم زود تر جوش بخورد و از خطر های احتمالی که ممکن است برای شما پیش بیاید کاسته شود.

مراقبت های بعد از عمل فتق شکم

مراقبت های بعد از عمل فتق شکم

فتق زمانی رخ می دهد که لایه های درونی عضله های قسمت شکم ضعیف می شوند که احتمالا شاهد تورم یا پارگی در این ناحیه هستیم. اگر دقت کرده باشید، در تایرهای خودرو تیوب از داخل به آن فشاری وارد می کند. در شکم نیز لایه های داخلی به دیواره ها فشار وارد می آورد و کیسه ای بادکنکی شکل ایجاد می کند. این فشار موجب می شود تا احشاء داخلی آن به درون کیسه نفوذ کند. این عارضه ممکن است با دردهای بسیار شدیدی همراه باشد که در صورت بروز مشکلات جدی ممکن است کارتان به اورژانس بکشد.

بعد از عمل ممکن است از 24 تا 48 ساعت احساس درد در ناحیه مورد نظر داشته باشید. پزشکان توصیه می کنند که روز پس از عمل مقداری سرپا باشید.همچنین در جراحی به روش لاپاراسکوپی پس از مدت کوتاهی محل آسیب دیده خوب می شود. بنا بر توصیه پزشکان دو هفته پس از عمل باید دوباره برای معاینه به دکتر مراجعه کنید.

مراقبت های بعد از عمل زیبایی شکم

مراقبت های بعد از عمل زیبایی شکم

نام دیگر جراحی زیبایی شکم ابدومینوپلاستی می باشد که راهی برای خلاص شدن از چربی های اضافی آن قسمت می باشد. همچنین در صورتی که در قسمت شکم خود دچار افتادگی پوست یا چین و چروک هستید، می توانید به راحتی توسط این جراحی از شر آنها خلاص شوید. فردی که متقاضی برای این جراحی می باشد باید اطلاعاتی را در مورد آن داشته باشد تا بهتر بتواند آن را مدیریت کند. در ابتدا با بگوییم که ممکن است در نواحی مورد نظر پس از عمل درد هایی را احساس کنید. بنا بر گفته پزشکان متخصص این دردها عادی بوده و می توانید با مشورت با دکتران از داروهای مسکن استفاده نمایید. دومین موردی که ممکن است با آن روبرو شوید، ورم آن ناحیه می باشد. شما می توانید برای این کار از گن های مخصوص استفاده نمایید تا تورم را کنترل نمایید. خوابیدن بعد از عمل نیز توصیه نمی شود و پزشکان پیشنهاد می دهند تا کمی پیاده روی را نیز در کارهای روزمره خود قرار دهید.

مراقبت های بعد از عمل آنوریسم شکم

مراقبت های بعد از عمل آنوریسم شکم

مدیریت مراقبت های پس از جراحی انوریسم شکم متخصصان را با چالش های بسیاری روبرو می سازد. بیشتر بیماران معمولا دچار مشکلات زیادی از این بیماری شده اند که دوران سختی را تجربه می کنند. کاهش نیاز میوکارد به کسیژن به روش گرم کردن بیمار، اصلاح حجم داخلی عروق، بی حسی، کنترل متغیر های همودینامیک و غیره از اهداف اولیه مراقبت از بیمار می باشد. همچنین ممکن است عوارض گوارشی پس از این عمل بوجود آید. پزشکان توصیه می کنند که بیمار نباید بلافاصله پس از عمل تغذیه کند. در این باره حرف و حدیث های گوناگونی وجود دارد اما تحقیقات نشان می دهد که معمولا 18 ساعت پس از گذشت عمل بیماران قادر به خوردن می باشند.

مراقبت های بعد جراحی شکم

مراقبت های بعد جراحی شکم

پزشکان توصیه می کنند که پس از انجام عمل یک جا ثابت نمانید و در برنامه روزانه خود قدم زدن ملایم را نیز اضافه کنید. راه رفتن موجب می شود تا از میزان تورم کاسته شده و احتمال ایجاد لخته های خونی در پاهایتان را کمتر می کند. همچنین برخی ها پیشنهاد می دهند که بهتر است در هفته نخست به صورت خمیده و دولا شروع به راه رفتن کنید. این کار نیز باعث می شود تا درد آن ناحیه کاسته شده و از باز شدن لبه های زخم جراحی جلوگیری نماید. علاوه بر آن، در صورتی که به مدت 1 یا 2 هفته پس از عمل دکتر شما برای تان داروهای مسکن و خواب آور تجویز کرد بهتر است در آن مدت از رانندگی پرهیز نمایید.

بیشتر بخوانید
روانشناس کیست؟ مشاوره رایگان بهترین روانشناس های ایران

امکان دارد تا مدتی پس از عمل خونریزی داشته باشید که در این صورت باید فعالیت هایی را که موجب می شود فشار خون شما افزایش یابد را انجام ندهید. مواظب باشید تا اجسام سنگین را به مدت حداقل 6 هفته بلند نکنید تا بخیه های زده شده به خوبی جوش بخورد. در پایان باید یادآوری کنم که برای بهبودی کامل باید تا چند هفته به صورت مستمر زیر نظر پزشک قرار بگیرید تا از عوارض دیگر خودداری شود.

مراقبت های بعد از عمل لیپوماتیک شکم و پهلو

مراقبت های بعد از عمل لیپوماتیک شکم و پهلو

در صورتی که برداشتن چربی های اضافی با استفاده از بی حس کننده موضعی صورت گرفته است، بیمار می تواند رژیم غذایی خود را به طور معمول از سر گیرد. همچنین توصیه می شود آب را مقدار کافی نوشیده شود. بیمار به جای آب نیز می تواند از آب میوه یا نوشیدنی های غیر الکلی استفاده نماید تا آب بدن خود را تامین کند. می توانید پس از چند روز استراحت فعالیت های فیزیکی ملایم خود را از سر بگیرید. در صورتی که در ناحیه شکم خود احساس شل بودن پوست را دارید، 3 تا 5 روز باید از نشستن در زاویه 90 درجه خودداری کنید زیرا در آن قسمت مایعات حبس شده اند و با ترکیب با سرومای تشکیل شده موجب سفت شدن آن قسمت می شود. پزشکان در این صورت توصیه می کنند که بیمار یا راه برود یا دراز بکشد یا اینکه در هنگام نشستن لم دهد.

علاوه بر اینها، بیمار باید پس از عمل از گن های مخصوص برای کاهش تورم استفاده نماید. در صورتی که ضعف و سرگیجه دارید، باید فورا بشینید و یا دراز بکشید. همچنین پس از گذشت 48 ساعت باید یک یا دو بار در روز استحمام کنید تا سوراخ های کوچک را شستشو دهید. این سوراخ ها را باید با آب و صابون با دقت تمام شستشو دهید و بعد از آن با حوله تمیز خشک نمایید. سپس محل را دوباره پانسمان کنید و از پدهای جدید و تمیز استفاده نمایید.

سوالات متداول در مورد مراقبت های بعد از عمل شکم

آیا مراقبت های بعد عمل شکم عوارض دارد؟

به طور کلی اگر بر حسب دستورالعمل پزشک مربوطه عمل کنید، می توانید از عوارض های بعدی آن بکاهید.

برای مراقبت های بعد عمل شکم باید چیکار کرد؟

بر اساس نوع عملی که انجام داده اید باید با پزشک خود مشورت کنید تا دستورالعمل مناسب را به شما بازگو کند.

مراقبت بعد عمل شکم  چیست؟

به دستورالعمل هایی گفته می شود که بیمار پس از انجام جراحی باید آن را انجام دهد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *