میموکتومی

میموکتومی چیست؟ | نکات قبل عمل که باید بدانید

در این قسمت از مقاله می خواهیم درباره ی یکی از عمل های مهم یعنی میموکتومی صحبت کنیم، برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای مطالب همراه ما باشید.

میموکتومی چیست

میموکتومی چیست؟

در ابتدا باید بگوییم که به عمل برداشتن فیبروم ها از رحم افراد میموکتومی گفته می شود، یکی از مزایای این عمل این می باشد که می ‌تواند احتمال بارداری را در زنان افزایش دهد. این روش کاملا متضاد است به روش هیسترکتومی، چرا که در هیسترکتومی رحم برداشته می شود و فرد دیگر نمی توانند باردار شود، اما در این روش رحم برداشته نمی‌ شود و فرد می‌ تواند باردار شود.

خانم ها به این نکته توجه داشته باشند، هنگامی که فیبروم منجر به درد، فشار، خونریزی ‌های غیر طبیعی یا تداخل در بارداری شود نیاز است که توسط پزشک برداشته ‌شود. البته ناگفته نماند که روش ‌های متعددی برای درمان و کنترل فیبروئید‌ ها برای افراد وجود دارد که شامل درمان ‌های‌ پزشکی مانند: هیسترکتومی، تجویز آگونیست ‌های GnRH، آمبولیزاسیون رحمی یا سونوگرافی با شدت بالا است. اما با این حال روش جراحی میومکتومی بهترین انتخاب برای خانم هایی است که می ‌خواهند رحم خود را حفظ کنند.

نکاتی قبل از عمل میموکتومی

پزشکان به افرادی که می خواهند این جراحی را انجام دهند، برای قبل از عمل نکاتی را ذکر می کنند، که افراد باید این نکات را بدانند و آن ها را رعایت کنند. این نکات شامل: در چند ساعت قبل از جراحی فرد باید از خوردن و نوشیدن پرهیز کند، اگر فرد دارویی خاص مصرف می کند از پزشک بپرسد که در روز های قبل از جراحی دارو ها را مصرف کند یا خیر، در صورتی که فرد از سایر دارو هایی که تهیه آن بدون نسخه آزاد می باشد مانند ویتامین ها و مکمل ها استفاده می کند جراح خود را مطلع سازد و چند مورد دیگر می باشد.

میومکتومی فیبروم

میومکتومی فیبروم

همان طور که در قبل اشاره کردیم، میموکتومی یک نوع عملی است که برای برداشتن فیبروم رحم مورد استفاده قرار می گیرد. شاید خیلی از خانم ها ندانند که فیبروم چیست، در این باره باید بگوییم که فیبروم رحم و یا فیبروئید های رحمی توده های غیرسرطانی شایعی در رحم خانم ها هستند که معمولا در سنین باروری ایجاد می شوند ولی این امکان نیز وجود دارد که در هر سنی برای فرد اتفاق بیوفتد. حال هدف از این روش این است که فیبروم ها که منجر به بروز علائم بیماری در افراد شده توسط این جراحی از رحم برداشته شود و هم چنین به بازسازی رحم کمک کند، این نکته را نیز در نظر داشته باشید که در این روش رحم به صورت دست نخورده باقی خواهد ماند.

میومکتومی شکمی

میومکتومی شکمی

میموکتومی شکمی به این صورت است که به روش لاپاراتومی توسط پزشک انجام می شود و به این طریق پزشک با ایجاد برشی بزرگ در شکم بیمار به رحم آن دسترسی پیدا می کند و به این گونه جراح می تواند فیبروم های دیواره ی رحم را خارج کند. بعد از اتمام این جراحی، پزشک رحم را با استفاده از بخیه بهم می دوزد، هم چنین این عمل توسط بیهوشی عمومی و موضعی انجام می شود، به این صورت بیمار در هنگام عمل به خواب می رود و دردی را احساس نمی کند. گفته شده است که در این عمل افراد ممکن است خون زیادی را از دست بدهند، به همین دلیل برخی از خانم ها قبل از انجام عمل خون خود را ذخیره می کنند تا جراح در هنگام عمل اگر نیاز داشت از خون ذخیره شده ی بیمار استفاده کند. بهتر است که بدانید بهبودی بعد از لاپاراتومی میومکتومی برای هر بیمار حدود 6 الی 8 هفته طول می کشد.

بیشتر بخوانید
جراحی پلاستیک سوختگی با بهترین هزینه و کیفیت و برای شما

این جراحی بسیار مهم است و توصیه ی ما به خانم ها این است که اگر پزشک این جراحی را برای شما توصیه کرد، بهتر است که با پزشک دوم نیز در این باره صحبت کنید و با او در مورد این جراحی مشورت کنید و نظر پزشک دوم را نیز بدانید. چرا که گاهی اوقات مشاهده شده است که پزشکی برای بیمار خود این جراحی را توصیه کرده، در حالی که فرد نیاز به این عمل نداشته است، به همین دلیل مشورت با پزشک دوم ضروری و لازم می باشد.

میومکتومی رحم

میومکتومی رحم

هنگامی که پزشک بخواهد فیبروم‌ های دیواره ی رحم را بردارد از روش میومکتومی استفاده می کند. بهتر است که بدانید میومکتومی بسته به اندازه، مکان و تعداد فیبروئید‌ ها روش مختلفی دارد مانند: لاپاراتومی شکمی، میومکتومی هیستروسکوپی، لاپاراسکوپی می باشد. بهتر است که بدانید هیستروسکوپی یک روش است که به صورت سرپایی برای خانم ها انجام می شود.

میومکتومی و بارداری

میومکتومی و بارداری

گاهی اوقات خانم هایی که می خواهند باردار شوند به علت توده هایی که به دیواره ی رحم آن ها چسبیده است، بارداری برای آن ها امکان پذیر نمی باشد، به همین دلیل پزشک به آن ها جراحی میومکتومی را توصیه می کند. در این روش این توده ها از رحم فرد برداشته می شود و هم چنین رحم بدون ایجاد هیچ تغییری، دست نخورده باقی می ماند و بعد از این عمل احتمال باروری در فرد بسیار زیاد می شود. بهتر است که بدانید، بیان شده است که میومکتومی واژینال روشی بسیار آسان و راحت است که بعد از حدود 6 الی 7 ماه از انجام آن افراد، توانسته اند باردار شوند، به همین دلیل این جراحی بسیار محبوب و رایج در بین خانم ها می باشد.

عمل میومکتومی

در اکثر مواقع خانم هایی که مشکل توده های غیرسرطانی دارند و هم چنین می خواهند رحم خود را حفظ کنند، پزشکان جراحی میومکتومی را به آن ها پیشنهاد می کند. یکی از مزیت هایی که این روش نسبت به سایر روش ها دارد، حفظ رحم در افراد می باشد.

کسانی که می خواهند با روش و هم چنین نحوه ی انجام عمل میموکتومی بیشتر آشنا شوند می توانند در اینترنت فیلم عمل جراحی میومکتومی را جستجو کنند، چرا که در اینترنت برخی از سایت ها هستند که فیلم این جراحی را برای افراد در صفحه ی خود قرار داده اند تا آن ها به راحتی بتوانند این فیلم ها را مشاهده کنند. علاوه بر اینترنت در صفحه ی اینستاگرام متخصصان و هم چنین در یوتیوب نیز این فیلم ها برای افراد قرار داده شده است. اما ما به کسانی که فوبیا و ترس از عمل و هم چنین اتاق عمل دارند، توصیه می کنیم که این فیلم ها را مشاهده نکنند.

عوارض عمل میومکتومی

عوارض عمل میومکتومی

میموکتومی نیز همانند سایر جراحی ها دارای خطرات و هم چنین عوارضی می باشد، البته گفته شده است که این عوارض خیلی کم در افراد بعد از عملشان مشاهده شده است، اما به هر حال برخی از این عوارض و خطرات شامل: برداشتن فیبروئید از عضله رحم فرد ممکن است باعث ایجاد بافت اسکار شود، خونریزی، عفونت رحم، چسبندگی لوله‌ های رحمی و عفونت لگن فرد، این احتمال وجود دارد که اسکار ناشی از برش رحم سبب ناباروری در فرد شود، ممکن است آسیب به مثانه یا روده همانند انسداد روده رخ دهد، عمل میومکتومی می‌ تواند منجر به افزایش خطر ریزش دیواره رحم در بارداری‌ های‌ بعدی برای فرد شود، به همین دلیل خانم هایی که این عمل را انجام می ‌دهند به منظور جلوگیری از خطر پارگی رحم باید سزارین شوند. دیگر مقالات را در جراح باما بخوانید.

سوالات متداول درباره ی میموکتومی

سوالات متداول درباره ی میموکتومی

میموکتومی چیست و تفاوت آن با روش هیسترکتومی در چه می باشد؟
بیشتر بخوانید
سپتوپلاستی چیست و چگونه است؟ تخفیف هزینه جراحی انحراف بینی در مشهد

باید بگوییم که در برخی از اوقات در دیواره ی رحم خانم ها توده های غیرسرطانی که به آن ها فیبروم گفته می شود، مشاهده می شود و پزشک با استفاده از روش میموکتومی به برداشتن فیبروم ها از رحم افراد اقدام می کند. هم چنین تفاوت اصلی این روش با روش هیسترکتومی در این است که در روش هیسترکتومی رحم برداشته می شود و فرد دیگر نمی توانند باردار شود، اما در این روش رحم برداشته نخواهد شد و فرد می‌ تواند باردار شود و بیشتر این روش برای خانم هایی که قصد بارداری دارند، مورد استفاده قرار می گیرد.

عوارض جراحی میموکتومی چیست؟

باید بگوییم که این جراحی نیز مانند سایر جراحی ها دارای عوارض و هم چنین خطراتی می باشد، البته بیان شده است که این عوارض خیلی کم در افراد بعد از جراحیشان مشاهده شده است، اما به هر حال بعضی از این عوارض و خطرات شامل: خونریزی، عفونت رحم، چسبندگی لوله‌ های رحمی و عفونت لگن فرد، برداشتن فیبروئید از عضله رحم فرد که احتمال دارد باعث ایجاد بافت اسکار شود، این امکان وجود دارد که اسکار ناشی از برش رحم سبب ناباروری در فرد شود، ممکن است آسیب به مثانه یا روده مانند انسداد روده رخ دهد، این عمل می‌ تواند منجر به افزایش خطر ریزش دیواره رحم در بارداری‌ های‌ بعدی برای فرد شود، به همین دلیل خانم هایی که این جراحی را انجام می ‌دهند به منظور جلوگیری از خطر پارگی رحمشان باید سزارین شوند.

افراد قبل از عمل میموکتومی چه نکاتی را باید بدانند و رعایت کنند؟

این نکات شامل این می شود که در صورتی که بیمار از سایر دارو هایی که تهیه آن بدون نسخه آزاد است مانند ویتامین ها و مکمل ها استفاده می کند پزشک خود را مطلع سازد، در چند ساعت قبل از عمل فرد باید از خوردن و نوشیدن پرهیز کند، اگر بیمار دارویی خاص مصرف می کند از جراح بپرسد که در روز های قبل از عمل دارو ها را مصرف کند یا خیر و چند مورد دیگر می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *