جراحی اعصاب دست

جراحی اعصاب چیست و به چه صورت است؟ هزینه جراحی مغز و اعصاب چقدر است؟

جراحی اعصاب یکی از رشته های تخصصی پزشکی است که با رشته های عصبی بدن کار دارد و عمل های انجام شده در آن بسیار حیاتی و مهم می باشد. جراحان اعصاب باید در این تخصص بسیار تلاش کنند و به مهارت بالایی برسند و در این مقاله شما را با این نوع جراحی بیشتر آشنا خواهیم کرد. با جراح باما همراه باشید.

جراحی اعصاب دست

جراحی اعصاب دست

عصب های دست از عصب های حساس بدن هستند و بسیار در معرض خطر می باشند. زیرا بر اثر کار زیاد این عصب ها به ویژه در ناحیه مچ دست دچار مشکلاتی می شود که حتما باید به متخصص مغز و اعصاب مراجه کرد. به دلیل استفاده زیاد از مچ دست و یا قرار داشتن در شرایط حاملگی و داشتن انواع بیماری های فشار خونی و دیابت و … فرد ممکن است دچار مشکلاتی در ناحیه دست قرار بگیرد. که بیماری های دست و جراحی ها و روش های درمانی آن به دلیل پیچیده بودن ساختار دست ها و انگشتان بسیار زیاد است و مشکلات زیادی در ناحیه ی دست ها به وجود می آید که متخصصان مغز و اعصاب می توانند آن ها را به روش های جراحی و یا غیر جراحی درمان کنند. در کنگره جراحی اعصاب کاشان افراد بسیار مهمی از جمله گروه جراحی اعصاب دانشگاه مشهد و همچنین جراحی مغز و اعصاب دانشگاه تهران حضور داشتند و درباره ی بیماری هایی که باعث بروز مشلات در ناحیه ی دست ها می شود هیئت بورد جراحی اعصاب را متقاعد کردند که نیاز به بررسی بیشتری در این زمینه می باشد.

جراحی اعصاب چیست؟

متخصص مغز و اعصاب علاوه بر جراحی مغز در زمینه های مهم دیگر نیز تخصص دارد و همچنین بیماری های و آسیب هایی که باعث اختلال مغزی، نخاع و ستون فقرات و اعصاب پیرامون تمام قسمت ها بدن را تشخیص و درمان می کند و بسته به نوع بیماری اقدامات جراحی و یا غیر جراحی لازم را انجام می دهد. جراح اعصاب در زمینه اعصاب کودک و بزرگسال فعالیت دارد و درمان بیماری های عصبی و تخصصی آن ها می پردازد.

جراحی اعصاب مچ دست

جراحی اعصاب مچ دست

سندرم تونل کارپ و یا به زبان عامیانه و غیر پزشکی چسبندگی عصب بیماری است که به دلیل فشار روی عصب مدیان که در مچ دست قرار دارد و همچنین فشار روی تاندون های مچ دست ایجاد می شود. به طور علمی باید گفت که عصب مدیان و تاندون ها داخل تونلی تنگ به نام کارپ قرار دارند که ایجاد مشکل در این ناحیه باعث احساس ضعف و بی حسی در دست می شود .

کنترل حرکت و حس انگشت شست، اشاره و انگشت بزرگ به عهده تونل و عصب کارپ می باشد که اگر بر اثر کار و فعالیت های سنگین این عصب دچار مشکل شود فرد مبتلا به سندرم کارپ شده است.

تنگی بیش از حد آن به دلیل عوامل مختلف باعث بروز سندرم کارپ می شود. این بیماری در صورتی که خفیف باشد و فرد در مرحله ی اولیه ی بیماری باشد پزشک آن را به روش های غیر جراحی درمان می کند اما اگر مشکل حاد بوده و مدت زمان زیادی از آن گذشته باشد بیمار نیاز به جراحی دارد.

بیشتر بخوانید
جراحی زیبایی فک صورت و لثه و چانه با معرفی هزینه و عوارض

افرادی که دچار بیماری هایی مانند دیابت، کم کاری غده تروئید و بیماری های روماتیسمی هستند و همچنین زنان باردار، اگر مراقب نباشند بیشتر از افراد دیگر در معرض این بیماری قرار دارند و همچنین با گذشت سن و پیری در محدوده سنی 40 تا 60 سال امکان مبتلا شدن به این بیماری وجود دارد.

این بیماری به عوامل زیادی بستگی دارد و اگر افراد برخی از موارد را رعایت نکنند به آن دچار می شوند و به طور خلاصه اگر درگیر یکی از موارد حرکت مکرر مچ دست، بارداری، کم کاری تروئید، بیماری های رماتیسمی، دیابت، قرص های ضدبارداری، شکستگی قبلی استخوان های مچ دست، سیگار، فعالیت هایی که نیاز به حرکات مکرر مچ و انگشتان دست دارند و … باشند درگیر این بیماری می شوند.

علائم این بیماری درد و بی حسی در انگشتان شست، اشاره، بلند و نیمی از انگشت حلقه و درد و بی حسی شبانه که با حرکت دست بهبود می یابد ، می باشد.

این بیماری ممکن است به صورت خفیف و یا حاد باشد که در صورت خفیف بودن با کاهش فعالیت های روزمره که با مچ دست انجام می شود، گذاشتن یخ بر روی مچ دست هر دو ساعت یک بار به مدت ده دقیقه، مصرف دارو های ضد التهاب تجویز شده از جانب پزشک و پوشیدن مچ دست این بیماری بهبود می یابد و فرد دیگر درد و بی حسی احساس نمی کند.

و در صورتی که بیمار با این روش ها بهبود نیافت،  بیمار دارای درد های شدید شبانه و علائم شدید باشد، در نوار عصب بیمار درگیری عصبی به صورت شدید گزارش شود و فرد قدرت شست دست خود را از دست بدهد و دارای بی حسی دائم در ناحیه ی دستان باشد باید جراحی عصبی در این ناحیه انجام بدهد.

متخصص جراح اعصاب

جراحی اعصاب و یا به طور کامل تر جراح مغز و اعصاب متخصصی است که جراحی های عصبی را انجام می دهد و در آن تخصص دارد و بیماری های دیگری مانند درد کمر و گردن، نورالژی عصب سه قلو و آسیب به سر و بیماری پارکینسون را نیز درمان و در صورت نیاز جراحی می کند.

جراحان اعصاب در دوره ی رزیدنتی خود باید علوم زیادی فرا گرفته و تخصص های زیادی به دست آورند. از جمله این تخصص ها سیستم مغزی_ رگی، ستون فقرات و نخاع، آسیب، تومور، کنترل درد و جراحی اطفال می باشد که این علوم را در دوره 60 ماهه یاد گرفته و به شناخت علوم عصب شناسی مشغول می باشند. از طرفی 36 ماه از این 60 ماه را به جراحی بالینی عصب مشغول هستند و در کنار این ها 3 ماه هم به عصب شناسی بالینی باید اختصاص بدهند.

بعد از دوره رزیدنتی هر یک از متخصصان می توانند به دنبال علاقه خود رفته و شاخه ای از رشته خود را ادامه بدهند و آموزش های لازم را بیاموزند.

پیش گیری، تشخیص، معاینه، درمان، مراقبت و توان بخشی اختلال های عصب شناسی وظیفه ی مدیریتی جراح مغز و اعصاب می باشد که این موارد را درزمینه باید به خوبی عمل کند. پزشکان اورژانس، عصب شناسان، پزشکان داخلی، پزشکان خانواده و متخصصان استخوانی می توانند از متخصصان اعصاب مشاوره بگیرند زیرا متخصص اعصاب در تمامی زمینه های تشخیص و درمان بیماری های عصبی آموزش دیده است و بسیار در آن توانا می باشد. جراحی اعصاب اصفهان و جراحی اعصاب مشهد و  جراحی اعصاب تهران و شهر های بزرگ دیگر بسیار در این زمینه ها موفق بوده اند و موفقیت های بزرگی به دست آورده اند و همچنین اگر در اینترنت عبارت

بیشتر بخوانید
چسب بینی چیست و بهترین آن برای بعد از عمل کدام است؟ + آموزش زدن

افضل جراح اعصاب في العالم را سرچ کنید نام ایرانیان زیادی را در بین بهترین متخصصان جهان خواهید دید. و همچنین برای کشور های دیگر مثلا اردن می توانید عبارت افضل جراح اعصاب في الاردن سرچ کنید.

جراحی مغز و اعصاب

جراحی مغز و اعصاب

مغز مهم ترین عضو بدن است که وظیفه کنترل بدن را به وسیله ی عصب های سرتاسر بدن به عهده دارد و اگر یکی از این عصب ها دچار مشکل شود کنترل آن بخش از بدن که عصب از کار افتاد در آن جا قرار دارد متخل می شود و یا حتی ممکن است باعث مرگ فرد بشود. عوامل زیادی در ایجاد بیماری های مغزی و عصبی دست دارند این عوامل می توانند بیماری های جانبی، ژنتیک و تروما باشند.

علاوه بر عصب های موجود در بدن ممکن است خود مغز نیز دچار مشکلاتی از قبیل هماتوم، لخته شدن خون، مصدومیت یا کبودی بافت مغزی، ادم مغزی و یا تورم در داخل جمجمه و سکته مغزی بشود که دارای علائمی مانند استفراغ، حالت تهوع، مشکل گرفتاری، خون ریزی از گوش، بی حسی، فلج و از دست دادن حافظه است. دیگر بیماری های شایع مغز و اعصاب تومورهای مغز، بیماری های نوروژنیک، اختلالات روانی، صرع، تشنج غیر صرع، میگرن، سنکوپ، مولتیپل اسکلروز یا همان ام اس، نوروپاتی، پارکینسون، مننژیت و … می باشد که متخصص مغز و اعصاب آن ها را تشخصی می دهد و درمان می کند.   

عمل جراحی اعصاب دست

دست انسان و انگشتان او دارای آناموتی پیچیده ای می باشد به همین دلیل امکان بروز انواع و اقسام بیماری ها در آن وجود دارد و عمل جراحی دست شامل طیف وسیعی از جراحی ها و درمان های غیر جراحی می شود که بسیار متنوع هستند و هر کدام به روش خاصی انجام می شوند. این پیچیدگی و وسیع بودن آناتومی و درمان ها و مشکلات آن مربوط به اندام های فوقانی نیز می شود.

همان طور که گفتیم جراحی های مربوط به دست بسیار گسترده است و ممکن است یکی از موارد پیوند دست، پیوند و ترمیم میکروسکوپی اعصاب و عروق، ترمیم انواع شکستگی های اندام فوقانی، انتقال بعضی از عضلات و تاندون ها جهت ایجاد حرکات مختلف دست، آرتروسکپی، مشاهده و درمان مشکلات مفاصل با دوربین های ظریف و تعویض مفاضل انگشتان، مچ و آرنج به وسیله ی پزشک متخصص در این زمینه انجام شود.

گروه جراحی اعصاب دانشگاه تهران در کنار اساتید جراحی اعصاب دانشگاه تهران در این زمینه بسیار تلاش کرده اند و به نتایج خوبی رسیده اند. تکنولوژی جراحی اعصاب ppt یکی از مواردی بود که این جراحان در جلسات برگزاری شده درباره ی آن اقداماتی انجام دادند.

سوالات متداول

سوالات متداول

چه افرادی بیشتر در معرض بیماری سندرم کارپ قرار دارند؟

افرادی که کم کاری غده تروئید و بیماری های روماتیسمی دارند و همچنین زنان باردار ممکن است به این بیماری دچار بشوند.

در چه محدوده سنی افراد در خطر مبتلا شدن به سندرم کارپ هستند؟

در محدوده 40 تا 60 سالگی

یکی از بیماری های شایع در مچ دست چه می باشد ؟

یکی از بیماری های شایع در مچ دست سندرم کارپ می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *