لمینت دندان

لمینت دندان چیست و در سال 99 هزینه لمینت دندان در مشهد چقدر است؟ + مزایا و معایت لمینت

لمینت دندان راهی برای اصلاح شکل، فرم، رنگ و طول دندان ها و هم چنین برای بر طرف کردن فاصله بین دندان ها کاربرد دارد. در این مقاله قصد داریم راجع به اینکه لمینت دندان چیست و چگونه انجام می شود صحبت کرده و سپس به مزایا، معایب و عوارض و هزینه های ان بپردازیم.

  • جهت انجام جراحی زیبایی دندان با تخفیف ویژه در مشهد همین حالا با ما تماس بگیرید.
لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان چیست؟

امروزه اکثر افراد به دنبال داشتن لبخندی زیبا و جذاب هستند. داشتن دندان هایی زیبا و مرتب در سال های گذشته فقط یک آرزو بود اما علم دندانپزشکی زیبایی این آرزو به تحقق رسانده است. در کلینیک های دندانپزشکی بسیاری از مشکلات و عیوبی که در ظاهر دندان ها وجود دارند برطرف می شوند و پزشکان با به کارگیری مواد و شیوه‌های درمانی مختلف لبخندی زیبا و جذاب را برای افراد خلق می‌کند یکی از این روش‌های درمانی طراحی لبخند لمینت دندان است. برای افرادی که در کودکی و یا در طول زندگی دندان هایشان دچار شکستگی تغییر رنگ شده و یا دندان‌های نامتوازن دارند و به اصطلاح لبخند زیبایی ندارد لمینت بهترین شیوه و درمان برای آن ها خواهد بود.

مزایای لمینت کردن

وقتی قطعات کوچک لمینت روی دندان ها قرار می گیرند باعث تغییر رنگ شکل، اندازه یا طول دندان‌ها به وضعیت دلخواه فرد می‌شود. لمینت ها به جز مزایای زیباشناختی مزایای دیگری نیز دارد که از جمله این که در مقایسه با مینای دندان مقاومت و قدرت دندان‌ها را افزایش می‌دهد و با پوشاندن ناهمترازی و سایر عیوب دندان ردیف دندان ها را مرتب و یکنواخت نشان می دهد لمینت ها را می توان از جنس پرسلن یا مواد کامپوزیت رزین تهیه کرد لمینت های دندان چینی بهتر از کامپوزیت رزین در برابر لکه ها مقاومت می کنند بعضی ها روکش های پرسلن را از این نظر که در برابر لکه ها مقاوم ترند و ویژگی‌های بازتابش نور در آن ها به دندان های طبیعی نزدیک تر است ترجیح می‌دهد اما باید درباره انتخاب بهترین و مناسب‌ترین مواد روکش برای دندان های تان با دندان پزشک مشورت کنید.

لمینت دندان (dental veneers یا denatl porcelain laminate) پوسته ای است بسیار نازک ساخته شده از موادی مستحکم و با طول عمر بالا می باشد؛ که به منظور رفع ایرادات دندان ها همچون رنگ انها و فاصله بین دندان ها و همچنین اصلاح اندازه، شکل و فرم ان ها و اصلاح طرح لبخند مورد استفاده قرار می گیرد. این روش کاربرد درمانی ندارد و فقط به منظور ایجاد زیبایی ظاهری است و فقط لایه جلویی دندان ها را می پوشاند. انواع لمینت دندان به دو نوع لمینت سرامیکی و کامپوزیتی تقسیم می شود که در ادامه به توضیح هر یک از روش ها و تفاوت های ان ها می پردازیم.

فرق کامپوزیت و لمینت دندان

لمینت کامپوزیتی یا کامپوزیت ونیر پوششی است از جنس مواد ترمیمی دندان که این روش طی یک جلسه انجام می شود و برای انجام ان لازم است پزشک متخصص داندانپزشکی دارای مهارت کافی باشد و همچنین شناخت و علم کافی بر روی اصول زیبایی شناختی و اناتومی دندان را دارا باشد. این روش قادر به رفع مشکلاتی همچون لب پریدگی دندان، شکستگی دندان، فواصل باز بین دندانی، رنگ نامطلوب دندان ها و … می باشد. همچنین هزینه این روش بسیار کم تر از روش دیگر است ولی ماندگاری کم تری دارد.

