گچ بینی بعد از عمل

نکات برداشتن گچ بینی بعد از عمل به همراه مشکلات خیس شدن و خارش

گچ بینی یا اسپلینت بینی برای این کاربرد دارد که بعد از عمل جراحی بینی از حرکت بینی و ضربه خوردن آن جلوگیری کند که در واقع وظیفه محافظت از دماغ را بعد از عمل جراحی زیبایی بینی به عهده دارد. در این مقاله اطلاعات بیشتری در این زمینه به شما خواهیم داد. همچنین باید بگوییم اگر تصمیم به عمل بینی در مشهد دارید، پیشنهاد می کنیم در بهترین کلینیک عمل بینی در مشهد اقدام کنید.

گچ بینی بعد از عمل

امروزه افراد زیادی به سراغ عمل جراحی زیبایی بینی می روند و این عمل در کشور ما رتبه ی اول را دارد. بعد از عمل جراحی زیبایی دماغ برای محافظت از آن و جلوگیری از تکان خوردن استخوان هایش از یک آتل پلاستیکی به نام اسپلینت یا گچ بینی استفاده می کنند. در واقع این آتل پلاستیکی به بینی کمک می کند که استخوان ها و غضروف هایش سرجایشان بمانند و ترمیم شوند. به طور کلی دو نوع گچ بینی وجود دارد که اولین نوع آن داخلی بوده و برای جراحی انحراف تیغه بینی یا سینوپلاستی مورد استفاده است و نوع خارجی آن برای حفظ ظاهر برای جلوگیری از آسیب مورد استفاده قرار می گیرد.

به طور کلی کاهش ورم، محافظت از بینی در برابر آسیب دیدگی، نگه داشتن تیغه بینی (سپتوم ) و ضربه زدن به چیز های مختلف از ان استفاده می شود. حتما باید توجه کنید که ان نباید خیس شود تا حالت استحکام خود را از دست بدهد و جا به جا شود و همچنین شل نشود. در هنگام شستم صورت خود از اسفنج استفاده کنید و در هنگام حمام کردن صورت خود را نشویید. باید دانست که  گچ بینی شکسته و گچ بینی عمل شده فرقی با هم نداشته و در واقع از یک نوع گچ برای هر دو موارد استفاده می شود زیرا در هر دو نیاز است که استخوان و غضروف بینی محکم نگه داشته شود تا ترمیم شود.

گچ بینی بعد از عمل زیبایی

گچ بینی بعد از عمل زیبایی

بعد از این که عمل جراحی بینی انجام می شود باید فرد مراقبت های لازم را انجام بدهد و به مدت 5 الی 7 روز از آتل بینی استفاده کند. تغییر زاویه پل بینی نتیجه تغییر در اندازه و شکل بینی می باشد و همچنین باعث باریک شدن نوستریل ها و تغییر نوک بینی می شود، بنابراین لازم است بعد از عمل سخت و پیچیده ی دماغ از ان استفاده شود تا اجزای جدا شده و یا تغییر کرده دماغ مجددا ترمیم شوند و تا آن زمان به وسیله ی گچ بینی محکم نگه داشته می شوند.

جدا شدن بافت نرم از بافت های زیرین، تغییر یافتن غضروف بینی، تغییر مکان استخوان ها و تراشیده شدن آن ها نتیجه ی عمل بینی می باشد که باید حتما از ان استفاده شود تا استخوان ها و غضروف های تغییر یافته را در محل خودشان ثابت نگه دارد تا بهبود یابند و ترمیم شوند و همچنین آتل خارجی بینی نوعی یادآوری به شما و اطرافیانتان است که مراقب بینی تازه عمل کرده باشید و از ضربه زدن و یا وارد کردن دیگر آسیب های فیزیکی به آن خودداری کنید.

بیشتر بخوانید
روانپزشک به چه کسی می گویند؟ معرفی وظایف روانپزشک

آتل خارجی و داخلی

همان طور که گفتیم ان دارای دو نوع آتل خارجی بینی و آتل داخلی بینی می باشد. آتل خارجی بینی برای عمل برجسته سازی و یا رینوپلاستی کاربرد دارد و این گونه است که ابتدا چسبی روی بینی برای محافظت پوست بینی قرار داده و سپس آتل بینی را استفاده می کنند تا از ورم بینی جلوگیری کنند. آتل های داخلی بینی ممکن است اصلا استفاده نشوند و به منظور عمل های پیچیده تر و سخت تر مثل عمل انحراف تیغه بینی استفاده می شوند. این آتل داخلی وظیفه ی جلوگیری از خون ریزی و حفاظت دماغ را به عهده دارند و ممکن است ضرورتی برای استفاده از آن ها وجود نداشته باشد و پزشک به همان آتل بیرونی بسنده کند.

اما باید نکاتی را حتما دانست و آن ها را رعایت کرد و در صورت رعایت نکردن آن ها حتما دچار مشکل خواهید شد. اسپلینت باید به مدت یک هفته روی دماغ قرار بگیرد و به هیچ عنوان نباید خیس و شل بشود. هدف از گذاشتن گچ روی بینی حمایت از تغییرات و موقعیت جدید استخوان ها و غضروف ها می باشد و همچنین برای بهتر ترمیم شدن بینی استخوان و غضروف های آن را حفظ می کند. باید دانست که ان در نقش یک محافظت عمل کرده و بینی را از آسیب دور نگه می دارد و برای به حداقل رساندن ورم دماغ و اسپلینت داخلی برای حفظ و کنترل تیغه بینی است. ضربه زدن به گچ بینی، کشیدن گچ بینی، خیس شدن گچ بینی و … از جمله اقداماتی هستند که نباید قبل از برداشتن گچ بینی آن ها را انجام داد.

گچ بینی کی برداشته میشود

گچ بینی کی برداشته میشود

بعد از عمل جراحی زیبایی بینی و گذاشتن آتل حتما باید نکات گفته شده را رعایت کرد تا زمان برداشتن آن فرا برسد. بعد از یک هفته اسپلینت دماغ برداشته می شود و فرد برای کشیدن بخیه ها و برداشتن گچ بینی بعد این یک هفته باید به پزشک جراحش مراجعه کند. همان طور که گفتیم در دوره ی درمان بینی که آتل روی آن قرار دارد فرد باید از خیس کردن گچ بینی خودداری کند زیرا باعث شل شدن و جا به جا شدن آتل می شود ولی بعد از یک هفته قبل از مراجعه به پزشک فرد باید به طور کامل حمام کند تا آتل خیس شود و پزشک بتواند آن را به راحتی بردارد.

خیس کردن آن

این کار برای احساس درد نکردن بیمار انجام می شود در غیر این صورت موقع برداشتن آتل بیماری احساس درد خواهد کرد. بعد از برداشتن آتل بینی خود را در آینه خواهید دید که ورم داشته و شکل نهایی بینی نخواهد بود تنها تغییرات ایجاد شده را خواهید دید که بعد از بهبودی کامل و کاهش ورم ها شکل نهایی بینی را خواهید دید.

برداشتن گچ بینی

برداشتن گچ بینی

افراد بعد از انجام عمل جراحی زیبایی بینی باید از گچ بینی روی بینی خود استفاده کنند که توسط پزشک گذاشته می شود و به منظور محافظت از بینی این کار انجام می شود. برداشتن گچ بینی توسط پزشک جراح انجام می شود و به این صورت است که بعد از یک هفته بیمار باید به پزشک مراجعه کند تا آتل را برداشته و همچنین بخیه های بینی را بکشد. در هنگام برداشته شدن گچ بینی بیمار ممکن است دچار احساس درد بشود که برای حل این موضوع باید قبل از مراجعه به پزشک صورت خود را شسته و آتل را خیس کند تا در هنگام برداشته شدن ان احساس درد نکند و اذیت نشود.

خارش زیر گچ بینی

خارش زیر گچ بینی

با گذاشتن آتل بر روی بینی برای محافظت از بینی ممکن است فرد کمی احساس خارش در زیر ان بر روی دماغ خود احساس کند که در صورت داشتن همچین احساسی به هیچ عنوان نباید دست به آتل بینی زده و با آن کلنجار رود. زیرا گچ بینی برای محکم نگه داشتن استخوان ها و غضروف های بینی به منظور ترمیم شدن و بهبود آن ها استفاده می شود و جا به جا شدن و یا شل شدن آن باعث ایجاد مشکل در بینی عمل کرده می شود.

برداشتن گچ بینی بعد عمل

برداشتن گچ بینی بعد عمل

برداشتن گچ بینی بعد از عمل جراحی توسط پزشک انجام می شود و نباید فرد تا قبل از آن باعث تغییر موقعیت گچ بینی و یا شل شدن آن بشود و بعد از یک هفته باید به پزشک جراح مراجعه کند تا پزشک گچ را برداشته و همچنین بخیه های بینی را بکشد.

بیشتر بخوانید
جراحی زیبایی واژن در مشهد با معرفی جراح و متخصص و هزینه

گچ بینی برای چیست؟

بینی فرد در هنگام عمل جراحی شکسته و تغییر می کند بنابراین بعد از اتمام عمل حتما باید از اسپلینت استفاده شود تا شکل بینی را حفظ کند. بینی و اعضای دیگر صورت ما ممکن است در معرض ضربه قرار بگیرد و یا دست ما و یا دست دیگران به طور ناگهانی به صورتمان برخورد کند و به همین منظور حتما باید برای بینی عمل شده که آسیب پذیری اش بیشتر است از آتل بینی استفاده شود تا محافظت از بینی در برابر آسیب دیدگی را انجام بدهد.

یکی از رایج ترین عوارض بعد از عمل جراحی بینی ایجاد ورم در روی بینی است که گچ بینی که روی دماغ جراحی شده قرار می گیرد به کاهش آن کمک می کند. این موارد گفته شده از اهداف گذاشتن آتل خارجی بر روی بینی بعد از عمل جراحی است و باید دانست که برای نگه داشتن تیغه بینی و همچنین کاهش خون ریزی نوع ان بعد عمل حتما باید داخلی باشد.

سوالات متداول

سوالات متداول

زمان برداشتن گچ بینی چه موقعی می باشد؟

زمان ان یک هفته بعد از عمل می باشد.

از گچ بینی بیرونی و درونی به چه منظوری استفاده می شود؟

حفظ شکل بینی، محافظت از بینی در برابر آسیب دیدگی و کاهش ورم از نوع خارجی ان و برای نگه داشتن تیغه بینی و کاهش خون ریزی از گچ درونی استفاده می گردد.

آیا برداشتن ان درد دارد؟

بیمار باید قبل از مراجعه به پزشک صورت خود را شسته و اتل را خیس کرده تا در زمان برداشتن توسط پزشک احساس درد نکند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *