سنوگرافی چیست

بررسی انواع سونوگرافی و نکات مهم در مورد آن

سونوگرافی یک روش تشخیص بیماری در پزشکی می باشد که نام های دیگری مانند اکوگرافی، پژواک نگاری و صوت نگاری نیز دارد. در این مقاله می خواهیم در رابطه با این روش تشخیص بیشتر صحبت کنیم. با سایت جراح باما همراه باشید.

سنوگرافی چیست

سنوگرافی چیست؟

سونوگرافی چیست ؟ برای پاسخ به این سوال ، باید گفت همان طور که می دانید یک روش تشخیص بیماری می باشد و البته برای افراد حامله در دوران بارداری کاربرد فراوانی دارد. در این روش بر اساس امواج فرا صوت است و به بررسی بافت های زیر جلدی از جمله مفاصل، تاندون ها، عضلات، اندام های داخلی بدن و ضایعات آن ها می پردازد. bpd به معنای اندازه گیری بزرگترین قطر سر جنین یا قطر بای پاریتال می باشد، که یک اندازه گیری مهم در دوران بارداری توسط سونوگرافی است، که با توجه به این اندازه گیری تخمین وزن جنین و سن حاملگی انجام می گیرد.

سونوگرافی واژینال

سونوگرافی واژینال

معمولا سونوگرافی واژینال در هفته اول بارداری، ارجعیت دارد و در هفته های دوم و سوم بارداری، انواع سونوهای شکمی انجام می شود. همان طور که می دانید در سونوگرافی به وسیله امواج فرا صوت از اندام های داخلی بدن تصویربرداری می شود، لازم است بدانید که این امواج هیچ گونه ضرری برای بدن ندارد و از آن برای تشخیص بیماری ها می توان استفاده کرد. هزینه های سونوگرافی به عوامل مختلف و خدمات مختلفی که مرکزی که مراجعه می کنید بستگی دارد و ممکن است در هر مرکز هزینه ها متفاوت باشد و هزینه سونوگرافی واژینال طبق تعرفه سال گذشته حدودا 100 هزار تومان می باشد.

سونو گرافی به انگلیسی هم sonography است و این کلمه از لفظ sono که به معنای صوت می باشد و لفظ گرافیا که واژهای یونانی است، به معنی ترسیم تشکیل شده است. سونوگرافی داخلی رحم یا همان سونوگرافی واژینال روشی برای تصویر برداری از داخل رحم بیمار می باشد، که در واقع سونوگرافی از لگن است و پزشک با فرو بردن پروب در واژن بیمار، اندام های تولید مثل زنانه مانند رحم، لوله ها فارپ، مهبل و گردن رحم را بررسی می کند. با این روش تصویر برداری از رحم و تخمدان می توان بیماری های رحم مانند کیست تخمدان، سرطان رحم و … را شناسایی کرد. سونوگرافی رحم به دو روش شکمی و تراس واژینال صورت می گیرد، البته به این وسیله اطلاعات دقیق تری را در رابطه با آناتومی رحم و مشکلات آن می توان به دست آورد.

سونوگرافی بارداری

سونوگرافی بارداری

برای کنترل مراحل بارداری و سلامت مادر و جنین معمولا در طی مدت حاملگی، 3 یا 4 مرتبه سونوگرافی انجام می شود، که معمولا تعدادی از سونوگرافی ها معمولی است و برای همه مادران باردار انجام می شود و تعدادی از این سونوگرافی ها برای تشخیص موارد خاص می باشد. اولین سونوگرافی بارداری که برای بانوان در دوران حاملگی انجام می شود، به منظور تشخیص ساک حاملگی است و بررسی این موضوع که حاملگی مولار یا خارج از رحم نباشد. سونوگرافی بعدی معمولا در هفته های 11 تا 13 بارداری می باشد، سونوگرافی nt برای بررسی میزان مایع پشت گردن جنین و ضخامت آن می باشد و احتمال ابتلا به اختلالات کروموزومی را نیز مشخص می کند.

سونوگرامی سوم سونوگرافی آنومالی است، که بین هفته های 16 الی 18 بارداری توسط پزشک تجویز می شود، که در این مرحله اجزای بدن جنین و هر گونه مشکل احتمالی در قلب، ستون فقرات، صورت و سایر اعضای بدن جنین توسط دکتر بررسی می شود و در این مرحله امکان تعیین جنسیت جنین نیز می باشد، برای تشخیص جنین پسر در سونوگرافی نشانه های وجود دارد از جمله نحوه خوابیدن جنین که برآمدگی ها ستون فقرات در جنین پسر 30 درجه و در جنین دختر ده درجه می باشد، جریان ادرار جنین اگر رو به بالا باشد احتمالا جنین پسر است و عضویت جنسی مردانه که در هفته های 18 الی 20 بارداری قابل مشاهده هست و به راحتی قابل تشخیص می باشد. معمولا آخرین سونوگرافی در هفته 28 بارداری برای بررسی دقیق میزان رشد و وزن جنین با توجه به سن جنین تجویز می شود.

بیشتر بخوانید
معرفی بهترین دکتر ارتودنسی در مشهد با 60 درصد تخفیف و بیمه در بهترین مراکز

سونوگرافی واژینال برای بانوان در زمان بارداری کاربرد بسیاری دارد، از جمله کاربرد های آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تایید حاملگی در اوایل بارداری
 • تشخیص احتمال سقط جنین
 • شناسایی کردن علل خونریزی در بارداری
 • بررسی دقیق بارداری های دوقلویی و یا چند قلویی
 • بررسی جفت در موقعیت های پیچیده بارداری
 • کنترل ضربان قلب جنین
 • بررسی کردن تغییرات دهانه رحم در زایمان زودرس و یا سقط جنین
 • بررسی حاملگی خارج از رحم که در حالت جنین در خارج از رحم بوده و معمولا در لوله های فالوپ قرار دارد.
سونوگرافی تیروئید

سونوگرافی تیروئید

سونو گرافی تیروئید که به وسیله انجام فراصوت انجام می شود، برای تعیین شکل و اندازه غده تیروئید می باشد، زیرا بیماری های کم کاری و پرکاری تیروئید باعث تغییر در شکل و اندازه غده تیروئید می شود. در سنوگرافی تیروئید می توان به بررسی توده ها و یا گره های ایجاد شده در تیروئید پرداخت، که البته کمتر 10 درصد از این توده ها سرطانی می باشند و اغلب آن ها زیاد حائز اهمیت نیستند و تاثیری در مرگ و میر ندارند.

سونوگرافی کبد

سونوگرافی کبد

سونوگرافی کبد یکی از راه های مهم برای تشخیص بیماری های کبدی می باشد. چنانچه کبد شما صدمه ببیند و دچار مشکل شود ، پزشک ممکن است برای تشخیص مشکل و بیماری برای شما سونو گرافی کبد تجویز نماید، زیرا این سونو گرافی اطلاعات بسیار زیاد و دقیقی را در اختیار پزشک قرار می دهد.

سونوگرافی آنومالی

برای خانم های باردار این سوال پیش می آید سونو گرافی آنومالی چیست و در چه زمانی زمانی انجام می شود؟ معمولا در بین هفته های 18 الی 20 سونوگرافی آنومالی توسط پزشک تجویز می شود، که معمولا سومین سونوگرافی است که مادر در دوران بارداری انجام می دهد و در این آزمایش علاوه بر این که شما می توانید جنین را در صفحه مانیتور مشاهده کنید، محل قرار گرفتن جنین، شکل و اندازه صورت و دست ها هم نشان داده می شود.

هزینه سونوگرافی آنومالی

هزینه سونوگرافی آنومالی

هزینه های سونوگرافی مشخص و ثابت نیست و ممکن است بسته به نوع مرکز و خدماتی که به شما ارائه می شود، قیمت ها متغییر باشد. البته با توجه به اینکه به مراکز دولتی و یا خصوصی مراجعه نمایید هم هزینه ها متفاوت است، اما هزینه این نوع سونو گرافی چیزی بین 100 تا 200 هزار تومان معمولا می باشد.

قد جنین در سونوگرافی

وزن و قد جنین در طول دوران بارداری در هفته های مختلف تغییر می کند و امکان دارد برای برخی این تغییرات زودتر و برای برخی دیرتر رخ بدهد و اصلا جای نگرانی نیست همین که پزشک سلامت جنین را تایید کند کافی است. در هفته پنجم بارداری قد جنین بین 5 تا 7 میلی متر می باشد و هر هفته چند میلی متر این قد رشد می کند. در هفته 13 بارداری دیگر قد جنین را میلی متری اندازه گیری نمی کنند، زیرا او حدودا 10 سانتی متر می باشدو این روند قدی همچنان ادامه خواهد داشت و در هفته های آخر بارداری قد جنین از چند میلی متر به 50 سانتی متر یا نیم متر می رسد.

سونو گرافی nt

سونو گرافی nt

سونوگرافی nt یک بخش از اولین غربالگری که در سه ماهه اول انجام می شود، می باشد، عموما این آزمایش در بین هفته های 11 تا 13 بارداری انجام می شود، که هدف اصلی آن بررسی احتمال اختلالات کروموزومی همانند سندروم دان می باشد. در صورت بالا بودن احتمال اختلالات کروموزومی برای تشخیص دقیق تر پزشک انجام آزمایش هایی مثل cvs را تجویز می کند.

سونو گرافی داپلر

سونو گرافی داپلر

سونو گرافی داپلر ( doppler) روشی مهم برای تشخیص نوعی بیماری به نام ترومبوز وریدی عمقی (DVT)، که در لخته های خون در دیواره سیاه رگ های عمقی و به خصوص در پاها شکل می گیرد، که ممکن است سبب مشکلات جدی تر مانند لختگی خون در ریه ها شود و حتی ممکن است این بیماری منجر به مرگ بشود. با توجه به نتیجه این آزمایش دالپر پزشک تشخیص می دهد که جریان خود در کجا کند و یا متوقف شده است و این به معنای لختگی خون می باشد. سونوگرافی داپلر به غیر از یافتن لخته های خون در موارد زیر نیز کاربرد دارد:

 • مشاهده و بررسی جریان خود بعد از درمان
 • بررسی گردش خون در شریان ها، رگ ها و قلب
 • پیدا کردن شریان های تنگ و بسته
سونو گرافی بیضه

سونو گرافی بیضه

آزمایش اولتراسوند ( Ultrasound) یا همان سونوگرافی بیضه با استفاده از امواج صوت، تصاویری از بیضه آقایان و بافت های اطراف آن در اختیار پزشک قرار می دهد. این آزمایشی امن و بدون درد می باشد که به وسیله دستگاه کوچکی به نام ترنسدوسر و ژل انجام می گیرد و در آزمایش های سونوگرافی از اشعه ایکس ری استفاده نمی شود. همچنین پیشنهاد می شود سونوگرافی در ویکی پدیا را بخوانید.

بیشتر بخوانید
جراحی چشم در مشهد با قیمت و هزینه مناسب و تضمین کیفیت متخصص

انجام سونوگرافی بیضه معمولا برای موارد زیر انجام می شود:

 • تشخیص علت درد و یا تورم بیضه مانند پیچ خوردگی و یا التهاب
 • بررسی دلایل ناباروی مانند واریکوسل
 • تشخیص و ارزیابی اثرات ضربه به ناحیه کیسه بیضه ها
 • تشخیص ناحیه دقیق بیضه های پایین رفته و یا افتاده
سوالات متداول

سوالات متداول

در دوران بارداری چند نوع سونو گرافی انجام می شود؟

اگر مشکل خاصی نباشد، در طی دوران بارداری معمولا 3 الی 4 مرتبه سونو گرافی تجویز می شود، که شامل سونوگرافی برای تشخیص ساک حاملگی، سونوگرافی nt، سونوگرافی آنومالی و سونوگرافی واژینال می باشد.

آیا سونوگرافی برای بدن ضرر دارد و به بدن اشعه وارد می شود؟

سونوگرافی به وسیله امواج فرا صوت انجام می گیرد و در این آزمایشگاه ها از اشعه ایکس استفاده نمی شود و برای بدن ضرری ندارد.

سونوگرافی تنها برای دوران بارداری کاربرد دارد؟

البته که در دوران بارداری بسیار پرکاربرد می باشد، اما تنها کاربرد آن در این دوران نیست بلکه سونوگرافی برای تشخیص بیماری هاست و به عنوان نمونه سونو گرافی از بیضه آقایان و بافت اطراف آن به منظور تشخیص بیماری نیز انجام می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.