لمینت دندان سرامیکی یا پرسلن ونیر پوسته بسیار نازکی از نوعی سرامیک است که برای هر شخص به صورت اختصاصی تهیه شده و روی دندان ها قرار می گیرد و نسبت به کامپوزیت از استحکام و ماندگاری بیش تری برخوردار است. کاربرد های این روش نیز رفع مشکلات ظاهری دندان ها از جمله نا همواری های جزئی دندان ها، فواصل بین دندانی، لب پریدگی و شکستگی دندان ها و رنگ نا مطلوب ان ها می باشد. این روش سه هفته زمان می برد چرا که برای هر فرد به طور خاص با توجه به قالب دندان های فرد در ازمایشگاه های تخصصی ساخته می شوند.

روش های لمینت کردن

لمینت‌ دندان به دو روش سرامیکی و کامپوزیتی انجام می‌شود در هر دو روش سعی بر مرتب کردن و سفید کردن دندان ها می باشد و در برخی موارد قبل از لمینت دندان باید درمان های  اولیه مثل لیفت لثه صورت گیرد تا دندان ها برای لمینت آماده شود برخی افراد در انتخاب لمینت دندان و کامپوزیت دندان مردد هستند و می توان گفت که کامپوزیت نیز همانند لمینت سرامیکی در گروه دندانپزشکی زیبایی قرار دارد و کاربردی کامپوزیت دندان نیز در اصلاح طرح لبخند می باشد. روش های کامپوزیت و لمینت تقریبا در بیشتر موارد می‌توانند به جای یکدیگر مورد استفاده قرار بگیرد با این حال تفاوت هایی بین این دو وجود دارد که دانستن این تفاوت ها به شما کمک خواهد کرد با توجه به شرایط خود هر کدام از روش های کامپوزیت دندان و یا لمینت دندان را برگزیند کنید.

با توجه به این که هر دو روش برای اصلاح طرح لبخند مورد استفاده قرار می گیرند و هر دو آن ها زیبایی های خود را دارند اما لمینت دندان بسیار زیبا تر و شفاف تر از کامپوزیت دندان می باشد. جدای از درخشندگی لمینت دندان به دلیل ضخامت کمتری که نسبت به کامپوزیت دندان دارد طبیعی‌تر به نظر می‌رسد و روی دندان ها به شکل برجسته دیده نمی شود البته نوع از کامپوزیت دندان به نام کامپوزیت آی پی اس وجود دارد که میزان شفافیت و زیبای آن نیز بالاست و اگر شما جزء افرادی هستید که هزینه برایتان مهم است کامپوزیت آی پی اس می‌تواند با قیمت کمتر از لمینت و اندازه لمینت سرامیکی زیبا به نظر برسد.

لمینت سرامیکی بهتر است یا کامپوزیتی؟

باید گفته شود که پاسخ این سوال بستگی به اهداف شما از نتیجه انجام لمینت بر روی دندان هایتان دارد. اگر به دنبال روشی ارزان تر و مقرون به صرفه تر هستید و مشکل دندان هایتان جزئی است روکش کامپوزیت ونیر انتخاب بهتری است. ولی اگر به دنبال روشی هستید که نتیجه آن بسیار طبیعی باشد و از استحکام و ماندگاری بالایی برخوردار باشد ما لمینت سرامیکی را به شما پیشنهاد می کنیم.

بیشتر بخوانید
جراحی بینی با اسکن 3 بعدی چیست؟ تخفیف قیمت جراحی بینی با اسکن ۳ بعدی در مشهد

برخی از جراحان روش کامپوزیت را توصیه می کند و آن را درمانی محافظه‌کاران می‌دانند برخی دیگر لمینت را عنوان یک درمان استاندارد می شناسند و آن را ترجیح می دهد اما باید گفت که هر دو درمان دارای ویژگی های منحصر و خواست خودش می باشد و پزشک باید با توجه به شرایط دندان ها و توقع بیمار بهترین روش را انتخاب کند، از طرف کامپوزیت یک درمان بسیار محافظه کارانه با کمترین میزان تراش دندان ها است و در عین حال سریع و کم هزینه و ازطرفی لمینت یک درمان با ماندگاری بالا و استحکام عالی و کمترین میزان تغییر رنگ است اما با هزینه بیشتر و دوره درمان طولانی تر در واقع اگر شرایط سنی بیمار و وضعیت دندان ها طوری باشد که اولویت کمترین دستکاری روی دندان ها باشد کامپوزیت بهترین گزینه است اما اگر مشکلات دندانی و شرایط بیمار به گونه‌ای باشد که استحکام بالا اهمیت بیشتری داشته باشد مسلماً لمینت انتخاب اصلی می باشد.

لمینت دندان چگونه است؟

گذاشتن روکش سرامیکی بر روی دندان ها در دو مرحله انجام می شود. در مرحله اول ابتدا پزشک از دندان های شما قالب گیری کرده و قالب دندان هایتان را به ازمایشگاه های تخصصی ارسال می کند تا در ان جا روکش سرامیکی مخصوص دندان هایتان را برایتان بسازند که معمولا این کار یک الی سه هفته طول می کشد. در مرحله بعدی پزشک باید روکش را روی دندان ها نصب کند که به منظور چسبیدن دندان طبیعی و روکش سرامیکی به یکدیگر از رزین حساس به نور استفاده می شود که با تاباندن اشعه ای خاص به ان چسبندگی و استحکام بسیار بالایی ایجاد می کند. این روش معمولا نیاز به تراش لایه بسیار نازکی از دندان ها دارد. البته در برخی موارد خاص لمینت دندان بدون تراش صورت می گیرد.

دندانپزشک باید اطمینان حاصل کند که روکش های لمینت سرامیکی به طور متناسب روی دندان‌ها قرار می گیرد، این مرحله مهمترین بخش از مراحل لمینت دندان می باشد چرا که نحوه قرارگیری لمینت روی دندان ها باید به گونه‌ای باشد که بین خط لثه و روکش لمینت فاصله نیفتد وجود فاصله بین لمینت و لثه سبب تجمع باکتری ها در این فاصله می شود که در نهایت منجر به بیماری لثه و همچنین شکست لمینت سرامیکی دندان می شد بنابراین بسیار مهم است که در انتخاب متخصص دندانپزشکی  برای انجام لمینت دندان خود دقت کافی داشته باشیم همچنین ممکن است برای تنظیمات بعدی لازم باشد دوباره با دندانپزشک خود ملاقات داشته باشید در غیر این صورت پزشک به شما آموزش می دهد که چگونه از لمینت خود در خانه مراقبت کنید تا طول عمر لمینت دندان افزایش یابد.

عوارض و معایب لمینت دندان

در ابتدا باید گفت که عوارض لمینت دندان در اکثر موارد وابسته به میزان تجربه و مهارت و دقت پزشک متخصص شما می باشد پس لازم است در انتخاب ان بسیار دقت کرده و در مرحله اول کیفیت مواد مورد استفاده و مهارت پزشک متخصص باید ملاک انتخابتان باشد و نه پایین تر قیمت لمینت دندان در کلینیک های مختلف. در ادامه به عوارض و معایب این روش خواهیم پرداخت:

  • ایجاد حساسیت دندان ها نسبت به سرما و گرما، که البته این امر در مدت کوتاهی پس از گذاشتن لمینت بر روی دندان ها طبیعی است اما اگر مدت زمان ان طولانی و دائمی شود باید برای رفع ان به پزشک خود مراجعه کنید.
  • در صورتی که روکش سرامیکی و کامپوزیتی به طور مناسب و درست روی دندان ها نصب نشود، باعث ایجاد پوسیدگی در دندان ها خواهد شد.
  • در صورت شکستگی و یا پریدگی لمینت دندان ها امکان ترمیم وجود ندارد و باید روکش را عوض کرد. البته با رعایت نکاتی به منظور مراقب از روکش ها می توانید از شکستگی و پریدگی ان جلو گیری کنید.
  • پس از نصب روکش امکان برداشتن ان و در صورت برداشتن ان، جایگزین نکردن ان با روکشی جدید امکان پذیر نمی باشد. چرا که در این روش مقدار بسیار کمی از لایه رویی دندان ها تراشیده می شود. به عبارتی شما باید با دندان های طبیعی خود برای همیشه خداحافظی کنید.
  • همچنین تغییر شکل و فرم روکش ها پس از نصب ان ها بر روی دندان امکان پذیر نمی باشد.

گاهی با توجه به نوع رژیم غذایی که بیمار دارد ممکن است تغییر رنگ در لمینت ها به وجود آید همانطور که گفته شد برگرداندن رنگ لمینت ها به رنگ اولیه آن ممکن نخواهد بود و فقط با تعویض آن می توان این مشکل را رفع کرد.

یکی از مهمترین عوارض لمینت دندان این است که بعد از قرار دادن آن بر روی دندان ها قابلیت تغییر نخواهند داشت چرا که مواد استفاده شده در لمینت ها بسیار مقاوم بوده و ساخت آنها در لابراتور های دندانپزشکی اتفاق می‌افتد بنابراین تغییر در شکل و رنگ آن ممکن نخواهد بود.

با توجه به نوع موادی در ساخت لمینت ها استفاده می شود طبیعی است که قیمت آن نیز بالا باشد به همین دلیل برخی این مورد را به عنوان یکی از معایب بزرگ لمینت‌ دندان معرفی می‌کنند و از روش‌های جایگزین آن استفاده می کنند البته با توجه به استحکام و مقاومت بالایی لمینت ها شاید این موضوع نتوان به عنوان ایراد مطرح کرد.

لمینت دندان برای چه کسانی مناسب است؟

لمینت دندان برای چه کسانی مناسب است؟

این روش برای افرادی که دندان هایشان به طور خیلی جزئی نا مرتب و یا نا هموار است به جای ارتودنسی کردن توصیه می شود. همچنین افرادی که دندانی شکسته و یا لب پریده دارند و یا بین دندان هایشان فاصله می باشد می توانند مشکل خود را با لمینت دندان حل کنند.

قیمت لمینت دندان 99

به طور کلی باید گفت هزینه لمینت سرامیکی و یا کامپوزیتی، نسبت به دیگر خدمات دندان پزشکی بالا تر است . در بین این دو روکش، گذاشتن روکش سرامیکی روی دندان ها بیش تر می باشد. هزینه این روش با توجه به مواردی همچون کیفیت مواد مورد استفاده، تعداد دندان ها و تخصص پزشک مورد نظر و کلینیکی که به ان مراجعه می کنید ممکن است متفاوت باشد. همچنین ممکن است این هزینه از شهری به شهر دیگر مقداری تفاوت داشته باشد. برای مثال قیمت لمینت دندان در مشهد کمتر از تهران باشد.

بنابراین ترکیبی از فاکتورها بر کل هزینه لمینت دندان تاثیر می گذارد به عنوان مثال تعداد روکش لمینت دندان که مورد نیاز است و یا سلامت کلی دندان های شما چرا اگر به سایر کارهای دندانپزشکی عمومی مانند درمان بیماری لثه قبل از نصب روکش لمینت دندان نیاز داشته باشید این موارد هزینه لمینت دندان شما را تحت تاثیر قرار می دهد.

تخفیف ویژه سایت جراح باما برای مشتریان

همچنین شما می توانید جهت ارتودنسی در مشهد با ما تماس بگیرید. تیم جراح با ما تخفیف ویژه ای از بهترین متخصص ها و دندانپزشکی های مشهد دارد. همچنین تیم ما با توجه به رعایت اصول انسانی در کار توانسته هزینه لمینت را نیز برای مشتریان خود بسیار کاهش دهد و تقریبا به یک سوم قیمت سایر مراکز برساند.

لمینت دندان یکسره

لمینت دندان یکسره

یکی از مباحث علم زیباشناسی روکش دندان می باشد که در عرصه دندانپزشکی کنونی بسیار رایج شده است. روکش های زیبایی انواع مختلفی دارند که به شرایط دهان و دندان فرد بستگی دارد. می توان از این روکش ها با هدف زیبایی استفاده کرد که البته باید قبل از اقدام با پزشک مشورت نمود. به عنوان مثال فردی که دندان های خود را عصب کشی کرده است، معمولا بعد از آن روکش روی آن می گذارد. یکی از وظایف این روکش استحکام بخشیدن بیشتر به دندان ترمیمی و نیز زیبایی می باشد.

لمینت دندان یا کامپوزیت

لمینت دندان یا کامپوزیت

این دو با یکدیگر تفاوت هایی دارد که در اینجا قصد داریم به آن بپردازیم. معمولا جنس این دو با یکدیگر متفاوت می باشد. همچنین زمان مورد نیاز برای ساخت لمینت سرامیکی حدود سه هفته می باشد در حالی که این زمان برای ساخت کامپوزیت ونیز یک جلسه برای یک فک در نظر گرفته می شود. در لمینت سرامیکی ما نیاز به تراش کاری و قالب گیری از دندان ها داریم در حالی که در کامپوزیت انجام آنها لازم نمی باشد. علاوه بر آن، در لمینت سرامیکی به پالیش نیاز نداریم اما در کامپوزیت هر یک سال یا بیشتر نیاز داریم تا دندان ها را پالیش کنیم. در صورتی که لمینت سرامیکی شاهد پریدن لب دندان بودیم نیازی به تعویض نمی باشد یا اینکه بهتر است بگوییم امکان ترمیم وجود ندارد اما در کامپوزیت ونیز این امکان وجود دارد تا ترمیم شود.

لمینت دندان یا بلیچینگ

لمینت دندان یا بلیچینگ

از مهمترین عواملی که موجب می شود رنگ دندان ها تغییر کند می توان به استعمال دخانیاتی مانند سیگار و قلیون اشاره کرد که به دلیل داشتن نیکوتین و تار موجب تغییر رنگ می شود. همچنین مصرف غذاهایی که رنگدانه دارند، نوشیدن چای و قهوه نیز از دیگر موارد موجود است. بلیچینگ یکی از ساده ترین روش ها برای سفید کردن دندان می باشد که از مواد سفیدکننده ای مانند کاربامید پراکساید و هیدروژن پراکساید استفاده می شود. کاربرد آن به این صورت است که لکه های روی دندان ها را به قسمت های کوچکتر تجزیه و سپس آنها را پراکنده می کند در نتیجه موجب می شود تا رنگ دندان ها سفیدتر شوند. اما در لمینت دندان قالبی سرامیکی ساخته می شود که قطر آن حدود 6 میلیمتر می باشد که با دندان ها متناسب بوده و روی دندان ها قرار داده می شود. البته ضخامت آن می تواند کمتر یا بیشتر باشد. هدف اصلی آن پوشاندن عیب و مشکل های دندان می باشد.

لمینت دندان یا ارتودنسی

لمینت دندان یا ارتودنسی

برای مقایسه این دو روش می بایست به این نکته توجه کرد که ارتودنسی روش درمانی محسوب می شود. این روش موجب می شود تا وضعیت دندان های شما به شکل طبیعی و درست درمان شود. به همین دلیل است که نتیجه استفاده از این روش معمولا طولانی تر و مطمئن تر می باشد و رضایت کامل بیمار را در پی خواهد داشت. اما لمینت یک عمل زیبایی محسوب می شود. با استفاده از این روش شکل و طبیعت دندان تغییر می کند که ممکن است نتایج اولیه چندان رضایت بخش نباشد و در برخی از موارد شاید دچار مشکل شوید.

لمینت دندان روکش شده

لمینت دندان روکش شده

در صورتی که یک یا چند دندان روکش شده دارید و می خواهید روی آنها از ونیر کامپوزیت استفاده کنید، باید توجه کنید که این امکان وجود ندارد. زیرا مواد کامپوزیت روی دندان روکش شده نمی چسبد و تا به حال چسبی برای این منظور تولید نشده است. معمولا کامپوزیت به مینای دندان می چسبد تا محکم شود اما در دندان روکش شده راه دیگری وجود ندارد پس بنابراین این کار شدنی نیست. در صورتی که پزشک به این کار اصرار ورزد و کامپوزیت را به دندان های روکش شده بچسباند، گفته می شود که حداکثر تا یک یا دو هفته دوام می آورد.

لمینت دندان ریز

لمینت دندان ریز

برخی از افراد دندان هایی دارند که کوچک می باشند که بر لبخند و چهره ظاهری آنها تاثیری منفی می گذارند. شما می توانید با استفاده از لمینت آنها را روکش گرفته و زیبایی را دوباره به چهره خود باز گردانید. زمانی که در میان دندان های شما تنها دو دندان هماهنگی لازم را بین سایر دندان ها ندارد می تواند تاثیر منفی در ظاهر شما داشته باشد. دندان های کوچک معمولا به دلایل مختلفی مانند ژنتیکی، دندان قروچه کردن، مشکلات مربوط به تراز دندان، شکاف بین آنها، برجستگی لثه به وجود آمده است.

بیشتر بخوانید
پروتز سینه چقدر هزینه و چه عوارضی دارد ؟ + معرفی دکترهای پروتز برتر کشور

لمینت دندان رنگ طبیعی

انتخاب رنگ معمولا می تواند به عنوان یک تصمیم بزرگ تلقی شود. در این مقوله شما احتمالا نیاز به مشورت با پزشک خواهید داشت تا به شما در این زمینه کمک کند. برنامه درمانی شما می تواند به رنگ ها و نیز اهداف شما بستگی داشته باشد. شاید شما بخواهید که لبخندی هالیوودی بر چهره خود داشته باشید و یکی دیگر خواهان دندان های طبیعی تر باشد. اما ذکر این نکته لازم است که در انخاب رنگ همواره رنگ پوست، رنگ چشم و جنسیت نقش مهمی را ایفا می کنند. این ویژگی ها به متخصص دندانپزشک کمک می کند تا طرح و رنگی را انتخاب کند تا در عین واحد هم زیبایی و هم سبک طبیعی تری را به شما هدیه نماید.

برداشتن روکش دندان

از آنجایی که دو نوع لمینت داریم که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد، ذکر این نکته الزامیست که در لمینت های سرامیکی دندان ها تراشیده می شوند اما بسیار ناچیز می باشد. همانطور که می دانید در صورتی که تراش بخورند، راه برگشتی وجود ندارد و شکل اولیه دندان ها از بین رفته است. اما در صورتی که از شکل آنها ناراضی می باشید می توانید دوباره آن را با لمینت دیگری تعویض کنید تا زیبایی ظاهر شما حفظ شود. همچنین پیشنهاد ما این است برای زیبایی بیشتر از مقاله میکروبلیدینگ لب و ابرو نیز بازدید به عمل آورید.

سوالات متداول

آیا لمینت دندان برگشت پذیر است؟

برگشت پذیر نیست زیرا در دو روش لمینت دندان ها تراش می خورند که دیگر به شکل اولیه بر نمی گردند.

هزینه لمینت دندان چقدر می باشد؟

به اینکه از چه روشی استفاده کنیم و میزان خسارت دندان های شما چقدر باشد، بستگی دارد.

لمینت دندان ریز چیست؟

برخی از دندان ها کوچک تر هستند و می توانید با استفاده از لمینت سایز آنها را مانند سایر دندان ها کنید.

لمینت دندان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *