میکرو جراحی چیست

میکرو جراحی چیست و چه کاربردی دارد؟ هرآنچه باید در این مورد بدانید

میکرو جراحی یکی دیگر از تکنولوژی های جدید جراحی است و امروزه با پیش رفت علم بسیاری از بیماری ها و نواقص قابل درمان شده که به سبب آن عمل های زیبایی مختلف برای نواحی مختلفی از بدن از جمله: پوست، مو، دندان و حتی اندام های جنسی و همه پدیدار شد. در ادامه در مورد یکی از شیوه ها و روش های مفید جراحی بیش تر صحبت می کنیم و اطلاعاتی در این مورد در اختیارتان می گذاریم. با سایت جراح باما همراه باشید.

میکرو جراحی چیست

میکرو جراحی چیست؟

میکرو جراحی یکی از فن های پزشکی است که از طریق میکروسکوپ جراحی، لوپ و وسایل کمکی قسمتی که برای جراحی آماده شده است را بزرگ می کند. جراحان به کمک این روش به سادگی بسیاری از عمل های نا ممکن را ممکن می کنند. این پیش رفت در پزشکی به جراحان به وسیله نور و برجسته کردن تصویر کمک می کند تا توانایی آنها در انجام عمل های جراحی بیشتر شود .

به این ترتیب قسمت هایی که با چشم غیر مسلح به سادگی دیده نمی شود و نمی توان درمان های لازم یا جراحی های ضروری را برای رفع بیماری با چشم غیر مسلح انجام داد از طریق میکرو جراحی یا جراحی های میکروسکوپی به سادگی انجام می دهند. میکروجراحی برای جراحی های مختلف که به جراحی دقیق تر و تشخیص دقیق تر نیاز دارد مثل ایمپلنت دندان، جراحی پلاستیک، جراحی مغز، جراحی چشم، زایمان و بسیاری از موارد دیگر استفاده می شود. به این ترتیب این جراحی ها با استفاده از این دستگاه با بخیه های ریز و سوزن های ظریف انجام می شود. به طور کلی میکرو جراحی یک جراحی با دقت بالا و ظرافت و حساسیت بالا انجام می شود

میکرو جراحی واریکوسل

یکی از دلایل ناباروری آقایان که مبتلایان این بیماری از پیر و جوان گرفته همه می توانند درمان شوند بیماری واریکوسل می باشد. از نظر ظاهری بسیاری از افراد با بزرگ تر شدن یک قسمت از بیضه این بیماری را تشخیص می دهند اما این بیماری فقط در صورتی که با درد و ناراحتی همراه باشد باید حتما درمان شود تا وخیم تر و غیر قابل تحمل نباشد. این جراحی چون در ناحیه ی حساسی از بدن آقایان قرار گرفته است نیاز به دقت و ظرافت بالا تری دارد به همین سبب این عمل به صورت میکرو جراحی که گفتیم بسیار حساس تر است انجام می شود.

واریکوسل هنگامی رخ می دهد که دریچه ی سیاه رگ ها آسیب دیده و عمل کرد آن ها دچار مشکل می شود و به این ترتیب گردش خون در رگ های ناحیه ی بیضه ها انجام نمی شود وعمل کرد بیضه ها هم مختل شده و بیضه اسپرم های کم تر با شکل نا مشخص تولید می کند این اسپرم ها چون تحرک بسیار کمی دارند باعث ناباروری در فرد می شوند که یا تشخیص به موقع به را حتی قابل درمان است.

درمان این بیماری نیز با دارو های گیاهی و شیمیایی ممکن نیست در واقع برای درمان این بیماری حتما باید از عمل جراحی استفاده کرد. به این ترتیب بهترین و موثر ترین روش برای درمان این ییماری روش میکرو جراحی واریکوسل می باشد که با درصد موفقیت بیشتر و مشکلات و عوارض بعد از عمل کمتری همراه است. میکرو جراحی با بزرگ نمایی محل عمل، عمل را برای پزشک معالج یا جراح دقیق تر و راحت تر می کند.

میکرو موتور جراحی

میکرو موتور جراحی

وجود تمام ابزار آلات پزشکی که توسط مهندسان پزشکی طراحی می شود برای پزشکان، جراحان و بیمارستان ها ضروری هستند میکرو موتور جراحی یکی از ابزار مهم و کاربردی پزشکی در عمل های جراحی است که پزشکان جراح در صورت دقیق بودن و مهم بودن عمل جراحی را به صورت میکروجراحی انجام می دهند این عمل خود نیاز به ابزار پیش رفته نیاز دارد از جمله این ابزار میکرو موتور جراحی می باشد.

بیشتر بخوانید
کاهش وزن سریع در منزل با دفتر غذایی و نکات مرتبط با آن

می دانیم که ابزار پزشکی قیمت بسیار بالایی دارد و گفتیم که از کوچک ترین قطعات تا بزرگ ترین آن ها باید در مراکز درمانی و بیمارستان ها باشد.  میکرو موتور جراحی هم یکی از گران قیمت ترین ابزار های جراحی است که مدل های مختلفی دارد و ساخت کشور کره جنوبی می باشد در واقع قیمت میکروموتور جراحی از سی میلیون شروع می شود و امروزه به چهل و یک میلیون هم می رسد.

میکرو موتور ها معمولا در دندان پزشکی ها استفاده می شود که جایگزین ایر موتور ها شده اند مزیت این دستگاه نرم تر کار کردن آن و بدون لرزش بودن آن است این دستگاه بر خلاف ایر موتور که به صورت دستی دور چپ و راستش عوض می شود عمل می کند و فقط با پدال می توان آن را تغییر داد.

جراحی میکرو آدنوم هیپوفیز

آدنوم هیپوفیز یکی از فراوان ترین بیماری هایی است که در قسمت سر رخ می دهد طی سال ها تحقیقات در مورد این بیماری متاسفانه مشخص شد این بیماری هم با دارو درمان قطعی ندارد و بیماران با وجود مصرف دارو هم دچار مشکلات فراوان می شوند از جمله سردرد و کاهش بینایی یا بسیاری مشکلات دیگر.

 برای مثال یکی از بیماران مبتلا پس از مدتی که با وجود مصرف دارو دچار سردرد های شدید تر شد و دید یکی از چشمانش کم تر شد. سردرد های ناگهانی این بیمار به دلیل خون ریزی داخل تومور بود و پس از بررسی مشخص شد در این مدت تومور بزرگ تر شده یعنی دارو ها تاثیر مثبتی بر شکست بیماری نداشتند ولی با کمک جراحی میکرو آدنوم که یک میکرو جراحی بسیار حساس است این بیمار بهبود یافت.

این بیماری که در سنین بیست و چهار تا سی رخ می دهد با جراحی میکرو آدنوم هیپوفیز درمان می شود البته که باید بدانیم هیچ جراحی بدون عوارض و بی خطر نیست  و جراحی میکرو آدنوم هم مانند بسیاری دیگر از جراحی ها مثل عمل جراحی میکرو پنیس که برای افزایش طول آلت تناسلی آقایان انجام می شود و نوعی از جراحی های زیبایی محسوب می شود عوارضی نیز دارد.

 از عوارض جراحی میکرو آدنوم هیپوفیز هم می توان به کاهش بینایی به دلیل آسیب رسیدن به عصب بینایی در هنگام جراحی و آسیب هیپوفیز سالم، دیابت بی مزه، نشت مایع مغزی نخاعی، احتقان بینی، یا کج شدن بینی که به دلیل آسیب استخوان بینی ناشی از عمل جراحی است عوارض دیگر از جمله خون ریزی بینی و حتی سکته مغزی به دلیل آسیب رسیدن به شاهرگ اصلی مغز که کنار غده هیپوفیز است نیز رخ می دهد. این جراحی نیز باید دقیق باشد چرا که به دلیل وجود در ناحیه ی جمجمه و نزدیک بودن اعضاء در این ناحیه امکان آسیب به تمام عضو های این منطقه زیاد است.

عمل جراحی میکروتسه

عمل جراحی میکروتسه

عمل میکروتسه که یکی دیگر از عمل های جراحی مربوط به ناباروری است اولین بار در هرمزگان انجام شد. اگر تعداد اسپرم‌ ها در آزمایش اسپرموگرام صفر باشد ولی در بررسی هورمون ها همه چیز نرمال باشد یا هورمون FSH افزایش یافته باشد در این صورت به نمونه برداری از بیضه نیاز داریم.

بیشتر بخوانید
عوارض لمینت دندان سرامیکی و کامپوزیتی چیست؟ + اقدامات مهم برای کاهش عوارض

اگر نمونه برداری اولیه منفی بود و اسپرمی دیده نشده باشد یا اندازه بیضه ‌ها کوچک باشد، باید از عمل جراحی نمونه برداری بیضه با میکروسکوپ یا میکروتسه کمک بگیریم در این روش با بزرگنمایی از طریق میکروسکوپ بافت هایی از بیضه که بیش ترین امکان وجود اسپرم در آن ها وجود دارد توسط  کارشناسان و پزشکان جنین شناس چک می شود و در صورت وجود اسپرم آن را برای باروری فریز کرده و در باروری از آن استفاده می شود.

در عمل تسه قسمتی از بافت بیضه با چشم غیر مسلح دراتاق عمل برداشته می شود اما در عمل میکرو تسه این بررسی با استفاده از میکروسکوپ اتاق عمل انجام می شود پس این عمل نیازمند دقت و ظرافت بیشتری است.

سوالات متداول میکروجراحی

سوالات متداول

واریکوسل جه بیماری ای است؟

یکی از دلایل ناباروری آقایان بیماری واریکوسل می باشد و هنگامی رخ می دهد که دریچه ی سیاه رگ ها آسیب دیده و به این ترتیب گردش خون در ناحیه ی بیضه ها انجام نمی شود و عمل کرد بیضه ها هم مختل شده و بیضه اسپرم های کم تر با شکل نا مشخص تولید می کند این اسپرم ها چون تحرک بسیار کمی دارند باعث ناباروری در فرد می شوند.

فرق عمل میکروتسه و تسه در چیست؟

در عمل تسه قسمتی از بافت بیضه با چشم غیر مسلح دراتاق عمل برداشته می شود اما در عمل میکرو تسه این بررسی با استفاده از میکروسکوپ اتاق عمل انجام می شود پس این عمل نیازمند دقت و ظرافت بیشتری است.

میکرو جراحی چیست؟

میکرو جراحی یکی از فن های پزشکی است که از طریق میکروسکوپ جراحی، لوپ و وسایل کمکی قسمتی که برای جراحی آماده شده است را بزرگ می کند. جراحان به کمک این روش به سادگی بسیاری از عمل های نا ممکن را ممکن می کنند.

میکرو جراحی در چه شاخه هایی انجام می شود؟

میکرو جراحی برای جراحی های مختلف که به جراحی دقیق تر و تشخیص دقیق تر نیاز دارد مثل ایمپلنت دندان، جراحی پلاستیک، جراحی مغز، جراحی چشم، زایمان و بسیاری از موارد دیگر استفاده می شود.

عوارض جراحی میکرو آدنوم هیپوفیز چیست نام ببرید؟

کاهش بینایی به دلیل آسیب رسیدن به عصب بینایی و آسیب هیپوفیز سالم، دیابت بی مزه، نشت مایع مغزی نخاعی، احتقان بینی، یا کج شدن بینی که به دلیل آسیب استخوان، خون ریزی بینی و حتی سکته مغزی به دلیل آسیب رسیدن به شاهرگ اصلی مغز.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *