سیستکتومی

سیستکتومی چیست؟ هرآنچه باید در این مورد بدانید

در این قسمت از مقاله ی خواهیم درباره ی یکی از موضوعات مهم یعنی سیستکتومی صحبت کنیم، برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای مطالب همراه جرام باما باشید.

سیستکتومی چیست

سیستکتومی چیست؟

شاید خیلی از افراد ندانند که سیستکتومی چیست، در این باره باید بگوییم که یک نوع جراحی است که در آن پزشک اقدام به برداشتن مثانه برای درمان سرطان می کند، چرا که تا دیواره مثانه پیشروی کرده، پس از درمان اولیه عود کرده یا احتمال پخش شدن آن بالا می باشد، این جراحی تاثیر به سزایی در زندگی افراد دارد. در ابتدا پزشک معاینات لازم را انجام می دهد و هم چنین روش های دیگر را امتحان می کند و اگر هیچ کدام از آن ها نتیجه ندهد پزشک به سراغ این روش برای بیمار خود می رود، افراد توجه داشته باشند که به این روش مثانه برداری نیز گفته می شود.

سیستکتومی مثانه

سیستکتومی مثانه

این روش به سه عامل بستگی دارد، که اگر افراد این سه عامل را داشته باشند، پزشک این عمل را به آن ها توصیه می کند، این سه عامل شامل: سلامت عمومی بیمار، میزان پیشرفت سرطان در بیمار، سابقه ابتلا به سرطان مثانه در گذشته می باشد. بهتر است که بدانید مهم ترین هدف از این جراحی درمان سرطان مثانه می باشد، بعد از برداشتن مثانه یا پیوندی بین باقی ‌مانده مثانه و روده برای تخلیه ی ادرار به مدفوع ایجاد می ‌کنند. دو عمل برای این روش وجود دارد، روش اول، روش برداشتن قسمتی از مثانه می باشد، به این گونه که اگر سرطان فقط در یک قسمت از دیواره مثانه پیشروی کرده‌ باشد، برداشتن بخشی از آن برای درمان بیماری مجاری ادراری کافی می باشد.

برداشتن کل مثانه

البته لازم به ذکر است که این جراحی در صورتی انجام می ‌شود که سرطان در دهانه محل خروج ادرار پخش شده‌ باشد. روش دوم، روش برداشتن کل مثانه می باشد، به این گونه که در این جراحی پزشک باید کل مثانه و هم چنین گره‌ های لنفاوی مجاور آن کاملاً بردارد. علاوه بر آن پزشک بخشی از اندام‌ های مجاور را که سرطان در آن ها نیز منتشر شده است از بدن بیمار خارج خواهد کرد.

سیستکتومی رادیکال

سیستکتومی رادیکال

سیستکتومی رادیکال که به آن جراحی کل مثانه نیز می گویند، زمانی این جراحی را دکتر تجویز می کند که سرطان در کل مثانه منتشر شده باشد و همه ی آن ناحیه را در بر گرفته باشد، در این موقعیت دیگر جراح نمی تواند فقط بخشی از مثانه را بردارد. یکی از علائم این بیماری خونریزی مکرر و بدن درد برای فرد می باشد، افرادی که این علائم را داشته باشند، باید به سرعت به متخصص مراجعه کنند.

البته توجه داشته باشید که بیمار اگر مرد باشد، متخصص شاید اندام هایی مانند: پروستات، بخشی از وازدفران، غدد ترشح کننده سمن او را نیز از داخل بدن خارج کند. هم چنین اگر بیمار خانم باشد پزشک شاید اندام هایی مانند: بخشی از واژن، دهانه رحم، رحم، لوله‌ های فالوپ و تخمدان ‌ها را نیز از داخل بدن او خارج کند. برخی از افراد هستند که دغدغه ی آن ها بعد از عمل این است که چگونه ادرار کنند، در این باره باید بگوییم که پزشک به طور کامل به فرد توضیح می‌ دهد که ادرار بعد از برداشتن مثانه چگونه از بدن خارج می شود، بعد از خارج کردن مثانه روش دیگری برای خروج ادرار از بدن وجود دارد.

بیشتر بخوانید
انواع تزریق چربی برای زیبایی + برسی زمان ماندگاری و آچه باید بدانید

دو روش خروج ادرار از بدن

دو روش برای این کار وجود دارد: روش اول این است که پزشک لوله ‌ای را با استفاده از بخشی از روده ی فرد ایجاد می‌ کند. به این صورت ادرار به جای این که از کلیه ها عبور کند و از راه حالب به مثانه برسد، به وسیله ی این لوله از حالب گرفته خواهد شد و وارد دهانه داخل دیواره شکم می ‌شود، ادرار از راه این دهانه داخل کیسه ‌ی متصل شده به بدن فرد می ‌ریزد. روش دوم این است که پزشک با استفاده از بخشی از روده کیسه ‌ای را داخل لگن فرد ایجاد می ‌کند، مدل نگهدارنده ادرار با توجه به نحوه تخلیه کیسه ادرار برای فرد انتخاب خواهد شد.

از عوارض جراحی برداشتن مثانه نیز می توان به مواردی که شامل: واکنش به بیهوشی، خونریزی زیاد، آسیب دیدن بافت ‌ها و اندام ‌های مجاور، لخته شدن خون، عفونت کردن در محل برش و غیره می باشد، اشاره کرد. البته جراحان درباره ی این عوارض گفته اند که این عوارض در اکثر موارد برای بیمار به وجود نمی آید و جای نگرانی در این باره برای بیماران نیست. هم چنین پزشکان در این باره گفته اند که بیماران بعد از جراحی با تمیز نگه داشتن دهانه ی خروج ادرار و هم چنین انجام دادن نرمش های کف لگن می توانند عوارض بعد از جراحی را بسیار کم کنند.

جراحی بسیار سنگین

جراحی بسیار سنگین

گفته شده است که این عمل از جراحی بسیار سنگین و طولانی و هم چنین پرخطر برای بیمار محسوب می شود و به همین دلیل بیمار باید این جراحی را توسط یک جراح متبحر و باتجربه انجام دهد، هم چنین این عمل حدود 6 الی 7 ساعت زمان خواهد برد. در این جراحی مثانه به همراه پروستات و سایر بافت های اطراف آن که حاوی سرطان می باشد از بدن خارج می شود و بعد از این مراحل قسمتی از روده فرد جدا شد و به جای مثانه خارج شده تعبیه می گردد.

سیستکتومی کیسه صفرا

سیستکتومی کیسه صفرا

کوله سیستکتومی به عملی که در آن، جراح کیسه صفرای بیمار را خارج می کند، گفته می شود. این جراحی یکی از رایج ترین جراحی ها برای افرادی که می خواهند به درمان سنگ‌ های صفراوی خود بپردازند، می باشد. این جراحی بسته به تشخیص پزشک و این که کدام روش برای بیمار مناسب تر است به دو روش باز یا لاپاراتومی و لاپاروسکوپی برای افراد انجام می شود. هم چنین پزشک در این جراحی از بیهوشی عمومی و یا بی حسی نخاعی برای بیمار خود استفاده می کند، تا در هنگام جراحی بیمار دردی را احساس نکند.

هم چنین این جراحی با روش لاپاروسکوپی حدود 1 الی 2 ساعت زمان خواهد برد و به این صورت می باشد که جراح برشی در حدود 6 اینچ در بخش فوقانی و راست شکم بیمار ایجاد می کند و سپس کیسه صفرا را خارج می کند و در نهایت محل جراحی بسته می شود. برای تخلیه ترشحات اضافی لوله کوچکی از داخل به بیرون شکم بیمار قرار داده خواهد شد.

بیشتر بخوانید
بهترین روش پر پشت شدن مژه در خانه چیست؟

نکات قبل از جراحی

البته افرادی که قرار است این جراحی را انجام دهند، پزشک به آن ها موارد و هم چنین نکاتی را می گوید که قبل از جراحی باید این نکات را رعایت کنند. به این صورت در هنگام جراحی مشکلی برای آن ها به وجود نخواهد آمد. برخی از این نکات شامل: خودداری از مصرف دخانیات و هم چنین کشیدن سیگار، اگر فرد داروی خاصی مصرف می کند حتما پزشک خود را در جریان بگذارد تا پزشک تصمیم بگیرد فرد دارو را مصرف کند یا خیر، بیمار 4 الی 5 ساعت قبل از کوله سیستکتومی باید از خوردن و نوشیدن اجتناب کند و غیره می باشد.

سیستکتومی لاپاراتومی

زمانی که توده های خوش خیم و بزرگ در بیماران دیده شود، پزشک بسته به نوع تشخیص خود می توانند یکی از این دو روش لاپاراتومی و لاپاروسکوپی را برای جراحی خود استفاده کند. روش سیستکتومی لاپاراتومی یکی از رایج ترین جراحی ها در بین افراد است که نتایج مطلوبی را برای بیماران در بر داشته است.

عمل کوله سیستکتومی

عمل کوله سیستکتومی

شاید خیلی از افراد دلیل عمل کوله سیستکتومی را ندانند، در این باره باید بگوییم که علت مهم این عمل وجود سنگ های کیسه صفرا در افراد می باشد، هم چنین صفرا در زیر کبد قرار گرفته است. این جراحی گاهی به صورت لاپاراسکوپی نیز انجام می شود، کوله سیستکتومی لاپاراسکوپی به این صورت است که در ابتدا پزشک برش های کوچکی را روی شکم بیمار ایجاد می کند و بعد از آن توسط ابزار های جراحی و دوربینی ارگان های داخلی را پزشک مشاهده می کند با استفاده از همین برش ها پزشک وارد بدن فرد خواهد شد.

استفاده از گاز کربن دی اکسید

برای آن که پزشک دید واضح تر و دقیق تری از داخل شکم به دست آورد از گاز کربن دی اکسید استفاده می کند، در نهایت کیسه صفرا فرد خارج شده و برش های ایجاد شده با استفاده از چسب یا گیره جراحی و هم چنین بخیه مسدود می شود.

سوالات متداول درباره ی سیستکتومی

سوالات متداول درباره ی سیستکتومی

سیستکتومی چیست؟

در این باره می توان گفت که یک نوع جراحی می باشد که در آن جراح اقدام به برداشتن مثانه برای درمان سرطان می کند، چرا که سرطان تا دیواره مثانه پیشروی کرده است، بعد از درمان اولیه برگشته است یا احتمال پخش شدن آن بسیار بالا می باشد، این جراحی تاثیر قابل توجهی بر زندگی افراد خواهد داشت.

چه زمانی از روش سیستکتومی رادیکال استفاده می شود؟

باید بگوییم که هنگامی این جراحی را پزشک برای بیمار تجویز می کند که سرطان در کل مثانه منتشر شده باشد و همه ی آن ناحیه را در بر گرفته باشد، در این موقعیت دیگر پزشک نمی تواند فقط بخشی از مثانه را بردارد به همین دلیل از روش سیستکتومی رادیکال استفاده می کند.

چه عامل هایی وجود دارند که پزشک تصمیم به جراحی سیستکتومی مثانه برای فرد می گیرد؟

به سه عامل بستگی دارد که شامل: میزان پیشرفت سرطان در بیمار، سلامت عمومی بیمار، سابقه ابتلا به سرطان مثانه در گذشته می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *