آتل بینی

نحوه برداشتن آتل بینی به همراه مراقبت های بعد از برداشتن اسپلینت بینی

در این قسمت از مقاله می خواهیم درباره ی یکی از موضوعات مهم یعنی آتل بینی صحبت کنیم، برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای مطالب همراه جراح باما باشید.

آتل بینی چیست

آتل بینی چیست؟

امروزه در ایران عمل بینی بسیار رایج شده است و علت آن نیز این می باشد که در ایران یکی از معیار های زیبایی داشتن بینی کوچک و خوش فرم می باشد، به همین دلیل این جراحی بسیار رایج و باب شده است. البته جراحان بسیار ماهر و باتجربه نیز در ایران و برای انجام این جراحی مشغول به کار هستند. برای افرادی که می خواهند این جراحی را انجام دهند سوالات زیادی به وجود می آید یکی از این سوالات که ذهن خیلی ها را مشغول کرده است این می باشد که آتل داخل بینی چیست در این باره باید بگوییم که اسپلینت بینی یا گچ بینی در واقع یک آتل پلاستیکی می باشد و وظیفه ی آن این است که که از بینی جدید بیمار محافظت کند و به استخوان و غضروف های بینی کمک کند تا زمان ترمیم از حرکتی نداشته باشد و ثابت باقی بماند. هم چنین اسپلینت بینی بعد از اتمام جراحی بر روی بینی بیمار گذاشته می شود، اسپلینت حدود 7 الی 8 روز بعد از عمل بینی برداشته می شود.

جلوگیری از خیس شدن گچ بینی

البته یکی از نکات مهم که بیمار باید بداند این است که در این یک هفته باید مواظب باشید اسپلینت بینی خیس و یا مرطوب نشود. در مورد خیس شدن آن باید بگوییم که خیس شدن آتل موجب شل شدن آن خواهد شد و شل شدن آن ممکن است نتیجه عمل را تحت تاثیر قرار دهد. اگر اسپلینت خیس شود پوست بینی دچار خارش و سوزش نیز می شود و در این یک هفته تحمل اسپلینت برای بیمار سخت و دشوار خواهد. هم چنین احتمال این وجود دارد که اسپلینت شل شود و قبل از پایان این یک هفته از روی بینی جدا شود، البته پزشک توضیحات لازم برای مراقبت از آن را به بیمار قبل از ترخیص شدن خواهد گفت. به یاد داشته باشید که اسپلینت به اندازه گچ دست و پا استحکام زیادی ندارد و باید مراقب ضربه خوردن به آن باشید.

اهداف گذاشتن گچ روی بینی

اهداف گذاشتن گچ روی بینی

در حالت کلی برخی از اهداف گذاشتن گچ روی بینی یا همان اسپلینت که توسط پزشک انجام می شود، شامل مواردی مانند: ثابت نگه داشتن تغییرات و موقعیت جدید آن که به استخوان و غضروف ها داده شده است، گچ یا همان اسپلینت باعث می شود استخوان بینی محکم حفظ شود تا بینی به خوبی ترمیم شود، اسپلینت در نقش یک محافظ برای بینی عمل می کند تا از آسیب در امان باشد، به منظور به حداقل رساندن تورم و کنترل تیغه اسپلینت روی بینی قرار می گیرد، گچ باید از دفورمه شدن و تحریک بینی جلوگیری کند و باید در مراقبت از آن جانب احتیاط را رعایت کرد چرا که تاثیر بسیار زیادی در نتیجه عمل خواهد داشت، می باشد.

خودداری از ضربه زدن به گچ

بیماران باید از گچ روی بینی خود بسیار مراقبت کنند و هم چنین از ضربه زدن به گچ، کشیدن گچ جدا خودداری کنند و در نهایت همان طور که بیان کردیم مراقب باشند تا گچ بینی خیس نشود.

آتل بینی بعد از عمل

آتل بینی بعد از عمل

در پایان عمل بینی، جراح اسپلینت بینی یا گچ بینی که در واقع یک آتل پلاستیکی می باشد را بر روی بینی بیمار قرار می هد، این کار باعث می شود که بینی جدید بیمار ثابت بماند و هم چنین به استخوان و غضروف های بینی کمک کند تا زمان ترمیم از حرکتی نداشته باشد. بهتر است که بدانید دو اسپلینت وجود دارد، اسپلینت داخلی که آن به طور معمول بعد از جراحی انحراف تیغه بینی یا سپتوپلاستی مورد استفاده قرار خواهد گرفت و اسپلینت خارجی که برای حفظ شکل جدید بینی در زمان آسیب پذیر بودن آن مورد استفاده قرار می گیرد.

آتل بینی شکسته

آتل بینی شکسته

یکی از شایع ترین شکستگی ها، شکسته شدن بینی است، به دلیل این که غضروف آن بسیار حساس است و با وارد شدن کوچک ترین ضربه باعث شکسته شدن این عضو از صورت می شود. از علائم شکستگی می توان به مواردی مانند: تورم زیاد آن، خون مردگی های زیر چشم، انحراف های ظاهری در آن ناحیه که بیشتر در تیغه ایجاد می شود و برخی موارد دیگر اشاره کرد. اگر فردی این اعلائم را داشته باشد، باید سریعا به پزشک مراجعه کنند. گاهی اوقات در این موارد پزشک تشخیص می دهد که از آتل برای فرد استفاده کند.

بیشتر بخوانید
بهترین روش طبیعی رفع سفیدی مو + شامپو و پکیج رفع سفیدی موهای سر

آتل بینی کی برداشته میشود

یکی از دغدغه های بیماران بعد از عمل این است که آتل کی از روی بینی آن ها برداشته می شود؟ در این باره باید بگوییم که زمان برداشتن آتل بینی حدود 7 الی 8 روز پس از جراحی است، البته این زمان شاید تغییر کند ولی به طور معمول پس از یک هفته برداشته خواهد شد. نکته ای که در این باره باید بدانید این است که برداشتن اسپلینت بینی و کشیدن بخیه های بینی، باید توسط پرسنل آموزش دیده دکتر و یا خود دکتر در مطب انجام شود و نباید این کار را به افرادی که در این زمینه تخصص ندارند، بسپارید.

برداشتن آتل بینی

برداشتن آتل بینی

وجود آتل‌ ها احتمال این که باعث انسداد و گرفتگی خفیف شوند را دارند، بهتر است که بدانید برداشتن گچ، چسب بینی و بخیه کشیدن در اکثر مواقع باعث ایجاد ناراحتی و یا درد در بیماران نمی شود. البته گاهی دیده شده است که برخی از مراجعه کنندگان در کشیده شدن پوست، احساس ناراحتی جزئی در زمان برداشتن اسپلینت را تجربه کنند. هم چنین پزشکان در اکثر مواقع از اسپری بینی مخصوص، بلافاصله بعد از انجام جراحی برای کاهش پوسته شدن و هم چنین سوزش در زمانی که اسپلینت ‌ها برداشته می‌ شوند، استفاده می کنند، چرا که این کار بسیار موثر می باشد و درد را برای بیمار بسیار کمتر می کند.

قیمت آتل بینی

سوالی که برای برخی از افراد به وجود می آید این است که قیمت آتل بینی چقدر می باشد؟ در این باره باید بگوییم که قیمت آن با توجه به مارک متفاوت می باشد. افرادی که می خواهند از قیمت دقیق آن مطلع شوند، می توانند در اینترنت جستجو کنند، چرا که در اینترنت سایت هایی وجود دارند که لیستی از انواع آتل ها را با قیمت دقیقشان در صفحه ی خود برای کاربران قرار داده اند. هم چنین افراد می توانند از برخی از این سایت ها این آتل ها را به صورت آنلاین سفارش بدهند.

نحوه برداشتن آتل بینی

نحوه برداشتن آتل بینی

برداشتن آتل همان طور که در قسمت قبل بیان کردیم باید توسط دکتر و یا پرسنل آموزش دیده دکتر در مطب انجام شود و نباید این کار توسط افرادی که در این زمینه تخصص ندارند، انجام شود. افرادی که می خواهند نحوه ی برداشتن آتل را مشاهده کنند، می توانند در اینترنت جستجو کنند، چرا که در اینترنت برخی از سایت ها فیلم هایی در این باره و هم چنین چسب زدن بینی بعد از آن را در صفحه ی خود برای کاربران و علاقه مندان قرار داده اند. هم چنین فیلم نحوه ی برداشتن آتل را می توانید در یوتیوب نیز مشاهده کنید.

سوالات متداول درباره ی آتل بینی

سوالات متداول درباره ی آتل بینی

آتل بینی چیست؟
بیشتر بخوانید
مراقبت های بعد عمل شکم کدام امند و چه ملاحظاتی پس از جراحی شکم باید کرد؟

باید بگوییم که اسپلینت بینی و یا همان گچ در واقع یک آتل پلاستیکی است که وظیفه ی آن این است که از بینی جدید در برابر حوادث احتمالی محافظت کند و به استخوان و غضروف های بینی کمک کند تا در زمان ترمیم حرکت نداشته باشد و هم چنین ثابت بماند و بعد از یک هفته برداشته می شود. اسپلینت دو نوع است، یک نوع داخلی که بعد از جراحی انحراف تیغه ی بینی مورد استفاده قرار می گیرد و نوع دیگرش خارجی است که برای حفظ شکل جدید بینی مورد استفاده قرار می گیرد.

چرا آتل نباید خیس شود؟

پزشکان به بیماران خود توصیه های زیادی در این باره می کنند، که آتل نباید خیس شود و دلیل آن این است که خیس شدن آن موجب شل شدنش خواهد شد، شل بودن آتل بر روی نتیجه ی جراحی تاثیر زیادی می گذارد. هم چنین خیس شدن آن باعث سوزش های شدید و خارش در آن ناحیه برای بیمار می شود که تحمل آن برای بیمار در این یک هفته بسیار سخت و دشوار می باشد. هم چنین احتمال این که آتل خیس شده در این یک هفته از روی بینی جدا شود، نیز وجود دارد، بنابراین بیماران باید رعایت کنند و مراقب باشند تا آتلشان خیس نشود.

هدف از گذاشتن گچ بینی یا همان اسپلینت چیست؟

در این باره باید بگوییم که هدف از آن شامل مواردی مانند: گچ در نقش یک محافظ برای بینی عمل خواهد کرد تا از آسیب های احتمالی در امان باشد، به منظور به حداقل رساندن تورم و التهاب و هم چنین کنترل تیغه گچ مورد استفاده قرار می گیرد، ثابت نگه داشتن از تغییرات احتمالی و موقعیت جدید آن که به استخوان و غضروف داده شده است، گچ باعث می شود که استخوان آن به صورت محکم حفظ شود تا به خوبی ترمیم شود، گچ از تحریک شدن بینی و دفورمه شدن آن جلوگیری می کند و برخی موارد دیگر می باشد، به هر حال باید از آن بسیار مراقبت کرد، چرا که در نتیجه ی عمل تاثیر بسزایی دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *