تزریق کورتون چیست

تزریق کورتون چه مزایا و معایبی دارد و هزینه تزریق کورتون چقدر است؟

در این مقاله قصد داریم درباره ی تزریق کورتون و هم چنین مزایا و عوارض آن بپردازیم برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای مطالب همراه ما باشید. با سایت جراح باما همراه باشید.

تزریق کورتون چیست

تزریق کورتون چیست؟

تزریق کوروتن یکی از راه های درمانی متداول است که برای بعضی مشکلات از آرتریت گرفته تا تاندونیت استفاده می‌شود. کورتون به عنوان یک ضد التهاب قدرتمند عمل می کند و می‌تواند به کاهش و کم شدن تورم و التهاب کمک کند که این به نوبه خود ممکن است درد و ناراحتی فرد را کاهش دهد. به طور کلی حدود 5 الی 6 روز طول می‌کشد تا اثرات تزریق کورتون مشخص شود. هم چنین کسانی که می‌خواهند تزریق کورتون داشته باشند بدانند که کورتون عوارض بسیار زیادی دارد که در ادامه مطالب آن می پردازیم.

تسکین سریع

داروی کورتون بعد از تزریق بسیار سریع شروع به اثرگذاری می‌کند، اگرچه مدت زمانی که طول می‌کشد تا علائم تسکین پیدا کنند در افراد مختلف ممکن است متفاوت باشد. اما به گفته برخی بیماران بعد از تزریق، مشکلات آن بیماری که داشته‌اند کاسته شده و سریعاً تسکین پیدا می‌کنند، اما با این حال بعضی بیماران بهبود شان چند روز طول می‌کشد و اما در برخی از بیماران بعد از تزریق چند روز و حتی چندین هفته طول می‌کشد تا این ماده در بدن آن ها اثر کرده و بیماریشان کمتر شود و تسکین پیدا کنند. این تفاوت‌ در زمان کاهش و تسکین علائم تا حدودی ممکن است به خاطر عواملی غیر از آن باشد. بعضی اوقات نحوه اثرگزاری تزریق ممکن است به درک تفاوت تجربه کاهش درد در افراد مختلف کمک کند. تزریق کورتون به بینی گاهی اوقات برای کم شدن ورم بینی استفاده می شود.

انواع کورتیکواستروئید

انواع کورتیکواستروئید

کورتیکواستروئید یک نوع دارویی است که در صورت مصرف صحیح و براساس بروشوریی که توضیح داده است مناسب بعضی از مریضی ها است و مؤثر خواهد بود. پس قبل از تزریق بیماران باید بدانند که این دارو دقیقا چیست، چگونه عمل می‌کند و استفاده از آن بدون ایجاد مشکلات و عوارض چگونه است. کورتون ها دارویی با شباهت و ارتباط نزدیک با کورتیزون هستند؛ یعنی همان هورمونی که به ‌شکل طبیعی از لایه آدرنال یا فوق‌کلیوی (قسمت بیرونی غده فوق کلیوی) مغز ترشح می‌شود. انواع و اقسام کورتون یا کورتیکواستروئیدها شامل موارد:

بتامتازون (سِلِستون)، بودزوناید (انتوکورت. ای‌.سی)، کورتیزون (کورتون)، دگزامتازون (دِکادرون)، هیدروکورتیزون (کورتِف)، متیل‌پردنیزولون (مِدرول)، پردنیزولون (پرِلون)، تریامسینولون (کِنالوگ، کِناکورت) می باشد. این موارد توسط پزشکان برای هرگونه بیماری که مرتبط با مریضی بیمار است تجویز می کنند و به آن ها تزریق می کنند. دکتران این دارو را یکی از سریع ترین دارو ها برای تسکین درد می دانند، اما از یاد نبرید که این دارو عوارض زیادی به همراه دارد. با این حال خیلی از پزشکان در مواقع خاص که مریض نمی تواند درد را تحمل کند تجویز می کند.

عصب چشم

پزشکان این دارو را برای کسانی مشکل عصب چشم دارند نیز تجویز می کنند چرا که این دارو به سرعت بر روی عصب چشم اثر می گذارد. معمولا برای عصب چشم به صورت سرم در مدت زمان سه ال چهار روز تجویز می کنند تا از طریق سرم به فرد تزریق شود. کسانی که برای عصب چشم استفاده کردند می گویند یکی از عوارض آن بعد از تزریق سبز دیدن همه جا است ولی بعد چند ساعت از بین می رود و دید فرد به حالت اول بر می گردد.

بیشتر بخوانید
متخصص جراحی زیبایی در مشهد با 60 درصد تخفیف سایت جراح باما و تضمین کیفیت

هم چنین این دارو نقش مهمی در کنترل تعادل آب و نمک در بدن دارد. ضمن این که میزان کربوهیدرات‌ها، چربی و سوخت‌وساز پروتئین‌ها را نیز تنظیم می‌کند.

تزریق کورتون به بینی درد داره

گاهی اوقات بعد از عمل جراحی بینی پزشک به بینی بیمار کورتون تزریق می کند این کار سبب می شود تا ورم به سرعت از بين برود و مانع از پیشروی فرآيند فيبروز بشود. بر خلاف تصور مردم این تزریق در بینی هیچ عوارضی را به همراه ندارد در این حالت فقط برای کم کردن ورم بینی استفاده می شود و هیچ گونه درد و عوارضی به همراه ندارد. معمولا تزریق آن بعد از یک هفته صورت می گیرد البته این تزریق بیشتر مناسب بینی های گوشتی است چراکه بینی های استخوانی بسیار زود بهبود پیدا می‌کند. گاهی اوقات برای بینی های گوشتی سه یا چهار بار در ماه تزریق انجام می شود.

تزریق کورتون به زانو

اگر فردی به آرتروز زانو مبتلا شود پزشکان راه های مختلفی برای برطرف کردن آن سراغ دارند که یکی از این روش ها تزریق کورتون به زانو می باشد. این تزریق باعث می شود درد و التهاب بیش از اندازه فرد تسکین پیدا کند، هنوز علت التهاب زانو درک نشده است بسیاری از اشخاص که به آرتروز زانو مبتلا شده اند می گویند که درد بسیار زیادی در ناحیه زانو و پا های خود حس می‌کند و برای این که پزشکان سریع تر بتوانند این التهاب و درد زیاد را از شخص کم کنند به این کار روی می آورند. این بیماری بیشتر در افراد میانسال دیده شده است ولی افراد جوان گاهی به علت های مختلف شاید به آن مبتلا شوند.

تزریق کورتون در کتف

تزریق کورتون در کتف

همان طور که گفتیم تزریق کورتون به عنوان یک ضد التهاب قدرتمند عمل می کند که می‌تواند باعث کاهش درد و تورم در فرد بیمار شود گاهی افراد مخصوصاً میانسالان دارای درد های سیاه در ناحیه ی خود هستند که پزشک با معاینه افراد به سه الی چهار ناحیه آن ها این دارو را تزریق می کند.

درون مفصل شانه که برای بهبود شانه به اصطلاح منجمد شده استئوآرتریت آرتریت روماتوئید و التهاب تاندون عضله دو سر انجام می شود. درون فضای زیر آخرمی ‌به منظور درمان بورسیت تاندینوپاتی روتاتور کاف و سندروم گیر افتادگی شانه است. هم چنین درون مفصل سر شانه ای ترقوه ای برای درمان و بهبود استئوآرتریت و آرتریت روماتوئید استفاده می شود. تزریق کورتون در پوست سر نیز انجام می شود اما دکتر باید به یاد داشته باشد که تزریق این دارو گاهی اوقات نه تنها باعث بهبود عفونت ها یه سر می شود بلکه موجب بدتر شدن آن نیز می شود، دکتر برای تزریق آن باید بسیار احتیاط کند و همه جوانب را در نظر بگیرد.

تزریق کورتون به سر

گاهی اوقات پزشکان برای عفونت ها و التهاب زیاد این دارو را به سر تزریق می کنند ولی همان طور که در بالا گفتیم گاهی اوقات شاید این دارو نتیجه برعکس داشته باشد. یکی از متخصصان پوست و مو این گونه عوارض تزریق کورتون در پوست سر را گفته است که بیماران پوستی زیادی از نتایج متعاقب تزریق نابجای و نادرست کورتون انجام شده، ناراضی اند. گاه تزریق کورتون در ضایعات پوستی و عفونی نه تنها تاثیری در بهبود بیماری ندارد بلکه موجب بدتر شدن علایم و گاهی ایجاد عوارضی برگشت ناپذیر می‌شود. بیماران قبل از انجام به این عمل بسیار تحقیق کنند که نتایج زیان باری برای آن ها در پی نداشته داشته باشد. بعضی از پزشکان فیلم تزریق کورتون به بینی را در صفحه های شخصی خود برای مشاهده افراد گذاشته اند به گفته پزشکان عوارض تزریق کورتون به بینی وجود ندارد و بدون هیچ عوارضی بوده است. درد بعد از تزریق کورتون در افراد مختلف، متفاوت است گاهی افراد هیچ گونه دردی بعد از تزریق ندارند و گاهی بعضی از افراد بعد از تزریق علائمی در بدن آن ها مشاهده می‌شود که پزشکان گفته ‌اند که این علائم طبیعی بوده و بعد از گذشته یک الی چند روز از بین می رود.

بیشتر بخوانید
کاهش وزن سریع در منزل با دفتر غذایی و نکات مرتبط با آن

عوارض تزریق کورتون به مفصل زانو

تزریق آمپول کورتون می‌تواند باعث کاهش التهاب در زانو باشد و هنگام تزریق مستقیم به زانوی دردناک موثر باشد. تسکین درد می‌تواند سال ها ادامه یابد و بیمار می تواند با استفاده از فیزیوتراپی و یک برنامه ورزشی مناسب بیماری خود را بهبود داده و کنترل کند. در تزریق عضلانی کورتون به فرد بیمار شخص دردش تسکین یافته یا بعد از چند روز اثر آن درد از بین می رود.

همان طور که گفتیم تزریق آمپول کورتون در بینی بدون درد همراه است و توسط پزشک انجام می‌شود و این کار باعث کاهش ورم بینی می شود. تزریق آمپول کورتون در گوش نیز توسط پزشک انجام شود این کار باعث این دارو از روش هاي موثر درمان کري حسي- عصبي ناگهاني مي باشد که در مواردي که بيمار به درمان سيستميک پاسخ نداده است مي تواند باعث بهبودي و بازگرد شنوايي بيمار شود. ولی هر چه شدت کاهش شنوايي بيشتر باشد، نتيجه گيري کمتر است و هر چه شروع درمان زودتر باشد، نتيجه بهتري حاصل می شود. خیلی از افراد پرسیده اند که آیاتزریق بینی به کورتون درد داره باید بگویم که طبق صحبت‌های پزشک در این باره این دارو به هیچ عنوان درد و هم چنین عوارضی ندارد.

سوالات متداول درباره تزریق کورتون

سوالات متداول درباره تزریق کورتون

چرا پزشکان این دارو را به بینی بیمار تزریق می کنند؟

گاهی اوقات بعد از عمل جراحی بینی پزشک به بینی بیمار کورتون تزریق می کند این کار باعث می شود تا ورم به سرعت از بين برود و مانع از پيشرفت فرآيند فيبروز بشود.

به چه دلیلی این دارو را به گوش تزریق می کنند؟

این کار باعث این دارو از روش هاي موثر درمان کري حسي- عصبي ناگهاني مي باشد که در مواردي که بيمار به درمان سيستميک پاسخ نداده است می تواند باعث بهبودي و بازگشت شنوايي بيمار شود.

به چه دلیلی این دارو را به مفصل تزریق می کنند؟

این دارو برای کاهش درد و التهاب بیمار توسط پزشک به مفصل تزریق می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *