هیسترکتومی

هیسترکتومی چیست؟ پاسخ به مهم ترین سوالات متداول در این مورد

در این قسمت از مقاله می خواهیم درباره ی یکی از موضوعات مهم یعنی هیسترکتومی صحبت کنیم، برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای مطالب همراه جراح باما باشید.

هیسترکتومی چیست

هیسترکتومی چیست؟

به هیسترکتومی همان رحم برداری نیز گفته می شود، این جراحی برای برخی از خانم ها انجام می شود، که علت آن نیز می توانند مواردی مانند: فیبروئید های رحمی که باعث تغییر موقعیت رحم از مکان معمولی اش به داخل مجرای واژن شده باشند، سرطان رحم، گردن رحم و یا تخمدان ‌ها، آندومتریوز، خونریزی غیرطبیعی واژن فرد، درد مزمن لگنی، آدنومیوز یا ضخیم شدن دیواره رحم افراد می باشد. بهتر است که بدانید رحم برداری آخرین گزینه برای درمان است، به این گونه که پزشک ابتدا تمام راه های درمانی را برای بیمار خود امتحان می کند و اگر هیچ کدام از این راه های درمانی نتیجه ای ندهد، آن موقع پزشک برای بیمار خود اقدام به رحم برداری خواهد کرد.

ایجاد برش

هیسترکتومی ابدومینال یکی از انواع هیسترکتومی می باشد که در این جراحی، رحم از طریق ایجاد یک برش بر ناحیه پایینی شکم یا بخش ابدومینال خارج می گردد. رحم ارگانی است که در هنگام بارداری، جنین در آن می تواند رشد کند، گفته شده است که در هیسترکتومی ابدومینال، جراح شاید یک یا هر دو تخمدان ها و یا لوله های فالوپ فرد را خارج کند. پزشکان این جراحی را برای مواردی مانند: ساختار رحم بزرگ باشد و یا متخصص زنان بخواهد سایر ارگان های لگن فرد را به لحاظ علائم بیماری بررسی کند، توصیه می کنند. از عوارض این عمل می توانیم به مواردی مانند: احتمال بروز لخته های خونی، عوارض جانبی فرد نسبت به دارو های بیهوشی، امکان آسیب به مسیر ادراری، مثانه، رکتوم یا سایر ساختار های لگن که نیاز به عمل های ترمیمی را در آینده برای فرد به دنبال خواهد داشت، خونریزی بیش از حد و غیره اشار کرد.

هیسترکتومی واژینال

هیسترکتومی واژینال نیز نوعی جراحی است که برای برداشتن رحم از طریق واژن انجام می شود، بهتر است کمی بیشتر در مورد این عمل بدانید، پزشک در این جراحی رحم را از تخمدان ها، لوله های فالوپ و بخش های بالایی واژن و هم چنین عروق خونی و بافت همبند اطراف را آن جدا خواهد کرد، سپس بعد از اتمام آن مراحل، رحم از طریق واژن خارج می گردد. این عمل در مقایسه با هیسترکتومی ابدومینال هزینه و دوره ریکاوری کمتری را برای بیمار در بر خواهد داشت، هم چنین تفاوت این دو عمل در این می باشد که در هیسترکتومی ابدومینال رحم از طریق برشی که روی شکم ایجاد می شود خارج می گردد، اما در صورت بزرگ بودن آن ناحیه این روش با هیسترکتومی واژینال امکان پذیر نخواهد بود. در حالت کلی می توان بیان کرد که از روش رحم برداری برای برداشتن رحم و دهانه رحم توسط پزشک استفاده می شود. ناگفته نماند که کلیه ی ارگان های نامبرده سیستم باروری زنان را تشکیل می دهند در لگن قرار دارند.

سرطان های پیشرفته

در حین هیسترکتومی رادیکال رحم، دهانه رحم، بخش بالایی واژن و بافت های اطراف توسط جراح برداشته خواهد شد، از این روش در بیشتر مواقع برای سرطان های پیشرفته مورد استفاده قرار می گیرد. هم چنین در روش هیسترکتومی لاپاراسکوپی رحم به ‌طور کلی برداشته خواهد شد، همان طور که در قبل بیان کردیم رحم در واقع همان قسمتی است که جنین در طی بارداری خانم ‌ها رشد و نمو پیدا می ‌کند.

هیسترکتومی شکمی

هیسترکتومی شکمی

رحم برداری شکم به این صورت است که جراح با ایجاد برشی بر روی شکم که می تواند به صورت عمودی یا افقی باشد، عمل خود را شروع می کند. در این نوع جراحی در مواردی که چسبندگی بسیار زیاد وجود دارد و یا این که رحم بسیار بزرگ است انجام می شود. از عوارض این روش می توانیم به مواردی مانند: آسیب به اعصاب و بافت ها، عفونت، خونریزی، لخته شدن خون اشاره کنیم. هم چنین گفته شده است که در این روش دوران نقاهت برای افراد نسبت به روش های دیگر بیشتر خواهد بود.

عمل هیسترکتومی

عمل هیسترکتومی

جراحی هیسترکتومی شکمی یکی از گزینه های آخر برای پزشکان است، به این صورت که تمام راه های درمانی را برای بیماران خود رفته اند و در نهایت برای درمان قطعی این روش را انتخاب نموده اند. دو نمونه از رحم برداری شامل: رحم‌ برداری نیمه‌ کامل و یا فوق ‌‌دهانه‌ ای می باشد در این نوع رحم‌ برداری پزشک تنها بخش بالایی رحم فرد را بر می‌ دارد و گردن یا دهانه رحم را به جای می‌ گذارد. نوع دوم رحم‌ برداری کامل است در این نوع رحم ‌برداری کل رحم و دهانه رحم فرد توسط پزشک برداشته می ‌شود.

بیشتر بخوانید
معرفی انواع پروتز لب و گونه به همراه توضیحات کامل در مورد عوارض و فواید

مراقبت های لازم

افرادی که این جراحی را انجام داده اند باید بعد از جراحی مراقبت های لازم که دکتر به آن ها می گوید را انجام دهند، این مراقبت ها شامل: فرد بعد از عمل از جوراب ضدواریس برای پیشگیری از لخته و آمبولی استفاده کند، مصرف آنتی بیوتیک با تجویز پزشک، استحمام از روز دوم و یا سوم بعد از جراحی و بلافاصله بعد از برداشتن پانسمان بصورت روزانه باید انجام بگیرد و بهتر است بعد از استحمام، محل زخم با سشوار کاملا خشک شود، فرد تا مدت 2 الی 3 روز از خوردن غذا های نفخ آور مانند حبوبات، میوه خام، سبزی خام، آب میوه خام و غیره بپرهیزد.

عوارض هیسترکتومی

عوارض هیسترکتومی

باید بیان کرد که جراحی هیسترکتومی همانند جراحی های دیگر نیز دارای عوارضی می باشد، از جمله این عوارض می توانیم به مواردی مانند: بی اختیاری در ادرار، بیرون ‌زدگی واژن از بدن و یا همان پرولاپس واژن، ارتباط غیرطبیعی میان واژن و مثانه یا همان ایجاد فیستول، درد مزمن اشاره کنیم. البته ناگفته نماند که در این جراحی اگر پزشک هر دو تخمدان ها را از بدن بیمار خارج کند، احتمال ایجاد خطراتی مانند: پوکی استخوان، بروز بیماری های قلبی و هم چنین افسردگی را در بیمار ایجاد می کند.

عوارض عمل هیسترکتومی

یکی از عوارضی که شاید در افراد به وجود بیاید چاقی بعد از هیسترکتومی می باشد، در این باره پزشکان گفته اند که افرادی که این جراحی را انجام داده اند برای این که از احتمال چاقی خود بعد از عمل جلوگیری کنند، تا یک مدت باید رژیم سالم داشته باشند و هم چنین ورزش کردن را از یاد نبرند. از عوارض دیگر این عمل می توان به مواردی مانند: نوسانات خلقی ناشی از عدم تعادل هورمونی، خونریزی شدید در حین عمل، ایجاد آسیب در مثانه یا حالب، نئوپلاسم‌ های سرویکس و غیره اشاره کرد.

هزینه عمل هیسترکتومی

هزینه عمل هیسترکتومی

افرادی که می خواهند این عمل را انجام دهند، سوالی که برایشان به وجود می آید این است که هزینه ی این جراحی چقدر است؟ در این باره باید بگوییم که هزینه ی این عمل بسته به جراح شما و این که هزینه ی دستمزد او چقدر می باشد و هم چنین هزینه ی بیمارستانی که این جراحی را باید انجام بدهید دارد، چرا که در این جراحی افراد باید 2 الی 3 روز در بیمارستان بستری شوند. ما پیشنهاد می کنیم که برای اطلاع دقیق از هزینه ی جراحی به مطب پزشک خود مراجعه کنید، به این صورت می توانید تمام مشکلات و هم چنین سوالات خود را بپرسید و در نهایت از هزینه ی دقیق عمل خود نیز آگاه شوید. هیسترکتومی در ویکی پدیا را از این لینک بخوانید.

سوالات متداول درباره ی هیسترکتومی

سوالات متداول درباره ی هیسترکتومی

هیسترکتومی چیست؟
بیشتر بخوانید
مزایا، عوارض و قیمت کاشت مو به روش ترانسپلنت + بهترین کلینیک ترانسپلنت در مشهد

می توان گفت که به عمل رحم برداری، هیسترکتومی گفته می شود که در این عمل، پزشک رحم را از تخمدان ها، لوله های فالوپ و بخش های بالایی واژن فرد و هم چنین عروق خونی و بافت همبند اطراف آن را جدا خواهد کرد، بعد از اتمام این مراحل، رحم از طریق واژن خارج می گردد. این روش بیشتر به دلایلی مانند: خونریزی غیرطبیعی واژن فرد، فیبروئید های رحمی که باعث تغییر موقعیت رحم از مکان معمولی اش به داخل مجرای واژن شده باشند، سرطان رحم، گردن رحم و یا تخمدان ‌ها، آندومتریوز و غیره برای افراد توسط پزشک انجام می شود.

انجام این روش چه عوارضی برای بیمار خواهد داشت؟

می توان گفت که این جراحی مانند جراحی های دیگر دارای عوارضی می باشد، از جمله این عوارض می توان به مواردی مانند: ارتباط غیرطبیعی میان واژن و مثانه یا همان ایجاد فیستول، بیرون ‌زدگی واژن از بدن و یا همان پرولاپس واژن، بی اختیاری در ادرار، بیرون ‌زدگی واژن از بدن و یا همان پرولاپس واژن، افزایش وزن، خونریزی شدید در حین عمل، نوسانات خلقی ناشی از عدم تعادل هورمونی، ایجاد آسیب در مثانه و غیره اشاره کرد. البته گفته شده است که در این عمل اگر جراح هر دو تخمدان ها را از بدن فرد خارج کند، امکان ایجاد خطراتی مانند: بروز بیماری های قلبی، پوکی استخوان و هم چنین افسردگی را در فرد ایجاد می کند.

پزشکان بعد از اتمام این جراحی به بیماران خود چه توصیه هایی می کنند؟

پزشکان بعد از جراحی به بیماران خود توصیه هایی می کنند که شامل: بیماران تا مدت 2 الی 3 روز از خوردن غذا های نفخ آور مانند میوه خام، سبزی خام، حبوبات، آب میوه خام و غیره پرهیز کنند، بیمار بعد از عمل از جوراب ضدواریس برای پیشگیری از لخته و آمبولی استفاده کند، آنتی بیوتیک با تجویز پزشک مصرف شود، استحمام از روز دوم و یا سوم بعد از عمل و فوران بعد از برداشتن پانسمان بصورت روزانه باید انجام بگیرد و بهتر است بعد از حمام، محل زخم با سشوار کاملا خشک شود و غیره می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.