کاهش وزن

کاهش وزن سریع در منزل با دفتر غذایی و نکات مرتبط با آن

در این قسمت از مقاله می خواهیم درباره ی یکی از موضوعات مهم یعنی کاهش وزن صحبت کنیم، برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای مطالب همراه ما باشید.

کاهش وزن سریع

کاهش وزن سریع

یکی از دغدغه های اکثر افراد چاقی است و یا افرادی که می خواهند به تناسب اندام خود برسند، به همین دلیل روش های زیادی را برای رسیدن به تناسب اندام و یا لاغر شدن امتحان می کنند. ما در این قسمت به برخی از موارد که باعث لاغری می شود برای علاقه مندانی که می خواهند درباره ی این موضوع بیشتر بدانند، می پردازیم، همراه ما تا انتهای مطالب باشید.

نوشیدن به اندازه ی آب

روش اول این است که آب زیاد بنوشید، شاید برای خیلی از افراد عجیب باشد ولی تحقیقات نشان داده است که نوشیدن آب به لاغری کمک می کند. به این گونه که با نوشیدن آب فرد احساس سیری می کند و در نتیجه، کمتر غذا می‌ خورد. باید بدانید که برای لاغری بهتر است که روزی 8 تا 10 لیوان آب بنوشید، خیلی از افراد به خاطر هوس غذایی، کمبود انرژی و یا این که حوصله شان سررفته است، به سراغ غذا می‌ روند و این عادت ‌های اشتباه باعث اضافه وزن غیر ضروری در آن ها می‌ شود. تحقیقات نشان داده ‌است افرادی که 25 الی 30 دقیقه قبل از وعده غذایی دو لیوان آب می‌‌ نوشند و بدنشان را هیدراته می کنند، بعد از حدود 3 ماه نسبت به اشخاصی که قبل از وعده غذایی آب نمی ‌نوشند، حدود یک و نیم کیلو بیشتر وزن کم کرده اند.

دفتر غذایی

روش دوم این است که یک برنامه ی غذایی برای خودتان داشته باشید و آن را در یک دفترچه و یا دفتر یادداشت کنید. در این باره محققان گفته اند که یک دفترچه یادداشت و یا دفتر غذایی، باعث می شود که فرد دو برابر در کاهش وزن خود موفق باشد. این دفترچه برای این است که برخی از افراد این گونه فراموش نمی کنند که چه چیز هایی را باید در وعده ها و غذا های خود بگذارند و میل کنند. شاید خیلی از افراد این دفترچه را بی اهمیت بدانند، ولی باید بدانند که مدت ها بعد همین غذا های کوچک به اصطلاح میان وعده ها که با بی توجهی میل کرده اند روی هم جمع می شوند و وزن آن ها را افزایش می دهند. اگر فکر می کنید که دفترچه وقت گیر و درد سر ساز است می توانید، از اپلیکیشن موبایل برای یادداشت برداری استفاده کنید.

تغییر وعده های غذایی

تغییر وعده های غذایی

روش سوم تغییر وعده های غذایی می باشد، در این باره باید بگوییم که به عنوان مثال به جای خوردن یک لیوان میلک شیک به همراه چند دانه توت فرنگی، تعدادی توت فرنگی به همراه یک لیوان شیر بخورید. به این گونه اگر بتوانید وعده های خود را تغییر دهید و به جای آن از مواد غذایی که کالری کمتری دارد، استفاده کنید، می توانید به راحتی وزن خود را کاهش دهید، هم چنین در وعده های غذایی خود حتما از سبزیجات استفاده کنید.

ورزش

ورزش

روش چهارم این است که ورزش کنید، همه ی افراد می دانند که کاهش وزن با ورزش یکی از روش هایی است که به لاغری افراد کمک شایانی می کند. البته در این باره و برای کاهش وزن سریع می توانید شدت ورزش کردن خود را نسبت به قبل بیشتر کنید، بهترین ورزش برای کاهش وزن ورزش های قدرتی با شدت بالا می باشند. به این گونه است که برای مدت کوتاهی به بدن خود فشار می آورید و با شدت بالا ورزش می کنید و سپس کمی ریکاوری خواهید کرد. تحقیقات نشان داده است که 15 دقیقه ورزش HIIT با 30 دقیقه ورزش هوازی از نظر کالری سوزی برابری می کند و نتیجه ی بهتری نیز برای افراد خواهد داشت.

قبل از مهمانی

روش پنجم این است که اگر به مهمانی دعوت شده اید قبل از آن و در خانه وعده ای را میل کنید، تا بیش از حد گرسنه نشوید، چرا که زمانی که گرسنه باشید رعایت کردن رژیم کار دشوار و سختی برایتان خواهد بود. برای این کار می توانید غذای کاملی مانند یک عدد سیب بزرگ و یا یک مشت کوچک آجیل بخورید.

ورزش قدرتی

ورزش قدرتی

روش ششم این است که ورزش قدرتی انجام دهید، در روش قبل بیان کردیم که ورزش با شدت بالا را انجام دهید، ورزش قدرتی نیز روش دیگر ورزش کردن برای کاهش سریع وزن است. انجام تمرین های هوازی کمک می کند تا در هنگام ورزش کالری بسوزانید ولی ورزش قدرتی باعث می شود که در حالت استراحت نیز بتوانید کالری بسوزانید. حتی اگر وقت ندارید که به باشگاه بروید و حتی به وزنه نیز دسترسی ندارید از وزن بدن خود برای انجام این تمرین ها استفاه کنید.

میان وعده

روش هفتم این است که میان وعده های سالم را جایگزین میان وعده ها ی قبلی خود کنید، چرا که میان وعده به کاهش وزن شما کمک خواهد کرد. بهتر است برای این کار از میان وعده هایی استفاده کنید که در آن ها فیبر و پروتئین نیز وجود داشته باشد. به عنوان مثال یک عدد سیب، کره بادام زمینی، ماست بدون چربی به همراه توت و یا کراکر سبوس دار و هم چنین حمص میان وعده های مناسبی هستند که در آن ها فیبر و پروتئین نیز وجود دارد. نکته ای که بهتر است بدانید این است که سس تند به لاغری شما کمک بسزایی می کند، به همین دلیل در غذا های خود چند قاشق چای خوری سس تند اضافه کنید.

مصرف لوبیا

روش هشتم که به ما شما پیشنهاد می کنیم تا امتحان کنید، خوردن لوبیا است، چرا که در لوبیا کربوهیدرات، پروتئین و فیبر به اندازه ی کافی وجود دارند و به این گونه به هضم شدن آرام و کند غذا کمک می کند و به این صورت شما تا مدتی گرسنه نخواهید شد. هم چنین تحقیقات نشان داده است که مصرف 3/4 فنجان لوبیا در روز به مدت 5 الی 6 هفته کمک می کند تا فرد حدود سه کیلو وزن کم کند. به همین دلیل انواع لوبیا را به سوپ، بشقاب های گوشت، سالاد ها و یا غذا هایی دیگر اضافه کنید.

روش نهم این است که از نوشیدنی های قندی جدا خودداری کنید، به عنوان مثال چای شیرینی، نوشابه ها و آب میوه ها به راحتی 150 تا 500 کالری به شما اضافه خواهند کرد. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم تا از آب، چای تلخ و دمنوش ها استفاده کنید.

خواب کافی

خواب کافی

در نهایت روش دیگر برای این که سریع کاهش وزن داشته باشید این است که سعی کنید، بیشتر از قبل بخوابید، چرا که خواب مهم ترین عامل برای جلوگیری از بیشتر غذا خوردن شما است. تحقیقات نشان داده است که هر چه مقدار خواب فرد کمتر باشد در روز بعد از آن امکان گرسنگی و انتخاب غذا های اشتباه برای او بیشتر می شود، به همین دلیل سعی کنید مقدار خوابتان را تنظیم کنید.

بیشتر بخوانید
بهترین روش های جوان سازی پوست صورت در منزل

کاهش وزن اصولی

افرادی که قصد جدی برای کاهش وزن خود دارند، باید بدانند که کاهش وزن اصولی را در برنامه ی خود قرار دهند تا بتوانند بهترین نتیجه را کسب کنند. بهتر است این نکته را بدانید که عدم توجه به نکات مهم و اصولی باعث می شود که نتایج نامناسب و نامطلوب کسب کنید و به نتیجه ی دلخواه خود نرسید، به همین دلیل برای این کار باید مصمم باشید و از یک اصول و قانونی که برای آن برنامه ریزی کرده اید، پیروی کنید. برای این کار ما به شما چند نکته را می گوییم که بهتر است به آن ها توجه و آن ها را رعایت کنید.

یادداشت دلایل لاغری

نکته ی اول این است که به طور دقیق تمام دلایلی را که می‌ خواهید وزن خود را کم کنید را در یک دفترچه یادداشت کنید، به این گونه برای کم کردن وزن خود یک هدف دارید که می خواهید به آن برسید. نکته ی دوم این است که واقع بین باشید، چرا که تعیین هدف های غیرقابل دستیابی می ‌تواند باعث شود تا احساس ناامیدی کنید و به راحتی تسلیم شوید. نکته ی سوم این است که یک برنامه ی غذایی را انتخاب کنید که به سبک شما بیاید و برای این کار باید با یک متخصص در این زمینه مشورت کنید و از او کمک بگیرید.

جشن برای موفقیت

جشن برای موفقیت

نکته ی چهارم این است که اگر کاهش وزن داشتید، آن را جشن بگیرید، چرا که از دست دادن وزن سخت و دشوار است، به همین دلیل تمام موفقیت ‌های خود را جشن بگیرید تا به این گونه به خود انگیزه داده باشید. نکته ی پنجم این است که پشتیبان و حمایت گر داشته باشید، چرا که این افراد با پشتیبانی و حمایت شما باعث می شوند که شما تلاش بیشتری کنید و تسلیم نشوید. نکته ی ششم این است که به کاری که می خواهید انجام دهید تعهد داشته باشید، چرا که این کار باعث می شود تا زمان رسیدن به هدفتان که همان کاهش وزن است تلاش و پشتکار خود را حفظ کنید.

مثبت فکر کردن

نکته ی هفتم این است که مثبت بی اندیشید، چرا که با این کار به توانایی خود در دستیابی به اهداف اطمینان بیشتری خواهید داشت. نکته ی هشتم این است که استرس را از خود دور کنید، نکته ی نهم این است که از ورزش کردن خود لذت ببرید و آن را با اشتیاق انجام دهید، چرا که همان طور که می دانید، ورزش یکی از بهترین روش ها برای کاهش وزن است. نکته ی دهم این است که الگوی مناسب پیدا کنید، پیدا کردن یک الگو در این زمینه به شما کمک می‌ کند تا زمانی ‌که حس کردید تحت ‌فشار هستید انگیزه ‌ای مضاعف کسب کنید و آن را ادامه بدهید. در نهایت این را بدانید که شما بهترین از نوع خود هستید و هر کاری را می توانید به بهترین نوع انجام دهید، پس خودتان را باور داشته باشید و برای کاری که می خواهید انجام دهید، امید داشته باشید و با تلاش زیاد آن را به بهترین شکل انجام دهید.

کاهش وزن ناگهانی

کاهش وزن ناگهانی

برخی از اوقات شاید برای شما نیز پیش آمده باشد که به طور ناگهانی وزن کم کرده اید و یا این مورد را در نزدیکان خود مشاهده کرده باشید. از دلایل ناگهانی کاهش وزن و هم چنین علت کاهش وزن می توان به مواردی که شامل:

از دست دادن عضله یا از بین رفتن بافت عضلانی که باعث کاهش وزن بی دلیل می شود، مهم ترین علامت برای نشان دادن این مشکل ضعف عضلانی در فرد است. مشاهده ی بیماری آرتریت روماتوئید در فرد این بیماری خود ایمنی است که باعث التهاب می شود و التهاب مزمن نیز سرعت سوخت و ساز بدن فرد را بالا می برد و وزن او را کاهش می دهد. دیابت که سبب کاهش وزن ناگهانی در فرد می شود در این بیمار فرد کالری زیادی را از دست می دهد که باعث لاغری او می شود.

افسردگی

افسردگی باعث می شود که فرد احساس غم، شکست خوردگی یا پوچی کند که این احساسات بر روی فعالیت های روزانه ی فرد مانند رفتن به سرکار و یا مدرسه تاثیر می گذارد هم چنین افسردگی روی اشتها تاثیر زیادی می گذارد که باعث لاغری فرد می شود. بیماری التهاب روده این بیماری باعث اختلال در سیستم گوارشی می شود و بر روی اشتهای فرد نیز اثر می گذارد. بیماری سل این بیماری نیز باعث می شود که بیمار اشتهای خود را از دست بدهد که سبب لاغری او خواهد شد.

بیماری ها

انسدادی ریه که یک نوع بیماری است که مشکلاتی برای ریه بیمار به وجود می آورد این بیماری نیز باعث لاغری در افراد می شود. سرطان، بیماری است که باعث منتشر شدن سریع و غیر طبیعی سلول ها می شود، گفته شده است که نشانه های این بیماری کاهش وزن به طور ناگهانی به مقدار حدود 5 کیلو و یا بیشتر است. هم چنین بیماری های دیگری مانند: بیماری آدیسون، HIV، نارسایی احتقانی قلب، بیماری سلیاک، پرکاری تیروئید، بیماری لوپوس نیز باعث کاهش ناگهانی وزن افراد می شود.

کاهش وزن در یک ماه

جالب است که بدانید خانم هایی که به تازگی زایمان کرده اند یکی از راه های کاهش وزن آن ها در حدود یک الی چند ماه شیردهی می باشد. کاهش وزن در دوران شیردهی در همه ی خانم ها دیده شده است، در این باره باید بگوییم که شیر دادن بر کم کردن وزن خانم تاثیر بسزایی دارد. هم چنین باید بگوییم که خانم هایی که نگران اند که بعد از زایمان به وزن قبلی خود نرسند، می توانند از روش شیردهی کمک بگیرند، چرا که یکی از فواید شیردهی کاهش وزن مادر است.

قبل از بارداری

قبل از بارداری

سوالی که برای خیلی از خانم های باردار به وجود می آید این است که آیا کاهش وزن در بارداری خطرناک است یا خیر؟ در این باره باید بگوییم که پزشکان گفته اند که اگر خانم های باردار اضافه وزن زیادی نیز در این دوران داشته باشند، باز هم نباید وزن خود را کم کنند، چرا که این کار باعث به وجود آمدن خطرات احتمالی برای آن ها و جنین دارد. هم چنین پزشکان توصیه کرده اند که برای این که فرد در دوران بارداری اضافه وزن نداشته باشد، بهتر است که قبل از اقدام به بارداری وزن خود را کاهش دهند.

بیشتر بخوانید
پی آر پی (PRP) چگونه شما را جوان می کند؟ + 80 درصد تخفیف قیمت و هزینه

فعالیت های ورزشی ساده

البته این نکته را نیز باید در نظر داشته باشید که در سه ماهه اول بارداری به علت تهوع در صبح و بی اشتهایی و استفراغ، خانم باردار وزن کمی را از دست می دهد. اما نکته ی حائز اهمیت این است که با وجود از دست دادن وزن در سه ماهه اول، جنین مقدار کافی مواد مغذی خود را دریافت می کند. برای کنترل وزن در این دوران بهتر است که فعالیت های ورزشی ساده زیر نظر پزشک را انجام دهید، هم چنین پیاده روی با شدت متوسط برای خانم های باردار توصیه می شود. داشتن یک رژیم کم کالری مناسب که بتواند نیاز های تغذیه ای مادر و جنین را تامین کند، نیز بسیار موثر است.

کاهش وزن با پیاده روی

کاهش وزن با پیاده روی

یکی از روش هایی که می توانید وزن خود را با آن کم کنید، پیاده روی می باشد، در این باره باید بگوییم که برای کاهش وزن، افراد بهتر است که هر روز حدود 30 تا 90 دقیقه پیاده روی به صورت تند داشته باشند. البته این را هم بهتر است بدانید که می توانید بعضی از روز ها بیشتر و بعضی روز ها کمتر پیاده روی کنید، اما نکته ی مهم این است که به ‌طور کلی بتوانید حداقل 150 دقیقه یا همان دو ساعت و نیم در هفته پیاده روی کنید. برای این که کارتان را در این باره آسان تر کنید، می توانید زمان پیاده روی را به بخش های 10 دقیقه ای و یا 15 دقیقه ای تقسیم کنید.

گرم کردن بدن

پیشنهاد ما این است که در ابتدا کمی بدن خود را گرم کنید و سپس به مدت 30 تا 35 دقیقه به صورت تند و بی وقفه پیاده روی کنید، به این گونه می توانید چربی بیشتری را بسوزانید. اگر شما پیاده روی را تازه شروع کرده اید و یا می خواهید شروع کنید، بهتر است که در اوایل کار زمان ‌های کوتاه ‌تری پیاده روی کنید تا این گونه خسته نشوید و سپس به ‌طور همیشگی و پیوسته این زمان را افزایش دهید. هم چنین می توانید در اوایل پیاده رویتان، یک روز در میان آن را انجام دهید و هر بار به زمان پیاده روی خود بی افزایید.

غذاهای رژیمی برای کاهش وزن

غذاهای رژیمی برای کاهش وزن

رژیم غذایی برای کاهش وزن یکی دیگر از روش هایی که می توانید وزن خود را با آن کم کنید، برای این کار ما پیشنهاد می کنیم که به مطب متخصص مراجعه کنید، تا به این گونه پزشک بعد از معاینه و بررسی های لازم به شما یک برنامه ی غذایی بدهد. اگر تمایل ندارید که متخصص به شما برنامه بدهد، می توانید به اینترنت مراجعه کنید، چرا که در اینترنت سایت هایی وجود دارند که برنامه کاهش وزن برای بانوان را در صفحه ی خود برای علاقه مندان قرار داده اند. علاوه بر آن می توانید از نرم افزار در این زمینه و برای برنامه ی رژیمی خود استفاده کنید، چرا که امروزه نرم افزار هایی توسط شرکت ها ساخته شده اند که به افراد برنامه های رژیمی می دهند تا مطابق آن عمل کنند.

مواد مغذی و فوق العاده

مواد مغذی و فوق العاده

از مواد مغذی و فوق العاده ای که در کاهش وزن شما بسیار موثر اند می توان به مواردی مانند:

بادام: در این باره باید بگوییم که بادام یک منبع عظیمی از چربی های اشباع نشده است که می تواند به کاهش کلسترول و لاغر ماندن فرد کمک بسزایی کند. اسفناج: درباره ی آن باید بگوییم که منبع غنی از آهن، اسید فولیک، ویتامین C، ویتامین K، لوتئین و آنتی اکسیدان های قوی است که به لاغری فرد کمک شایانی می کند. سیب زمینی شیرین: در این باره باید بگوییم که یک منبع غنی از نشاسته مقاوم برای لاغری است و باعث ایجاد احساس سیری در فرد می شود. ماهی سالمون: در این باره باید بگوییم که ماهی سالمون سرشار از اسید های چرب غیر اشباع است که به لاغری افراد کمک می کند.

kermany کاهش وزن

همان طور که گفتیم برای کاهش وزن افراد می توانند به پزشک متخصص در این زمینه مراجعه کنند، به این گونه که پزشک بعد از معاینات لازم فرد، به او برنامه ی غذایی خواهد داد تا با رعایت و انجام این برنامه به وزن ایده آل خود برسد. دکتر کرمانی یکی از بهترین متخصصان در این زمینه هستند که مراجعه کنندگان زیادی دارند. علت این که ایشان در این زمینه بسیار معروف شده اند، این است که تنوع لیست غذایی در برنامه ی رژیم ایشان بسیار بالا است، به طوری که هیچ غذایی را به طور کامل برای فرد حذف نمی کنند که این یک مزیت بسیار بزرگ و خوب است. دلیل دیگر آن، این است که می توانید در این دوره ی سه ماه ویزیت و هم چنین خدمات رایگان داشته باشید و از آن ها استفاده کنید.

سوالات متداول درباره ی کاهش وزن

سوالات متداول درباره ی کاهش وزن

آیا پیاده روی در کاهش وزن افراد موثر است؟

در این باره باید بگوییم که هر فرد اگر به طور روزانه حدود 30 الی 90 دقیقه پیاده روی تند داشته باشد، بعد از مدتی می تواند وزن زیادی را کم کند.

آیا کاهش وزن در زمان بارداری خطرناک است؟

پزشکان توصیه کرده اند که خانم های باردار اگر اضافه وزن دارند، در این دوران وزن خود را کم نکنند، چرا که احتمال به وجود آمدن خطراتی برای خودشان و هم چنین جنین وجود دارد.

چه برنامه ی غذایی برای کاهش وزن مناسب است؟

برنامه ای مناسب و مطلوب است که همه ی غذا ها و مواد غذایی از آن حذف نشوند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.