علت ریزش مو

علت ریزش مو چیست؟ معرفی بهترین روش برای جلوگیری از ریختن مو

امروزه یکی از مهم ترین دغدغه‌های آن دسته از افرادی که به ظاهر خود اهمیت می دهند سلامت پوست سر و مو می باشد زیرا هر کدام از آن ها به نحوی می‌توانند در زیبایی آن ها اثرگذار باشد. وقتی که موها پر پشت خوش حالت و سالم باشد باعث زیباتر و جوان تر شدن در افراد می‌شود اما بالعکس ریزش موها باعث آزار بسیاری از خانم‌ها و آقایان شده است که این مشکل دلایل مختلفی نیز دارد برای حل این مشکل در برخی موارد هنوز درمانی برای آن کشف نشده است اما در برخی دیگر قابل درمان می باشد در این مقاله قصد داریم به مشکل ریزش مو و چگونگی جلوگیری از این مشکل بپردازیم.

علت ریزش مو

علت ریزش مو چیست؟

ریزش و از دست دادن مو یک امر طبیعی به شمار می رود، اگر شما دستان خود را در لا به لای موهایتان ببرید و اندکی فشار دهید خواهید دید که همیشه اندکی مو در دستان شما باقی خواهد ماند. بر اساس تحقیقات انجام شده از دست دادن روزانه ۸۰ تا ۱۰۰ تار مو عادی بوده و نه تنها باعث کم پشتی قابل توجهی نمی‌شود بلکه به پوست سر کمک می‌کند تا چرخه سالمی را برای رشد مو فراهم کند و با از دست دادن موهای قدیمی تر موهای جدید و زیباتر جایگزین آن شود اما زمانی که این تعداد ریزش مو از حد طبیعی خود خارج شود باعث اضطراب و نگرانی در فرد خواهد شد.

این مشکل ممکن است به دلایل مختلفی چون بیش از حد شامپو کردن، رنگ کردن، سشوار کشیدن، کراتینه کردن و … باشد اما علاوه بر این دلایل متعدد دیگری نیز باعث از دست دادن مو در افراد مختلف است که شامل مواردی چون دلایل ارثی، بیماری های مختلف پوست و مو، اختلالات هورمونی، افزایش سن، خارش شدید سر، ناراحتی های عصبی، بارداری، زخم و … نیز است. خوشبختانه امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی به خصوص در پزشکی دیگر این مشکل نگران کننده محسوب نمی‌شود و به راحتی می توان این مشکل را برطرف کرده و موهای جدیدی را جایگزین موهای ریخته شده کرد. همچنین باید گفت یکی از علت های اصلی ریزش موها، عدم آبرسانی به مو می باشد.

تعبیر از دست دادن مو

تعبیر از دست دادن مو

معبرین معمولا بر اساس نمادها و شرایط زندگی افراد به تعبیر خواب آن ها پرداخته اند به عنوان مثال تعبیر خواب ریزش مو را نشانه ی عدم خودباوری، کاهش اعتماد به نفس و یا حس نا امیدی و ضعیف بودن تعبیر کرده اند.

دلایل ریزش مو

در همه انسان ها موی سر یک چرخه حیات طبیعی را طی می‌کند این چرخه به این صورت است که ابتدا رشد می‌کند سپس استراحت می‌کند و در نهایت می ریزد. یکی از شایع‌ترین دلایل ریختن مو ارثی است اما در برخی موارد هم تغییر هورمون های جنسی نیز در ایجاد این مشکل بسیار تأثیرگذار است که معمولاً در اوایل بلوغ آغاز می‌شود. علاوه بر این حوادث مختلفی همچون تصادف، بیماری های عمده، عمل‌های جراحی و … هم بی‌تأثیر نیست. اختلال در شرایط جسمی فرد می‌تواند باعث ایجاد شوک در چرخه طبیعی مو شود آن گاه با این اختلال سبب ریزش مو در افراد شود. بیمار پس از مراجعه به پزشک متخصص پوست و مو، پزشک تمام تلاش خود را خواهد کرد  تا در ابتدا علت آن را متوجه شود سپس با آگاهی از علت آن می‌توان از آن جلوگیری کرده و بدن را بهبود بخشید تا بدن به شرایط قبلی و عادی خود برگردد و رشد موها مجدداً آغاز شود. از دلایل عمده ریزش مو بارداری، کمبود پروتئین، ویتامین A بیش از اندازه، طاسی مردانه، هورمون های زنانه، وراثت، کم کاری تیروئید، استرس‌های عاطفی، کم خونی، کاهش وزن ناگهانی، اختلال در سیستم ایمنی بدن، یا خوردن برخی از داروها، افزایش سن، مواد شیمیایی، سیگار، کمبود آهن و … نیز می‌باشد.

ریزش مو سکه ای

ریزش مو سکه ای

یکی از رایج ترین انواع ریزش مو در افراد مختلف ریزش موی سکه ای است که به صورت ناگهانی و غیر قابل پیش بینی رخ می‌دهد. گاهی ممکن است سیستم ایمنی بدن دچار اختلال شده و در عوض مبارزه با عوامل خارجی به سلول های خود بدن حمله کند که در این صورت ریزش مو را در پی خواهد داشت. این مدل از دست دادن مو در مدت زمان ظرف چند روز به صورت کاملاً ناگهانی در فرد رخ می‌دهد در برخی موارد و به صورت یک دست دچار ریزش مو شده و در برخی دیگر به صورت تکه های کوچک که به اندازه یک سکه می باشد ریزش می‌کند. این مشکل زمانی اتفاق می‌افتد که گلبول های سفید موجود در بدن اشتباها تارهای مو را هدف قرار داده و به مبارزه با آن ها بپردازد اما عوامل دیگری هم همچون کم کاری سیستم ایمنی بدن در آن ها بی تقصیر نیست. در برخی افراد بدون مراجعه به پزشک و پیگیری درمان پس از مدتی خود به خود بهبود می‌یابد اما تحقیقات نشان داده ۵۰ درصد افرادی که با این مشکل سر و کار دارند با پیگیری درمان پس از گذشت یک سال خوب خواهند شد رایج ترین روش های درمان ریزش موی سکه ای استفاده از داروهای قوی ضد التهاب به نام کورتیکوستروئید می باشد.

ریزش مو بعد از زایمان

ریزش مو بعد از زایمان

به طور معمول در هر فردی حدود ۸۵ تا ۹۵ درصد موها در حال رشد و ۵ تا ۱۵ درصد آن در حال استراحت می باشد و پس از آن که دوره استراحت آن ها به اتمام رسید با اندکی فشار یا شانه و برس کشیدن می ریزد و به مرور موهای جدیدتر جای آن ها را خواهند گرفت. اغلب خانم هایی که در دوران بارداری به سر می‌برند و به تازگی مادر شده اند از ریزش مو در بارداری و یا پس از زایمان رنج می برند اما این علت از دست دادن مو در زنان امری طبیعی یا عادی بوده و تا تولد یک سالگی فرزند رشد موها به زمان قبل از بارداری و زایمان باز خواهد گشت. در زنان سطح استروژن بدن در دوران بارداری افزایش پیدا کرده و باعث طولانی تر شدن رشد موها در خانم ها می شود و موهای کمتری در این مرحله به استراحت خواهند پرداخت و در نتیجه موها کمتر ریزش کرده و موها به مرور پر تر و ضخیم تر می شوند اما پس از زایمان سطح استروژن کاهش یافته و بالعکس موهای بیشتری به استراحت می‌پردازند و به همین علت با شانه کردن موها شاهد ریزش بسیاری از موها خواهید بود اما این موضوع نگران کننده نیست و پس از گذشت ۱۲ ماه به مرور کاهش یافته و به دوران قبل بازمی‌گردد این تغییر در موها معمولا در خانم هایی که دارای موهای بلند و پرپشت می باشد بیشتر قابل مشاهده خواهد بود و در خانم‌هایی با موهای کمتر این تغییر کمتر به چشم خواهد آمد.

ریزش مو بعد از کاشت

ریزش مو بعد از کاشت

یکی از مواردی که امروزه مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است کاشت مو می باشد و پس از مراجعه به پزشک، پزشک مورد نظر با توجه به درخواست شما بهترین روش را برای کاشت موهای شما انتخاب خواهد کرد اما اغلب بیماران پس از کاشت مو دچار ریزش مو می شوند و این موضوع باعث اضطراب و ترس در آن ها می‌شود. این موضوع امری طبیعی بوده و معمولاً در ۹۷ درصد از بیماران رخ خواهد داد و علت آن ممکن است به عوامل قبل از کاشت مو مرتبط باشد و مانع رشد فولیکول مو در افراد بیمار شود. این روند ریزش ممکن است به مدت ۲۰ تا ۳۵ روز ادامه داشته باشد اما پس از گذشت ۹۰ تا ۱۲۰ روز مجددا شروع به رشد خواهند کرد و پس از شش ماه از کاشت مو می توانید تغییرات قابل توجه آن را مشاهده کنید.

ریزش مو کرونا

ریزش مو کرونا

بیماری همه‌گیر کرونا که امروزه سرتاسر جهان را فرا گرفته است روز به روز به علائم آن افزوده می‌شود و افراد مختلف نظرات متفاوتی را در رابطه با آن ارائه می‌دهند یکی از جدیدترین علائم هایی که اخیراً کشف شده است ریزش مو در برخی از بیماران می باشد و ممکن است همه به آن دچار نشوند زیرا بیمارانی که به این ویروس کرونا مبتلا می‌شوند دچار استرس شدید عاطفی و اضطراب زیاد قرار گرفته که موجب ریزش مو در آن خواهد شد خوشبختانه به گفته محققان ریزش مو در دوره بیماری کرونا مانع رشد مو نخواهد بود و پس از بهبودی، موها به روند رشت طبیعی خود باز خواهد گشت.

بیشتر بخوانید
معرفی انواع جراحی کیست به همراه برسی هزینه جراحی کیست در مشهد

ریزش مو شدید

با گذشت زمان و افزایش سن بنا به دلایل ژنتیکی و فیزیولوژیکی تعادل بین رویش و ریزش موها در برخی افراد به هم می‌ریزد موجب از دست دادن مو می شود. این مشکل در بین بسیاری از خانم‌ها و آقایان رواج پیدا کرده است و طبق تحقیقات انجام شده ۳۷ درصد از خانم‌های زیر ۵۰ سال با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنند اما در افراد ممکن است به دو روش صورت گیرد تدریجی و ناگهانی. در روش تدریجی بیمار به مرور به تغییر موهای خود نسبت به قبل خواهد بود و در صورت ادامه داشتن کچلی فرد را به دنبال خواهد داشت، اما در روش ناگهانی در مدت زمان کم و بدون هیچ نشانه ای ناگهان ریزش مو آغاز و کم پشتی و طاسی فرد را باعث می‌شود از شایع‌ترین علت ناگهانی ریزش مو در افراد می توان به اختلالات هورمونی، عوامل ژنتیکی و … نیز اشاره کرد.

قرص جلوگیری از ریزش مو

قرص جلوگیری از ریزش مو

امروزه قرص های حاوی ویتامین متعددی همچون پلاتینوم، اکتیواتور و … در بازار وجود دارند که هر کدام از آن ها به نحوی باعث تقویت ریشه مو و مانع از ریزش آن ها می شوند. این قرص ها در جهت رفع مشکل از دست دادن مو در خانم ها و آقایان مورد استفاده قرار می گیرد و روشی کم خطر محسوب می شود. استفاده از این قرص ها برای آن دسته از افرادی که تمایلی به انجام عمل جراحی ندارند مفید و کاربردی می باشد.

شامپو ضد ریزش مو

خوشبختانه امروزه شامپوهای بسیاری تولید و به بازار عرضه شده اند که ضد ریزش مو بوده و سبب بازسازی مو می شوند، این شامپوها برای افرادی که موهای آن ها دچار آسیب دیدگی شده و یا نازک و شکننده می باشد بسیار مفید و کاربردی است و اغلب آن ها حاوی ویتامینه مو است. این شامپوها سبب می شود تا پیاز مو فعال شده و همچنین حاوی کراتین است که با تقویت ریشه مو مانع از ریزش آن ها می شود.

بیشتر بخوانید
مقایسه هزینه جراحی بینی در ایران و ترکیه و کشورهای اطراف

جلوگیری از این بیماری با تغذیه مناسب

طبق تحقیقات انجام شده آن دسته از افرادی تصمیم به رژیم لاغری می گیرند با کاهش ناگهانی وزن و کالری به تدریج موهای آن ها دچار ریزش می شود پس بهتر است قبل از انجام این عمل ابتدا با یک متخصص تغذیه مشورت نموده و سعی کنید از غذاهای حاوی ویتامین ها، پروتئین ها، مواد معدنی و … نیز مصرف کنید.

چه زمانی برای از دست دادن مو باید به پزشک مراجعه کرد

هرگاه موها به صورت ناگهانی شروع به ریزش کردن و نه به صورت تدریجی، نازک و ضعیف شدن مو در طی یک مدت زمانی، نگران بودن در رابطه با مصرف و اثرات دارو، ریزش موی بسیار پس از شانه کردن، التهاب و خالی شدن شدید پوست سر به علت ریزش مو در این صورت باید فورا به یک متخصص پوست و مو مراجعه کرد و در جهت درمان آن اقدام نمود.

درمان ریزش مو

به علت مشکلات فراوانی که در زندگی بسیاری از افراد با توجه به زندگی ماشینی و … به وجود آمده است به علت فشارهای مختلف و بیماری‌هایی که در زندگی افراد رخ می‌دهد کم شدن و ریزش مو در بین افراد بسیاری فراگیر شده است. جهت درمان ریزش مو می توان به مراکز مختلف کاشت مو مراجعه نمود و از روش‌های مختلف و نوین کاشت مو استفاده کرد علاوه بر این با استفاده از روش های خانگی هم می‌توان به درمان این بیماری پرداخت.

سوالات متداول

سوالات متداول

ریزش مو چه زمانی مشکلی جدی محسوب می شود؟

از دست دادن روزانه 80 تا 100 عدد تار مو در روز طبیعی می باشد اما اگر این تعداد افزایش یافت و از حد طبیعی خود خارج شد باید در جهت درمان آن اقدام کرد.

چگونه می توان از ریزش موها جلوگیری کرد؟

علاوه بر قرص ها و شامپوهای ضد ریزش مو با استفاده از روش های خانگی و سنتی نیز می توان از ریزش آن ها جلوگیری نمود.

علت ریزش مو پس از زایمان چیست؟

در خانم ها پس از زایمان به علت کاهش سطح استروژن بدن موها شروع به ریزش می کنند اما قبل از یک سالگی فرزند این ریزش بهبود پیدا کرده و به حالت عادی خود باز می گردد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *