آمبولی چیست

آمبولی چیست؟ برسی آمبولی پا، ریه و پاسخ به سوالات متداول

تمامی قسمت های بدن از جمله بافت ها و اندام های بدن به اکسیژن نیاز دارند که این اکسیژن از طریق جریان خون در بدن تامین می شود. اگر فرآیند خون رسانی به قسمت های اصلی و مهم بدن همچون قلب، مغز، ریه صورت نگیرد ممکن است تمام یا بخشی از آن عملکرد خود را از دست بدهند. عدم خون رسانی ممکن است به دلیل وجود یک جسم خارجی مثل هوا، چربی و یا وجود لخته خون در بدن باشد که به آن آمبولی گفته می‌شود، این عمل در نهایت منجرب سکته مغزی و یا سکته قلبی در بدن بیمار می شود. در ادامه ی این مقاله شما را با آمبولی و علائم آن در قسمت های مختلف بدن و این که آمبولی ریه چیست بیشتر آشنا خواهیم کرد.

آمبولی چیست

آمبولی چیست

آمبولی در واقع لخته یا توده ای در بدن می باشد که از مکان اصلی خود جدا شده و با جابه جایی خود باعث انسداد جریان خون در بدن می‌شود اندازه ی این لخته ممکن است با حرکت و جابه جایی در درون رگ بزرگ‌ تر شود و یا با قرارگیری در رگی با فضا و اندازه کوچک تر سبب انسداد جریان خون در بدن شود و در نهایت آن قسمت از بافت‌ها و اندام‌های بدن اکسیژن و خون رسانی توسط رگ در آن ها جریان دارند با مسدود شدن منجر به مرگ خواهند شد.

آمبولی می‌تواند به مناطق مختلف بدن از جمله قلب، مغز، ریه و … بچسبد و باعث ایجاد مشکلات فراوانی در بدن شود، اگر این انسداد در بعضی از مویرگ ها کم باشد مشکل خاصی به وجود نخواهد آمد و فرد بیمار با استفاده از برخی مواد می‌تواند این انسداد را حل کرده و از بین ببرد و در نتیجه خون مجددا در مویرگ ها جریان می یابد اما اگر این لخته ها پس از گذشت مدتی شدیدتر و زیادتر شوند باعث نرسیدن اکسیژن و خون کافی در بدن و مرگ بیمار می‌شود.

آمبولی ریه

آمبولی ریه

ریه یکی از مهم ترین قسمت های بدن می باشد که به طور چشم گیری در معرض خطر آمبولی قرار دارد زیرا تمامی خونی که در بدن وجود دارد با هر بار گردش از ریه ها عبور می کنند. در بدن مویرگ های بسیار ریزی وجود دارند که وظیفه ی آن ها خون رسانی به ریه می باشد در کنار این مویرگ ها کیسه های هوایی وجود دارد که گاز کربنیک موجود در خون را به درون این کیسه ها منتقل نموده و اکسیژن درون آن را به خود جذب می‌کنند و هنگامی که این لحظه ها به این مویرگ ها برسند به علت ریزی این مویرگ ها جریان خون را مسدود کرده و نمی‌تواند اکسیژن را به خودش جذب کند در نتیجه موجب آسیب دیدگی ریه و در نهایت مرگ سلولی و اندامی در بیمار می شود.

میزان خطر این بیماری

میزان خطر این بیماری

این بیماری معمولا در یک سوم افرادی که علت آن نامشخص می ماند و یا با استفاده از درمان بهبود پیدا نمی کند منجرب مرگ بیمار خواهد شد اما در بسیاری از افراد و با استفاده از درمان صحیح و به موقع کاهش یافته و بیمار بهبود می یابد. در صورتی که بیمار دارای سابقه ی بیماری قلبی و یا عروقی باشد تشخیص آن توسط پزشک دشوار خواهد بود. از دقیق ترین روش های تشخیص آمبولی ریه می توان به آنژیوگرافی اشاره کرد زیرا با استفاده از عکس گرفته شده و اشعه ایکس به راحتی می توان آن را تشخیص داد.

بیشتر بخوانید
قیمت جراحی زیبایی در سال 1400 در شاخه های مختلف + تعرفه های تخفیف

درمان آمبولی ریه

با استفاده از داروهای ضد انعقاد می‌توان این لخته های خون در ریه را از بین برد و مانع از بزرگ شدن آن ها در بدن شد. نحوه استفاده از این داروها معمولاً به صورت کپسول یا قرص می باشد و یا مستقیماً به رگ بیمار تزریق می شود. معمولاً آن دسته از افرادی که به لخته شدن خون در ریه (آمبولی ریه) دچار می‌شوند ابتدا در بیمارستان مورد درمان قرار گرفته و پس از بهبودی بیمار و مرخص شدن به علت جلوگیری از لخته شدن خون در ریه تحت درمان دارویی قرار می‌گیرد. این داروها باعث رقیق شدن خون، ضد انعقاد و ضد لخته شدن خون می‌باشند و معمولاً افرادی که با استفاده از این داروها مورد درمان قرار می‌گیرند طول درمان آمبولی ریه آن ها سه ماه یا در برخی افراد گاها بیشتر خواهد بود. این روش درمان معمولاً در روزهای ابتدایی پس از مرخص شدن از بیمارستان می باشد در صورتی که به هر دلیلی بیمار نتواند از این داروها استفاده نماید داروهای ضد لخته شدن خون را در زیر پوست بیمار تزریق می کنند. باید به این نکته توجه داشت که این داروها باعث از بین رفتن لکه های خون موجود در رگ‌های بیمار نمی شود بلکه مانع از جلوگیری بزرگ تر شدن آن ها و همچنین به وجود آمدن لخته های جدید در بدن می شود در صورت تجویز داروهای ضد لخته شدن خون باید آن ها را جدی گرفته و به صورت مرتب و طبق برنامه مصرف نمود.

روش های تشخیص این بیماری

روش های تشخیص این بیماری

با استفاده از روش های مختلفی همچون آنژیوگرام ریه، سونوگرافی، آزمایش خون، اسکن اسپیرال یا CT، عکس برداری با اشعه ایکس از قفسه سینه، MRI می توان بیماری آمبولی ریه را در بدن بیمار تشخیص داد.

آمبولی پا

به خونی که در ساق یا ران پا لخته شده است آمبولی پا گفته می شود که ممکن است به دلایل مختلفی همچون انجام عمل جراحی، آسیب دیدگی شریان های بدن، مصرف الکل و دخانیات و … نیز در بدن فرد ایجاد شود. آمبولی پا هر چه سریع تر باید شناسایی و درمان شود تا از عواقب آن جلوگیری شود زیرا ممکن است این لخته خونی با استفاده از جریان خون به حرکت در آمده و با قرار گرفتن در رگ‌ های ریه سبب به وجود آمدن آمبولی ریه و در نهایت مرگ بیمار شود پس با دانستن و گاهی علائم آن باید نسبت به آن هوشیار بود تا به موقع بتوان در جهت پیشگیری و درمان آن اقدام کرد. آمبولی در واقع یک لخته ی خونی است که با جریان خون از رگ ها عبور کرده و ممکن است به هر دلیلی در رگ گیر کرده و یا در همان جا رشد کند و با این کار مانع جریان خون و یا محدود شدن آن شود. آمبولی معمولاً در پا، قدم پا و یا بازوهای فرد اثر می‌گذارد این لخته ممکن است به چندین لخته تبدیل شده و قسمت های مهم دیگر بدن از جمله قلب، مغز، کلیه ها، ریه و … را درگیر کند.

آمبولی پا ممکن است با علائمی همچون احساس سرما در ساق پا یا ران پا، احساس مورمور شدن و یا سوزن سوزن شدن پا، ناتوانی در حرکت دادن پا، احساس درد و تورم در پا همراه باشد هنگامی که جریان خون در بدن مسدود شود منجرب آسیب‌ دیدگی بافت و مرگ آن ناحیه در بدن می‌شود پس باید در تسریع درمان آن اقدام کرد. معمولاً افرادی که به بیماری قلبی دچار هستند، فشار خون بالا، انجام عمل جراحی، مصرف دخانیات، چاقی، رژیم غذایی نامناسب، وزن زیاد، عدم تحرکی و … بیشتر در معرض این خطر قرار دارند.

بیماری آمبولی

بیماری آمبولی

آمبولی به انگلیسی امبولوس Embolus ذره‌ای است که با کنده شدن از محل قرارگیری خود در رگ های خونی جریان پیدا می کند اکثر آمبولی ها از سلول های خونی لخته شده به وجود آمده‌اند به این لخته خون ترومبوس و به لخته خونی که متحرک است ترومبوآمبول نیز گفته می‌شود. وقتی که آمبول از طریق رگ های خونی موجود در بدن حرکت می‌کند ممکن است در مجاری بدن وارد شده در نتیجه آن جا گیر کرده و در همان جا ساکن شود و سلول‌ها که به طور معمول از طریق این مجراها خون رسانی می‌کنند به علت نرسیدن اکسیژن به آن ها گرسنه شده و در نهایت می میرند که این حالت آمبولی نام دارد.

آمبولی ریوی

آمبولی ریوی

به لخته خونی که معمولا در ابتدا در سیاهرگ های عمقی لگن یا اندام تحتانی شکل می گیرد و یا چربی ای که در شکستگی استخوانی تشکیل می شود و سپس با استفاده از جریان خونه به سرخرگ های ریوی و یا بافت شش ها راه پیدا می کند آمبولی ریه گفته می شود. این لخته ی خونی با قرار گرفتن در سرخرگ های ریه باعث کاهش توانایی تنفس شده و بافت ریه را از بین می برد. این بیماری ممکن است در هر فردی فارغ از هر سنی رخ دهد اما به طور معمول در بزرگسالان رایج تر است. بر اساس اندازه ی لخته ایجاد شده پزشک می تواند تصمیم بگیرد که آن را از بدن فرد بیمار خارج کند و یا با استفاده از تجویز دارو در جهت رفع این بیماری اقدام نماید.

آمبولی ریه چه علائمی دارد

آمبولی ریه چه علائمی دارد

علایم آمبولی ریه با توجه به این که چه مقدار از ریه شما درگیر آن شده است و یا این که دارای سابقه بیماری های قلبی یا ریوی می باشید یا خیر و یا اندازه ی خون لخته شده چقدر است ممکن است بسیار متفاوت باشد اما از علایم شایع آن می توان به مواردی چون سرفه که معمولاً همراه با خلط خونی یا خونریزی همراه است، تنگی نفس که معمولاً به صورت ناگهانی در فرد ظاهر شده و با انجام فعالیت وخیم تر می شود، احساس درد در ناحیه قفسه سینه که منجرب حمله قلبی می‌شود اشاره کرد از دیگر علائم آمبولی ریه احساس سرگیجه، تب، تعریق زیاد، درد و یا تورم در ناحیه پا که معمولاً در ساق پا به وجود می‌آید، ضربان قلب نامنظم و سریع پوست سرد یا بی رنگ اشاره کرد. همچنین باید گفت آمبولی در ویکی پدیا یکی از منابع این مقاله می باشد.

سوالات متداول

سوالات متداول

آمبولی چیست؟
بیشتر بخوانید
جراحی بینی طبیعی و فانتزی با قیمت و هزینه مناسب

آمبولی به نوعی لخته ی خونی یا توده ی چربی در بدن بیمار گفته می شود که از مکان اصلی خود جدا شده و با جریان خون حرکت می کند و پس از قرار گیری در برخی از رگ ها مانع از جریان خون و اکسیژن رسانی در بدن بیمار می شود.

آمبولی چه عوارضی دارد؟

این بیماری می تواند به قسمت های مختلف و مهم بدن همچون قلب، مغز، ریه و … بچسبد و باعث از بین رفتن تمام بافت یا بخشی از آن شود و در صورت بهبود نیافتن منجر به مرگ بیمار خواهد شد.

چگونه می توان در جهت درمان آمبولی اقدام کرد؟

بیمار پس از مراجعه به پزشک و تشخیص آن توسط متخصص می تواند در جهت درمان آن اقدام کند در صورتی که اندازه ی لخته ی خونی بزرگ باشد با استفاده از عمل جراحی آن را بیرون می آورند اما اگر اندازه ی آن کوچک باشد با استفاده از دارو می توان در جهت درمان آن اقدام نمود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *