بعد از عمل بینی

مراقبت های بعد از عمل بینی و مواردی که باید حتما رعایت کنید

یکی از دغدغه های ذهنی مهم در کسانی که تصمیم به تغییر شکل بینی شان می گیرند، شرایطی است که بعد از عمل انتظارشان را می کشند؛ اینکه چه مواردی را در فعالیت های روزمره باید رعایت کنند و از چه کارهای اجتناب کنند تا دوره بهبود بعد از عمل بینی را با سرعت بیشتر و خاطر آسوده تر سپری کنند. شاید شما هم مشتاق باشید نتایج جراحی زیبایی بینی را بلافاصله بعد از عمل مشاهده کنید، اما باید به این نکته توجه داشته باشید که روند بهبودی به زمان نیاز دارد. در این مدت، مراحلی وجود دارد که می توانید برای تسریع در روند بهبود روی آنها حساب کنید و خیالتان راحت باشد که همه چیز به درستی پیش می رود، همه افرادی که عمل بینی انجام می دهند بی شک می خواهند بدانند که بعد از عمل بینی چه کارهایی را باید باید انجام داد در این مقاله به بررسی تمام نکات می پردازیم با ما همراه باشید.

زمان تخمین زده شده مطالعه: 8 دقیقه

بعد از عمل بینی چه بخوریم؟

بعد از عمل بینی چه بخوریم؟

از دغدغه بسیاری از بیماران بعد از عمل جراحی این است که تغذیه بعد از عمل بینی چه باید باشد و چه باید خورد و یا حتی نخورد. این سوالی است که ذهن همه خانم ها و آقایانی که بینی خود را عمل کرده اند درگیر می کند. زیرا می دانند که خوردن و یا نخوردن برخی از مواد غذایی و نوشیدنی ها در کاهش تورم بعد از عمل زیبایی بینی تاثیر گذار است و می تواند کمک زیادی نماید. در ادامه برخی از خوراکی هایی را که می توانید بعد از جراحی بینی مصرف کنید تا بتواند به درمان و بهبود شما کند بیان شده است. توصیه بسیاری از پزشکان بر این است که بعد از عمل بینی، خوارکی های نرم بخورید تا از ایجاد فشار به بینی جلوگیری شود، به دلیل ایجاد یبوست در بسیاری افراد بعد از عمل گفته می شود که غذا های فیبر دار مانند غلات و پاستا استفاده شود تا عملکرد دستگاه گوارش بهبود یابد، موز برای سیستم گوارش خوب است و خواص پروبیوتیکی دارد، اما بهتر است از خوردن موز بعد از عمل بینی به دلیل ایجاد یبوست خودداری کرد.


خوردن خوراکی هایی که باعث از بین رفتن التهاب و ورم بینی می شود مانند گوجه فرنگی و روغن زیتون را فراموش نکیم، از مواد غذایی که باعث کاهش استرس می شود و همچنین موادی که سرشار از ویتامین ها می باشد استفاده کنیم و تا بهبودی کامل غذای سالم مصرف کنید. با دقت و انجام صحیح این مراقبت های بعد از عمل حتما از نتیجه جراحی زیبایی خود رضایت کامل را خواهید داشت.

بعد از عمل بینی نمیتونم نفس بکشم چه کار کنم؟

بسیاری از افراد تصور می کنند که در صورت عمل جراحی زیبایی، امکان دارد تنفس خراب شود. برعکس بسیاری از افراد فکر می کنند بعد از عمل جراحی، مشکل تنفسی الزاماٌ بهبود می یابد. اگر مشکل تنفسی مرتبط با انحراف تیغۀ میانی بینی باشد یا اشکال از زوایای دریچه های داخل بینی باشد، همزمان با عمل جراحی زیبایی قابل رفع هستند. اما در صورتی که مشکل تنفسی به علت آلرژی باشد، در این صورت جراحی بینی روی عملکرد تنفس تأثیری نخواهد داشت. به طور کلی اگر عمل جراحی زیبایی به درستی انجام شده باشد، تنفس فرد نه تنها دچار مشکل نمی شود، بلکه بهبود می یابد.

بعد از عمل بینی چکار کنیم؟

بعد از عمل بینی چکار کنیم؟

اگر این عمل انجام داده باشید حتما در مورد اینکه بعد از عمل بینی چطور بخوابیم، چه کارهایی بعد از عمل باید انجام داد و چه کارهایی نباید انجام داد، برایتان سوالاتی مطرح است، آنچه باید در دوره نقاهت بعد از عمل زیبایی بینی مد نظر قرار دهید نحوه خوابیدن، غذا خوردن و یا استحمام بعد از جراحی است که در بهبودی کامل بسیار نقش دارد. باید توجه داشت که بسیاری از داروهای تجویز شده با برخی از مواد غذایی در تداخل هستند، بنابراین بهتر است درباره رژیم غذایی خود با پزشک مشورت نمایید،برای مثال مصرف الکل با استامینوفن در تداخل است و برای کلیه مضر خواهد بود.

بیشتر بخوانید
روانشناس کیست؟ مشاوره رایگان بهترین روانشناس های ایران

سایر نکات مهم بعد از عمل

از سوالات رایج بیماران این است که بعد از عمل بینی چگونه بخوابیم قسمت مهمی از نتایج این عمل و جراحی بینی شما بسته به نحوه خوابیدن شما و مراقبت های بعد از عمل بینی و جراحی بینی دارد. پس بدون شک نحوه درست خوابیدن بعد از عمل اهمیت بسیار زیادی دارد. شاید شما هم مانند بسیاری از بیمار ها با بی خبر بودن از اهمیت نحوه خوابیدن بعد از عمل مدام در ذهن خود تکرار می کنید که آیا بعد از عمل بینی چه شکلی میشم و آیا به زیبایی مورد نظر خود می رسم یا نه. پس توصیه می شود قبل عمل با تمام نکات آشنا شوید تا بعد از عمل مشکلی برای شما پیش نیاید.

توصیه پزشکان بر این است که یک ماه اول بعد عمل به پشت بخوابیم چون وقتی به پهلوی راست یا چپ می خوابید ممکن است مثلاً سمت راست بیشتر تورم کند یا سمت چپ بیشتر باد کند بنابراین یک سمت متورم می شود و باد می کند. لذا خوابیدن تورم آن سمت کمی طول خواهد کشید. پس یک ماه اول بعد عمل به پشت بخوابیم که تورم یکنواخت توزیع شود. همچنین در یک هفته اول  بعد از عمل سر تخت باید کمی بالاتر از زمین باشد یعنی مثلاً آجر زیر پایه های تخت قرار می دهیم و سر تخت را بالاتر می بریم تا تورم کمتر شود. بدین ترتیب خون به سمت پاها می رود و از تورم بینی و صورت ممانعت می شود.

مراقبت های بعد از عمل بینی به چه شکل است؟

جراحی زیبایی بینی یک جراحی حساسی است که باید تحت نظر پزشک متخصص صورت گیرد چرا که نتیجه آن برای فرد از اهمیت ویژه ای بر خوردار است با این حال بخشی از روند بهبودی پس از جراحی زیبایی بینی بر عهده خود فرد می باشد که باید با آگاهی داشتن از عوارض بعد از جراحی و دستورالعمل های مراقبتی نسبت به کاهش آن عوارض و بهبودی سریع تر اقدام کند. بدین منظور حتما درباره مراقبت های بعد از این عمل با جراح خود صحبت کرده و مواردی که برای شما تجویز می شود را انجام دهید تا دوران نقاهت کوتاه تر و نتیجه بهتری از عمل خود داشته باشید.

بیشتر بخوانید
معرفی بهترین کلینیک های پوست مو مشهد با 80% تخفیف و مشاوره رایگان

سایر مراقبت های پس از عمل

توصیه می شود بعد از عمل از حرکات اضافی صورت خودداری کنید و حداقل به مدت دو هفته از خندیدن ، گریه کردن و حرکات اضافی صورت خودداری و در هنگام عطسه از دهان استفاده کنید. همچنین از صحبت کردن طولانی و مکالمات تلفنی و فعالیتهای اجتماعی زیاد بپردازید. از عوارض حرف زدن بعد از عمل بینی این است که این عمل به خودی خود عوارضی مانند تورم و بی حسی و مواردی از این دست را به دنبال دارد. حرف زدن به صورتی که دهان بسیار باز شود و حتی خندیدن و گریه کردن باعث حرکت بیشتر بینی می شود، حرکات صورت و بینی به ویژه در ساعات و روزهای اولیه بعد از جراحی بینی ممکن است تورم و درد را افزایش دهد بنابراین بی حرکت ماندن بینی برای فرم گرفتن یکی از نکاتی است که اغلب جراحان توصیه می کنند.

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی، دارای نکات و ریزه ‌کاری‌ هایی است که توجه به آنها از ضرورت بسیاری برخوردار است. در صورتی که نحوه خوابیدن به خوبی انجام شود، هم بی خوابی بعد از عمل را می‌تواند رفع کند و هم روند ترمیم و شکل ‌گیری غضروف‌ های آن را با کیفیت بالاتری انجام خواهد داد.

تغذیه بعد از عمل بینی به چه صورت است؟

دانستن آنچه که باید بعد از جراحی زیبایی بینی مصرف کنید، بسیار مهم است؛ بنابراین، حتماً از پزشک خود، بهترین جراح بینی بخواهید که یک دستور خاص غذایی برای بعد از عملتان مناسب با عمل انجام شده و شرایط شما، تجویز کند.

خمیازه کشیدن بعد از عمل بینی

خمیازه کشیدن بعد از عمل بینی

خمیازه در واقع نوعی رفلکس بدن است که شامل باز کردن فک و بازدم سریع هوا است. بطور کلی بلافاصله بعد از خمیازه احساس آرامش به سراغ فرد می آید. اما حرکات صورتی که در اثر باز شدن فک و خمیازه کشیدن ایجاد می شود، ممکن است منجر به پاره شدن بخیه شود که علاوه بر درد آور بودن، باعث می شود تا مجددا به پزشک برای ترمیم آن مراجعه کنید. این کار در نوع خودش زحمت و هزینه خاص خود را دارد.

یک ماه بعد از عمل بینی

در زمان بعد از عمل مسیر و روند ترمیم و بهبود زخمها و التیام بافت های آن ها باید در مسیر درست و مناسبی انجام گیرد و تا بهبودی کامل چند ماه و یا حتی یکسال زمان می برد. بنابراین اگر مایلید که نتیجه خوبی از این عمل و جراحی بینی خود بگیرید مراقبت های مهم بعد از این عمل که توسط پزشک به شما توصیه می گردد را به طور دقیق انجام دهید.

بعد از عمل بینی

سوالات متداول

آیا خوردن موز به بهبودی کامل بعد از عمل کمک می کند؟

این کار سبب ایجاد یبوست می شود.

به چه دلیل گفته می شود بعد از عمل بینی به پشت بخوابیم؟

وقتی به پهلوی راست یا چپ می خوابید ممکن است مثلاً سمت راست بینی بیشتر تورم کند یا سمت چپ بیشتر باد کند. بنابراین یک سمت متورم می شود و باد می کند. لذا می بایست پس یک ماه اول بعد عمل به پشت بخوابیم که تورم یکنواخت توزیع شود.

آیا با عمل بینی مشکل انحراف بینی حل می شود؟

یکی از عمل های رایج برای بینی، عمل انحراف بینی می باشد.

حرف زدن بعد از این عمل چه عوارضی دارد؟

سبب به هم خوردن فرم بینی می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *