جراحی قلب و عروق

جراحی قلب و عروق + معرفی رشته و انواع جراحی قلب و عوارض و هزینه ها

ما می خواهیم شما را با جراحی قلب و عروق آشنا سازیم.جراحی قلب و عروق شاخه های متفاوتی دارد که در این مقاله به آن ها اشاره خواهیم کرد و اطلاعات کافی را در باره جراح قلب و عروق به شما ارائه دهیم.

  • جهت انجام جراحی با هزینه مناسب با جراح باما تماس بگیرید.

جراحی قلب و عروق چیست ؟

بای پس سرخ رگ کرونری:این سرخ رگ که به آن اشاره کردیم در بالا می تواند مسیر های جدیدی را به منظور عبور خون از اطراف یا بای پس سرخ رگ مسدود و بسته شده فراهم می کند. این عمل جراحی قلب نقش بسازایی در تامین خون کافی برای عضلات قلب به حساب می آید که در این روش جراحی قلب دکتر مخصوص قسمتی از سیاهرگ ساق یا ران بیمار با یکی از سرخرگ های دیواره قفسه سینه با بازوی وی را بر می دارند و به سرخ رگ کرونری بسته شده پیوند خواهند زد تا به قول معروف یک مسیر فرعی در اطراف گرفتگی رگ ایجادمی شود.به این عمل جراحی قلب و عروق که در بالا به آن اشاره شد جراحی پیوند بای پس سرخ رگ کرونری (CABG) یا بای پس سرخ رگ کرونری (CAB) گفته می شود.جراحی قلب و عروق تهران خدماتی از این قبیل را می تواند به شما ارائه دهد.

جراحی قلب و عروق چیست

معرفی رشته ی جراحی قلب و عروق :

پزشکان مورد نظر به دلایل مختلف ممکن است این جراحی قلب یعنی بای پس سرخ رگ را یک تهاجم برای درمان بیماری سرخ رگ کرونری توصیه کنند. جراحی قلب و عروق رضوی می تواند این خدمات را به بهترین شکل به شما ارائه دهد.

در دنیای امروز بسیاری از افراد عمل بای پس سرخ رگ را انجام می دهند که در این عمل باید استخوان جناغ شکافته شود تا قلب در دسترس دکتر مورد نظر قرار گیرد و این عمل خطرات منحصر به فرد خود را دارد هم چنین فرد ملزم به این است که در تمام مدت عمل جراحی قلب بای پس سرخ رگ از دستگاه قلب،ریه استفاده کند یعنی هنگام جراحی قلب و عروق،قلب بیمار مورد نظر متوقف شده و هیچ فعالیتی نخواهد داشت.هم چنین ممکن است بیمار مورد نظر گاها و به اجبار مجبور باشد بیش از یک عمل بای پس سرخ رگ انجام دهد تا خون همراه با اکسیژن به انازه و مقدار کافی به عضلات قلب وی برسد.لازم به ذکر و یاد آوری است که تعداد سرخ رگ های بای پس شده به هیچ عنوان نشانه ای از وخامت یا تشدید بیماری نمی باشد و این باور غلط است بلکه وسعت انسداد های رگ ها میزان وخامت این بیماری را نشان خواهند داد.متخصص جراحی قلب و عروق به طور کلی با این مفاهیم اشنا است.

جراحی قلب و عروق تهران

نحوه انجام بای پس سرخ رگ:

جراح بیمار مورد نظر را به دستگاه مونیتور قلب وصل خواهد شد به منظور این که بیمار در تمام مدت عمل جراحی کنترل شود و جای نگرانی نیست.ضمنا قبل از این که راهی را در بازوی بیمار بشکافند بی حسی موضعی را برای بیمار تجویز می شود و بعد از آن داروی بی هوشی اعمال می شود.لازم به ذکر است که این عمل جراحی قلب حدودا چهار ساعت به طول می انجامد،البته این عمل به عواملی نظیر تعداد و پیچیدگی های انسداد ها بستگی خواهد داشت.بعد از بیهوشی کامل بیمار لوله تنفسی از طریق دهان وارد نای بیمار خواهد شد تا تنفس بیمار را تکمیل و تصحیح کند و هم چنین پرستاران از این راه ترشحات اضافی بیمار را پاک می کنند.هم چنین لوله دیگری از راه بینی وارد گلوی بیمار مورد نظر خواهد شد تا بعد از به هوش آمدن بیمار احساس تهوع و نفخ نکند و لازم به ذکر است که لوله دیگری هم در راه ادرار بیمار وارد می شود به منظور اینکه ادرار بیمار در حین عمل و بعد از عمل جراحی قلب تخلیه شود.به بیمار یک داروی ضد انعقاد خون نیز تزریق می شود تا در صورت لخته شدن خون مشکل حادی پیش نیاید  و به قول معروف از لخته شدن خون جلوگیری شود و بعد از تمام این مراحل و تجویز ها بیمار مورد نظر به دستگاه قلب و ریه وصل خواهد شد،برای توضیح این دستگاه باید عامیانه بگوییم که این دستگاه اکسیژن لازم خون را فراهم می سازد زیرا همانطور که در بند پیش گفتیم در هنگام عمل جراحی قلب و عروق به روش بای پس سرخ رگ، بیمار کاملا بیهوش شده و قلب به طور کلی کار نخواهد کرد و خونی پمپاژ نمی شود.فوق تخصص جراحی قلب و عروق این مراحل را به خوبی طی می کند.

جراحی قلب و عروق رضوی

نقاهت در بیمارستان

بیمار مورد نظر بعد از جراحی قلب و عروق باید 1تا3 روز را در بخش مراقبت های ویژه زیر نظر دکتر متخصص بگذراند،این بخش همان جایی است که پرستاران و دکتر مربوطه شما را همه جوره زیر نظر دارند و بسیار پیشرفته تر از بخش های دیگر است.هم چنین شما در این بخشش چند ساعتی را به دستگاه تنفس مصنوعی وصل خواهید بود.لازم به ذکر است که بیماران بعد از 24 ساعت پس از عمل می توانند بشینند و هم چنین پس از 2 روز می توانند راه بروند و قدم بزنند.

بیشتر بخوانید
جراحی پوست در مشهد با قیمت و هزینه کم و بالاترین کیفیت در بهترین مراکز

نقاهت در خانه

گاها این نقاهت ممکن است تا چندین هفته به طول بی انجامد به منظور این که شما به شرایط عدی و نرمال خود برگردید.

ممکن است در این دوره به راحتی خسته شوید و یبوست بگیرید، در بعضی موارد کسلی و خستگی و افسردگی دیده شده است که این موارد تا چند هفته طول می کشد.ما می خواهیم اطلاعتی را  راجع به جراحی قلب و عروق به شما ارائه دهیم.

البته در این دوران هم مشاوره با دکتر به شما کمک می کند که شما هر چه سریع تر بهبود پیدا کنید و به زندگی عادی خود بر گردید و ممکن است شما را مجبور به کار هایی نظیر پیاده روی و بیرون رفتن از خانه کند تا روند بهبودی شما سریع تر طی شود.

لازم به ذکر است نتیجه جراحی قلب به روش بای پس سرخ رگ در 90 درصد افراد باعث بهبودی شده است و روز به روز این درصد بالا تر می رود.

جراح قلب و عروق

عوارض جراحی قلب و عروق

  1. عفونت زخم قفسه سینه.(در بیماران مبتلا به چاقی یا دیابتی شایع تر است)
  2. نارسایی کلیوی
  3. درد در قفسه سینه
  4. لخته شدن خون
  5. از دست دادن خون
  6. افت فشار و دما
  7. حمله قلبی یا سکته مغزی
  8. ضربان نا منظم قلب (اریتمی قلب)

هزینه جراحی قلب

جراحی قلب و عروق بسته به انواع آن و میزان وخیم بودن عمل جراحی می تواند متفاوت باشد که طی سال های اخیر بیمه مقدار کثیری از این مبالغ را می پردازد و هزینه بیماران را کمتر کرده است.

جراحی قلب و عروق چند سال طول می کشد؟

پس از اینکه یم دانشجو دوره های پزشکی عمومی را گذراند، می تواند برای ادامه تحصیل یکی از رشته های تخصصی را انتخاب کند. می توان گفت که این تصمیم یکی از سرنوشت سازترین تصمیمات یک پزشک در طول دوره تحصیلی اش می باشد. رشته های تخصصی زیادی هستند که دانشجو می تواند آنها را انتخاب کند. رشته جراحی عمومی نیز یکی از آنهاست. این رشته بیماری های قسمت های مختلف بدن را با انجام جراحی درمان می کند. در این رشته کار روی تروماها، بیماری های دستگاه گوارش، شکم، گردن، غدد درون ریز، عروق محیطی، نسوج نرم و پستان ها تمرکز دارد. طول ایرن دوره چهار سال است. رشته های فوق تخصصی مشتق از این رشته جراحی قلب، جراحی ترمیمی، جراحی قفسه سینه و جراحی اطفال می باشد.

جراحی قلب و عروق چیست ؟

جراحی قلب و عروق چیست ؟

شاخه ای از علم جراحی می باشد که روی قلب و عروق بزرگ صورت می پذیرد. با استفاده از این جرحای می توان بیماری های ایسکمیک قلب مانند جراحی کنارگذر شریان کرنری را درمان کرد. همچنین عیوب مادرزادی قلب و دریچه های قلب یک بیمار را می توان بر این اساس درمان کرد. یکی دیگر از کار های این جراحی پیوند زدن قلب می باشد.

جراح قلب و عروق

پزشک قلب و عروق وظیفه دارد تا سلامتی قلب شما را احیاء کند. شناسایی هر گونه نارسایی در سیستم قلب و عروق، علت آن و موارد دیگری که به آن مربوط می شود، تخصص این پزشک می باشد. این متخصص باید در ابتدا آزمایشات لازم را انجام دهد تا مشکل دقیق بیمار مشخص شود. تا زمانی که دلیل اصلی بیماری بیمار مشخص نشده است، پزشک نباید استرس اضافی به بیمار منتقل کند.

ست جراحی قلب و عروق

ست جراحی قلب و عروق

شرکت های زیادی هستند که ابزار جراحی قلب و عروق را تولید و آنها را در اختیار جراحان قرار می دهند. نتیجه انتهایی جراحی به کیفیت ابزار آن نیز وابسته است. در حال حاضر سایت های زیادی هستند که می توانید انواع مختلف این وسایل را با مارک های گوناگون تهیه کنید. ابزاری مانند دسته بیستوری در شماره های مختلف، سر ساکشن یانکوئر کامل 27 سانتی متری، پنس شانگیر بکهاوس 13 سانتی متری، بافت استاندارد 14 و نیم سانتی مستقیم دندانه دار، هموستات هالستد، موسکیتو 12 و نیم کرو، هموستات روچستر، پنس اسپونچ فورستر، بالنجر 25 سانتی متری مستقیم، پنس آلیس و چند مورد دیگر وجود دارد که یک جراح قلب می تواند از آنها برای عمل قلب استفاده کند.

فلوشیپ های جراحی قلب و عروق

فلوشیپ های جراحی قلب و عروق

منظور از فلوشیپ در علم پزشکی و غیر پزشکی سپری کردن دوره های خاص و تخصصی یک رشته محسوب می شود تا سطح تخصص و علمی یک فرد را افزایش دهد. معمولا گفته می شود که طول دوره های فلوشیپ بین 18 تا 24 ماه می باشد که فرد می تواند در آن شرکت کند و مهارت های تجربی خود را بالا ببرد. فلوشیپ قلب نیز وجود دارد که از مهمترین دوره های این شاخه می توان به فعالیت های مداخله ای قلب و عروق کودکان، فعالیت های مداخله ای قلب و عروق بزرگسالان، اکو کاردیو گرافی، اینترو نشنال کاردیولوژی و غیره اشاره کرد.

بیماری های جراحی قلب و عروق

بیماری های جراحی قلب و عروق

عمل قلب دارای مدل های مختلفی می باشد که همانطور در بالا گفته شد رایج ترین آن بای پس عروق کرونر است که نام دیگر آن عمل قلب باز می باشد. همچنین ترمیم دریچه و جایگزینی آن نیز جزء این عمل محسوب می شود. از آنجایی که دریچه ها نقش مهمی در خون رسانی دارند، این عمل از حساس ترین جراحی های قلب به شمار می رود. این دریچه ها معمولا یا تنگ هستند یا نارسایی در آن مشاهده می شود. همچنین یک جراحی دیگری نیز وجود دارد که به آن جراحی آریتمی گفته می شود. آریتمی به هر بی نظمی در ریتم طبیعی قلب می باشد که معمولا برای نخستین بار با دارو در مان می شود. همچنین آنوریسم، اندآرترکتومی کاروتید و پیوند قلب نیز از جمله موارد دیگر جراحی قلب می باشد.

جراحی قلب عروق کرونر

گفته می شود که این جراحی به صورت OPCAB، یکی از روش های مطمئن برای ریواسکولاریزیشن کامل عروق کرونر می باشد که تقریبا در تمام بیماران جواب داده است. همچنین عوارض استفاده از این روش بسیار کم می باشد و دوران بستری بیمار نیز کوتاه می باشد. علاه بر آن، آنها می توانند از ریواسکولاریزیشن به طور کامل استفاده کنند.

لیست جراحان قلب و عروق مشهد

لیست جراحان قلب و عروق مشهد

در شهر مشهد نیز برخی از سایت ها هستند که لیستی از بهترین جراحان قلب و عروق را منتشر کرده اند. در این سایت ها می توان مختصری از سابقه پزشک مورد نظر، دوره های تخصصی که گذرانده و نیز اطلاعات دیگری که برای بیمار مفید می باشد را پیدا کرد. شما به راحتی می توانید به آن دسترسی داشته باشید اما مسئله ای که در این بین وجود دارد این است که باید توجه پزشک در ابتدا مورد معاینه قرار بگیرید تا مشکل اصلی شما مشخص شود و سپس پزشک همان رشته را پیدا کنید. حتما می دانید که پزشک ها قلب تخصص های مختلفی دارند که باید بر اساس تخصص به آنها مراجعه کرد. در صورتی که می خواهید مشورت هایی در این زمینه داشته باشید، می توانید با متخصصان ما در جراح با ما تماس بگیرید تا اطلاعات مفیدی در مورد بیماری شما در اختیارتان قرار دهد.

رزیدنت جراحی قلب و عروق

رزیدنت جراحی قلب و عروق

رزیدنت های این رشته وظایف خاصی دارند که هر بیمارستان در ابتدا به آنها گوشزد می کند. به طور مثال آنها باید در ساعت مقرر در پست های خود حضور داشته باشند. همچنین باید قبل از اینکه متخصص وارد شود، بیماران ویزیت شوند. مسئولیت نوشتن خلاصه پرونده ها، انجام دقیق وظایف دفتری، و برخورد مناسب با بیماران از دیگر وظایف او می باشد.

سوالات متداول

جراحی قلب و عروق چیست؟

یکی از رشته های علم پزشکی می باشد که در آن دانشجو پس از گذراندن دوره های فشرده و تخصصی به یک جراح تبدیل می شود.

جراحی قلب و عروق چقدر هزینه دارد؟

معمولا هزینه آن به نوع بیماری بستگی دارد.

برای معرفی جراحی قلب و عروق با کجا تماس بگیرم؟

می توانید با مرکز جراح با ما در ارتباط باشید تا بهترین پزشکان و آخرین اطلاعات را در اختیار شما قرار دهند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *