تامپون بینی چیست

تامپون بینی چیست؟ آموزش محاسبه زمان کشیدن تامپون بینی

تامپون بینی نوعی باند پیچی است که در عمل بینی استفاده می شود و به منظور بهبود بعد از عمل جراحی به کار برده می شود و امروزه جراحی بینی اولین و پر مراجعه ترین عمل جراحی زیبا در کشورمان می باشد که بعد از عمل نیاز به مراقبت و باند پیچی دارد. در این مقاله شما را با این باند پیچی بیشتر آشنا خواهیم کرد.

تامپون بینی چیست

تامپون بینی چیست؟

امروزه افراد زیادی به سراغ جراحی زیبایی بینی می روند و اگر با شکل و فرم بینی خود مشکل داشته باشند می توانند به پزشک جراحی زیبایی مراجعه کنند و خواسته های خود را بگویند و طی جلسه های مشاوره، پزشک در جریان خواسته های بیمار قرار می گیرد و بیمار را از نحوه ی انجام عمل جراحی آگاه می کند. البته باید به این نکته توجه داشت که افراد زیادی نه فقط برای زیبایی بلکه مجبورند این کار را انجام دهند و گاها حتی ترس از عمل جراحی نیز دارند! این گونه از افراد به دلایل مختلفی ممکن است نیاز به این عمل داشته باشند که از دلایل آن می توان به جراحی چانه، جراحی فک و … اشاره کرد که معمولا بعد از انجام این اعمال شما به احتمال 80% نیاز به جراحی بالا دارید.

بعد از عمل بینی باید با ابزاری تا مدتی بینی عمل شده را فیکس نگه دارند تا غضروف ها و استخوان های بینی جوش بخورد و زخم هایش خوب بشود. تامپون (Nasal tampons) نوعی پانسمان بینی می باشد که برای نگه داری غضروف و استخوان بینی استفاده می شود. تامپون در عمل بینی بسیار پر کاربرد است و در واقع گذاشتن آن در داخل بینی یکی از بخش های اصلی در هنگام عمل می باشد و فردی که تحت این عمل قرار می گیرد باید بداند که عمل جراحی بینی همراه با تامپون گذاری و برداشتن آن انجام می شود و نمی توان از گذاشتن آن صرف نظر کرد.

تامپون بینی چند روز باید بماند

بیشترین و رایج ترین عمل جراحی زیبایی عمل جراحی بینی است که افرادی که دارای قوز بینی و یا بینی های بد فرم و بد شکل هستند می توانند این عمل را انجام بدهند. انجام عمل بینی و استفاده از وسایل نگه داری غضروف و پانسمان کردن آن همراه با درد و ناراحتی است اما اگر بیمار می خواهد به نتیجه مطلوبش برسد باید این درد را تحمل کند. البته با استفاده از دارو های ضد التهاب و ضد درد شما به راحتی می توانید این درد را تحمل کنید.

همان طور که گفتیم یکی از ابزار های استفاده شده بعد از عمل که برای پانسمان بینی به کار می رود تامپون بینی می باشد که بیمار می تواند درد آن را تحمل کند تا در زمان بهبودی توسط پزشک برداشته شود. فیلم کشیدن تامپون بینی در سایت های پزشکی معتبر وجود دارد و افرادی که علاقه مند به فیلم های پزشکی هستند و یا قبل از عمل بینی می خواهند اطلاعات کامل داشته باشند می توانند به این سایت ها مراجعه کنند و فیلم های مربوط به این عمل و نحوه گذاشتن و یا برداشتن تامپون بینی را مشاهده کنند. برخی دیگر افراد دانشجوی پزشکی هستند و نیاز به آموزش قبل های تصویری و عملی دارند که این فیلم ها می تواند کمک بسیاری به آن ها بکند.

تامپون بینی برای چیست

تامپون بینی برای چیست

تامپون در عمل بینی چیست این سوالی است که برای خیلی از افراد پیش می آید مخصوصا برای افرادی که تمایل دارند عمل بینی انجام بدهند و قبل از آن می خواهند اطلاعات بیشتری کسب کنند. تامپون بینی که بعد از عمل جراحی استفاده می شود مانع از خون ریزی بعد از عمل می شود و نتیجه بهتری بعد از عمل به دست می آید و با وجود این که استفاده از آن ناراحت کننده می باشد و همرا درد است اما برای تاثیر بهتر عمل و اثربخشی بیشتر استفاده از آن توسط پزشکان توصیه می شود.

بیشتر بخوانید
بخیه بینی را چه زمانی باید کشید؟ مهم ترین نکات در مورد بخیه بینی

نحوه گذاشتن تامپون بینی به این صورت است که پزشک قسمت باریک و لوله ای شکل آن را در حرفه بینی قرار می دهد و این کار را به منظور محکم و فیکس نگه داشتن غضروف و استخوان بینی انجام می دهد و همچنین از خون ریزی های بعد عمل بینی جلوگیری می کند. تامپون بینی در این مورد حتما باید استفاده بشود و در صورت استفاده نکردن از آن پزشک مجبور می شود غضروف بینی را بخیه بزند که این مورد بسیار کم اتفاق می افتد.

تامپون بینی چه شکلی است

وسایلی مانند یک گاز و یا یک تکه پنبه ای استریل شده می تواند به عنوان تامپون بینی استفاده شود به طوری که این تامپون بینی را در داخل حفره بینی قرار می دهند یا ممکن است از قبل به وسیله فوم، گاز و یا پنبه تامپون را طراحی کرده باشند و در بسته بندی قرار داشته باشد و هنگام عمل استفاده شود که این مدل هم وارد بینی می شود. شما باید همیشه در این جور مواقع گاز استریلی همراه خود داشته باشید تا در مواقع ضروری بتوانید جلوی خون ریزی را حتی برای مدتی محدود بگیرید تا بتوانید خود را به پزشک مربوطه برسانید.

برخی از تامپون ها زائده ای کوچک دارد که در خارج بینی قرار می گیرد و یا به جای زائده دارای نخ می باشد که به کمک این نخ و یا زائده می توانند تامپون را عوض کنند و یا موقعیتش را تغییر بدهند. مواد استفاده شده برای تهیه استریل تامپون حتما باید مرغوب و از جنس خوب باشد و همچنین پزشک باید چک کند که بیمار به آن حساسیت نداشته باشد و گاز و پنبه استفاده شده نیز باید به دور از آلودگی و گرد وخاک باشد تا برای بیمار مشکلی ایجاد نکند.

زمان کشیدن تامپون بینی

کشیدن تامپون بینی به پزشک معالج بستگی دارد و ممکن است در همان لحظه بعد از عمل انجام بشود و یا چهار پنج روز پزشک به بیمار فرصت بدهد و بعد از آن تامپون را بردارد. ممکن است بعد از برداشتن تامپون بینی فرد دچار خون ریزی های اندکی شود که در این صورت عمری طبیعی است زیرا آن جسم به جای استخوانی کمکی کار می کرده است و طبیعی است وقتی از جای خود جدا شود کمی با خونریزی همراه شود که البته نباید نگران این موضوع باشید.

 اما اگر خون ریزی های فرد شدیدتر و طولانی تر شد حتما باید به پزشک مراجعه کند و پزشک را در جریان بگذارد چون ممکن است در روند عمل مشکلی پیش آمده باشد و یا فرد به دارویی و مواد خاصی که در عمل استفاده شده است حساسیت داشته باشد که در این صورت پزشک این مشکل را برطرف می کند. گذاشتن تامپون بعد از عمل بینی امری اجتناب پذیر است و زمان کشیدن آن توسط پزشک تعیین می شود و فرد نباید خود آن را بردارد و حتما باید به پزشک مراجعه کند.

کشیدن تامپون بینی درد داره؟

کشیدن تامپون بینی درد داره؟

تامپون داخل بینی قرار می گیرد و کشیدن تامپون همراه با درد می باشد و فرد احساس ناراحتی و درد زیادی می کند. امروزه بعد از عمل و جراحی بینی از بخیه هایی در داخل بینی برای نگه داشتن غضروف بینی و محکم شدن آن استفاده می کنند و یا این که از تامپون های کمتری بعد از عمل استفاده می کنند تا هنگام برداشتن آن بیمار درد کمتری احساس کند. همان طور که گفتیم بعد از عمل جراحی برای پانسمان بینی از تامپون استفاده می کنند که در سال های پیش مقدار استفاده از این تامپون ها بسیار زیاد بوده است و بیمار در هنگام برداشتن تامپون از بین اش درد زیادی تحمل می کند.

چگونگی انجام کار در حال حاضر

اما امروزه از تامپون کمتری در خارج از بینی بیمار استفاده می کنند و نیاز به تامپون کمتری می باشد که بعد از چند روز یا در همان لحظه بعد از عمل تامپون را بر می دارد و برداشتن آن به صورتی است که مقدار اسپری بی حسی در آن نقطه و مکان زده می شود و تامپون را به آرامی برمی دارد که درد زیادی ندارد ولی بیمار ممکن است درد اندکی حس کند و دچار ناراحتی بشود. پس باید این را در نظر داشت که تامپون بینی درد دارد و شخصی که بینی خود را عمل کرده است باید آن را تحمل کند و یا برای بهبود درد آن از مسکن استفاده کند و بعد از برداشتن تامپون بینی فرد دیگر دردی در ناحیه عمل شده بینی احساس نمی کند.

بیشتر بخوانید
پیوند مو چیست و هزینه پیوند موی طبیعی چگونه محاسبه می شود؟

اسپیتاکس

گاهی نوعی بیماری شدید در بینی فرد ایجاد می شود که به آن اسپیتاکس می گویند و افراد زیادی با این مشکل به بخش اورژانس بیمارستان ها مراجعه می کنند . برخی افراد بنا به نیاز گاهی و یا مدام در حال مصرف آسپرین و یا کلوپیدگرل مصرف می کنند و اگر دچار این نوع خون ریزی بینی شوند کنترل آن سخت تر و مهم تر می باشد.

تامپون قدامی بینی

 یکی از روش های کنترل این نوع خون ریزی استفاده از ترانزامیک اسید موضعی با تامپون قدامی می باشد که برای بیمارانی که از این دارو ها استفاده می کنند بسیار کار ساز می باشد. تامپون گذاری بینی در هنگام خون ریزی توسط پزشک معالج انجام می شود و به نحوی استفاده می شود که جلوی خون ریزی را بگیرد. قبل از گذاشتن تامپون محل خون ریزی بخیه و یا سوخته می شود و سپس تامپون را می گذارند که خون لخته شود و مسیری برای جاری شدن نداشته باشد. تامپون خلفی بینی نیز به این منظور استفاده می شود و برای جلو گیری از خون ریزی های شدید به کار برده می شود.

سوالات متداول

سوالات متداول

تامپون بینی به چه منظور انجام می شود؟

تامپون بینی برای جلوگیری از خطر خون ریزی بینی بعد از عمل جراحی بینی و برای سفت نگه داشتن غضروف و استخوان بینی گذاشته می شود.

برای ساخت تامپون بینی از چه تجهیزاتی استفاده می شود؟

تامپون بینی ممکن است از یک گاز و یک پنبه استریل شده باشد و یا با استفاده از فوم و گاز و پنبه به صورت بسته بندی باشد که به صورت آمده درست شده و در پاکت گذاشته باشند.

تامپون بینی در گذشته و امروز چه فرقی کرده است؟

در گذشته مقدار بیشتری از آن را در داخل دماغ قرار می دادند که درد بیشتری داشته است اما امروزه از مقدار کمتری در خارج از دماغ بیمار استفاده می کنند و نیاز به تامپون کمتری می باشد که بعد از چند روز یا در همان لحظه بعد از عمل تامپون را بر می دارد و برداشتن آن به صورتی است که مقدار اسپری بی حسی در آن نقطه و مکان زده می شود و تامپون را به آرامی برمی دارد که درد زیادی ندارد ولی بیمار ممکن است درد اندکی حس کند و دچار ناراحتی بشود.

نحوه گذاشتن آن به چه شکل است و برای چه منظوری استفاده می شود؟

نحوه گذاشتن آن به این صورت است که پزشک قسمت باریک و لوله ای شکل آن را در حرفه بینی قرار می دهد و این کار را به منظور محکم و فیکس نگه داشتن غضروف و استخوان بینی انجام می دهد و همچنین از خون ریزی های بعد عمل جلوگیری می کند و در این مورد حتما باید استفاده بشود و در صورت استفاده نکردن از آن پزشک مجبور می شود غضروف را بخیه بزند که این مورد بسیار کم اتفاق می افتد.

اسپیتاکس چیست؟

گاهی نوعی بیماری شدید در بینی فرد ایجاد می شود که به آن اسپیتاکس می گویند و افراد زیادی با این مشکل به بخش اورژانس بیمارستان ها مراجعه می کنند . برخی افراد بنا به نیاز گاهی و یا مدام در حال مصرف آسپرین و یا کلوپیدگرل مصرف می کنند و اگر دچار این نوع خون ریزی بینی شوند کنترل آن سخت تر و مهم تر می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *