درمان بواسیر در طب سنتی

بهترین راه ها و روش های درمان بواسیر در طب سنتی و اسلامی ایران

ما می خواهیم اطلاعاتی را راجع به درمان بواسیر در طب سنتی به شما ارائه دهیم.درمان بواسیر در طب سنتی شرایط گوناگونی دارد که در زیر به آنها اشاره می کنیم.

درمان بواسیر در طب سنتی:

هموروئید به طور عمده 2 نوع داخلی و خارجی دارد. هموروئید داخلی در داخل رکتوم پیشرفت می کند ولی هموروئید خارجی تنها در زیر پوست اطراف مقعد قرار دارد.درمان بواسیر در طب سنتی و اسلامی بسیار موثر است.

درمان بواسیر در طب سنتی و اسلامی

هموروئید ممکن است داخل مقعد (راست روده) باشد که به آن هموروئید داخلی می گویند و یا می تواند از زیر پوستی به بیرون مقعد بیاید که به آن هموروئید خارجی می گویند.

امروزه هموروئید به عنوان یک بیماری مزمن و شایع در نظر گرفته می شود. تا سن 50 سالگی، حدود 50 درصد بالغین برای دوره ای از زندگی خود با عوارض هموروئید نظیر خارش، احساس ناراحتی و خونریزی مکرر سر و کار دارند.درمان بواسیر خارجی در طب سنتی ضعیف تر از ایرانی می باشد.

خوشبختانه امروزه با پیشرفت علم پزشکی، راه حل های درمانی گسترده ای برای هموروئید وجود دارد. خبر خوب تر آنکه بیشتر افراد قادر خواهند بود، با به کار گیری روش های درمانی خانگی و نیز ایجاد تغییراتی در سبک زندگی از بسیاری عوارض آن رهایی یابند.درمان بواسیر خونی در طب سنتی روش های گوناگونی دارد.

هموروئید به طور عمده 2 نوع داخلی و خارجی دارد. هموروئید داخلی در داخل رکتوم پیشرفت می کند ولی هموروئید خارجی تنها در زیر پوست اطراف مقعد قرار دارد.درمان خونریزی بواسیر در طب سنتی کمی نیاز به مطالعه دارد.

برخی از علایم رایج هموروئید لخته شدن خون، توده اطراف مقعد، خونریزی در هنگام دفع مدفوع، سوزش در نزدیکی ناحیه مقعد و تمایل به دفع مدفوع حتی وقتی که هیچ مدفوعی وجود ندارد.

درمان بواسیر در طب سنتی

اگر هموروئید برای مدت طولانی چک نشود و مورد درمان قرار نگیرد می تواند منجر به عوارضی مانند خونریزی مزمن، مرگ بافت ها و حتی سرطان مقعد و روده بزرگ شود. خوشبختانه درمان هموروئید سخت نبوده و با استفاده از مواد طبیعی و ساده علایم آن بهبود پیدا می کند.

علت بواسیر:

علت بواسیر از نظر این طب خلط سوداوی یا همان خون سوداوی است. در واقع می توان گفت تولید خلط سودا در بدن موجب شده این عروق دچار تورم و التهاب شوند. این خلط در اثر مزاج سرد و خشک ایجاد می شود.در زیر به روش درمان بواسیر در طب سنتی اشاره می کنیم.

راههای درمان بواسیر در طب سنتی:

حمام آب گرم:

استحمام در وان آب گرم یکی از راهکارهای موثر در تسریع بهبودی هموروئید است. برای این منظور لازم است وان حمام را با آب گرم پر کنید، و در این آب مدت 20 دقیقه بنشینید. این کار را دو تا سه بار در روز انجام دهید تا زمانی که بیماری هموروئید درمان شود.

درمان بواسیر در طب سنتی ایران

یخ:
اولین درمان خانگی بسیار موثر هموروئید یخ می باشد. یخ کمک می کند که رگ های خونی منقبض شده و تورم کاهش پیدا کند و درد شما بلافاصله تسکین یابد.این هم یکی از راه درمان بواسیر در طب سنتی است.

یک بسته یخ یا یک تکه یخ پیچیده شده در پارچه را مستقیما به مدت 10 دقیقه روی محل آسیب دیده قرار دهید.

شما حتی می توانید از یک بسته کوچک سبزیجات منجمد (مثل نخود فرنگی یا ذرت) استفاده نمایید. بسته را درون یک پارچه پیچیده و روی مقعد خود قرار دهید. این کار را سه بار در روز و به مدت 20 دقیقه انجام دهید.

روغن چریش:

روغن چریش یک روغن سرشار از ترکیبات طبیعی مفید است که شما می توانید در خانه برای درمان همورئید از آن استفاده کنید. در ابتدا مقعد را با آن تمیز کنید. برای هر مرتبه انجام این کار، دو قطره از این روغن کافی خواهد بود. این روغن قادر به کاهش التهاب عروق درگیر در هموروئید خواهد بود. به عنوان یک راهکار کمکی، این روغن همچنین در کاهش درد و ناراحتی هموروئید موثر خواهد بود. روزی یک مرتبه از این روغن استفاده کنید، تا زمانی که هموروئید به طور کامل درمان شود.

آلوئه ورا:
یکی از بهترین مواد طبیعی برای درمان بواسیر آلوئه ورا می باشد. خواص ضد التهابی و درمانی آلوئه ورا به کاهش تحریک و سوزش هموروئید کمک می کند. آلوئه ورا می تواند برای درمان هر دو نوع هموروئید داخلی و خارجی کارساز باشد.

بیشتر بخوانید
درمان عفونت واژن در طب سنتی اسلامی + معرفی دکتر

برای درمان هموروئید خارجی مقدار کمی ژل آلوئه ورا را به مقعدتان مالیده و به آرامی ماساژ دهید. این درمان ساده درد و سوزش مقعد را تسکین می دهد.

برای درمان خارجی بواسیر، برگ آلوئه ورا را به صورت نواری برش داده و قسمت های خار مانند آن را ببرید. سپس این قطعات برش داده شده را منجمد نمایید. نوارهای آلوئه ورای سرد و منجمد شده را برای درمان هموروئیدهای دردناک استفاده نمایید تا درد، سوزش و خارش شما برطرف گردد.درمان بواسیر در طب سنتی ایران در همه جای دنیا زبان زد است.

درمان بواسیر خارجی در طب سنتی

نارون کوهی:

نارون کوهی محصولی مقرون به صرفه و با قیمت مناسب است که در هر داروخانه ای پیدا می شود. این محصول دارویی قابض و جمع کننده است. این دارو اثر قابل توجهی در کاهش ورم و التهاب هموروئید دارد. این محصول معمولا به شکل پدهای مرطوب در داروخانه ها وجود دارد که بیمار آنها را برای دو تا سه دقیقه روی مقعد قرار می دهد. لازم است این کار بعد از هر مرتبه استحمام انجام شود و تا درمان کامل هموروئید، ادامه یابد. غیر از پد مرطوب، شکل قطره و نیز پنبه مرطوب این دارو نیز وجود دارد.

آب:
هنگامی که مبتلا به بواسیر داخلی یا خارجی می شوید مصرف آب را افزایش دهید. سعی کنید روزانه 8 تا 10 لیوان آب بنوشید.

مصرف آب کافی کمک می کند که سیستم داخلی شما تمیز شده و کل بدن تان آبدار شود. آب دفع مدفوع را تسهیل نموده و مدفوع را نرم تر نموده و خروج آن را ساده تر می نماید. هنگامی که شما به اندازه کافی آب و سایر مایعات را مصرف نکنید روند خروج مواد زاید از بدن تان کند شده و احتمال تجمع مدفوع در روده ها بیشتر می شود. نتیجه نهایی مدفوع سفت تر خواهد بود که می تواند مشکل بواسیر را بدتر کند.بهترین درمان بواسیر در طب سنتی می تواند این روش باشد.

عوارض:

عوارض درمان این بیماری به روش سنتی خیلی ناچیز و نزدیک به صفر است زیرا که این درمان ها طبیعی بوده و ضرری را در پی نخواهد داشت و جای نگرانی برای افرادی که می خواهند درمان کنند باقی نمی ماند.

هزینه:

هزینه درمان این بیماری به روش سنتی بستگی به نوع درمان دارد که اغلب این روش های درمان طبیعی و کم خرج می باشد.

درمان سریع بواسیر در طب سنتی

درمان سریع بواسیر در طب سنتی

تا به حال مطلبی در این مورد که بتوان هر چه سریع تر از شر این بیماری خلاص شد، منتشر نشده است اما راه های زیادی وجود دارد تا به توان با استفاده از طب سنتی بر این بیماری غلبه کرد. روغن نارگیل که در دسترس همه قرار دارد، دارای خاصیتی نرم کننده ای می باشد که ناحیه آسیب دیده را بهبود می بخشد. از این روغن در ترکیب بسیاری از پمادهای دست و صورت نیز استفاده می شود. این روغن را در محلی که اسیب دیده بمالید تا از سوزش و خارش آن تا حدودی جلوگیری کند. این روغن دارای مقدار زیادی آنتی اکسیدان و ویتامین E می باشد که موجب آبرسانی بهتر پوست می شود و به عنوان یک مرطوب کننده طبیعی عمل می کند. همچنین به دلیل اینکه این روغن رطوبت زیادی دارد، بیشتر برای درمان ترک های پوستی و پوست های خشک مورد استفاده قرار می گیرد.

درمان سوزش بواسیر در طب سنتی

درمان سوزش بواسیر در طب سنتی

مواد طبیعی بسیاری وجود دارند که می توانید برای کاهش درد و سوزش ناحیه مورد نظر از آنها استفاده کنید. یکی از روش های طبیعی استفاده از سرکه سیب می باشد. می توانید پنبه ای تهیه کنید و آن را به این سرکه آغشته کنید. سپس پنبه مورد نظر را در محل مقعد بمالید تا خوب خیس شود. این کار موجب می شود که التهاب و سوزش آن کاهش یابد. علاوه بر این کار می توانید مقداری عسل را نیز به آن اضافه کنید تا از ابتلا به یبوست جلوگیری کند. همچنین نارون کوهی یا هاماملیس ویرجینیانا نیز که به دو صورت مایع یا کمپرس موجود است، از دوران باستان به عنوان راهی برای درمان این بیماری استفاده می شده است.

درمان بواسیر ساچمه ای در طب سنتی

درمان بواسیر ساچمه ای در طب سنتی

زمانی که رگهای مقهد شما دچار تورم زیاد شد که شما را در هنگام اجابت مزاج با مشکل روبرو کند، دچار بواسیر ساچمه ای شده اید. این یکی از علائم این بیماری می باشد. همچنین سودای بالای بدن، افسردگی و غمگین بودن، خونریزی داشتن، زخم در قسمت مقعد، درد در شکم، نفخ معده و چند مورد دیگر نیز از علائم ها این بیماری محسوب می شود. شما می توانید مقداری از بلادور را روی آتش بیاندازید تا سوخته و سپس دود کند. پس از آن گلدان را که در قسمت انتهایی آن سوراخی دارد، را برعکس گذاشته و روی آی بنشینید. این کار را به مدت یک هفته ادامه دهید و سپس داروی طبیب الاطباء را به محل مورد بمالید.

درمان بواسیر بارداری در طب سنتی

درمان بواسیر بارداری در طب سنتی

راهکار های زیادی برای درمان بواسیر در بارداری وجود دارد اما این روش ها موقتا درد، سوزش و خارش را می کاهند. اگر یبوست دارید احتمال اینکه به بواسیر مبتلا شوید، زیاد می باشد. بنابراین قبل از هرچیزی مراقب باشید تا از یبوست جلوگیری کنید. برای درمان بواسیر در بارداری می توانید از روش های زیر استفاده کنید. دستمال های توالت خشک را با دستمال های مرطوب جایگزین کنید تا از حساسیت های بیشتر جلوگیری کند. محل مورد نظر را با بطری پرینه که از آب ولزم پر شده است، تمیز کنید. همچنین می توانید از کمپرس فندق افسون گر برای آرامش بیشتر استفاده کنید. در ادامه می توانید از روغن نارگیل به خاطر ویژگی آنتی باکتریال و ضد قارچی بودن آن برای درمان خارش استفاده کنید. همچنین این روغن درد و التهاب را کاهش می دهد و گفته می شود که بواسیر را در مدت زمان کوتاهی خوب می کند.

درمان بواسیر بادی در طب سنتی

درمان بواسیر بادی در طب سنتی

خونریزی، درد، خارش یا ترشح مخاطی پس از اجابت مزاج، احساس برجستگی در ناحیه مقعد و التهاب و تورم از نشانه های بواسیر بادی محسوب می شود. دلایل ابتلا به این بواسیر وارد آمدن فشار مکرر به سیاهرگ های ناحیه مقعد، گرفتن رژیم بدون فیبر، چاقی، بیماری یبوست، نشستن و یا ایستادن به مدت طولانی، بیماری کبدی، سرطان روده بزرگ، بالا بودن فشار خون و چند مورد دیگر می باشد. شما به راحتی می توانید از این بیماری پیشگیری کنید. به طور مثال زیاد ننشینید یا اینکه سر پا نباشید. در صورتی که اضافه وزن دارید، آن را کاهش دهید و در وعده های غذایی از فیبر کافی استفاده کنید. نوشیدن 8 تا 10 لیوان آب را هرگز فراموش نکنید و به طور منظم ورزش کنید.

بیشتر بخوانید
درمان چربی خون در طب سنتی چیست و چه چیزی معمولا استفاده می شود؟

برای درمان این نوع از بواسیر می توانید هر روز سه خوشه انگور با هسته آن بخورید. همچنین یک قاشق چای خوری انیسون یا زیره سبز شیرین را با یک قاشق چای خوری تخم کرفس و یک قاشق مرباخوری قند نرم بکوبید و سپس به طور روزانه آن را میل کنید.

درمان بواسیر مقعدی در طب سنتی

درمان بواسیر مقعدی در طب سنتی

بیمارانی که در ناحیه مقعد خود دچار بواسیر می باشند می توانند از ترکیب شفابخش عسل و روغن زیتون برای این منظور استفاده نمایند. برای این منظور به اندازه کافی و یکسان روغن زیتون و موم عسل را با هم ترکیب کنید و سپس در دمای گرم نگه دارید تا موم در آن ذوب شود. پس از خنک شدن به محل مورد نظر آن را بمالید و سپس مالش دهید. ناگفته نماند که این روش برای درمان دردهای شدید قابل استفاده نمی باشد و ترکیب آن خاصیت ضد التهابی دارد. از این ترکیب برای نرم شدن ناحیه مقعدی استفاده می شود تا از عود مجدد بیماری جلوگیری کند. همانطور که می دانید موم عسل خاصیت ضد التهابی دارد و دارای ویتامین A می باشد که برای کم کردن التهاب و عفونت های قارچی پوست بسیار مفید می باشد. علاوه بر آن، دردهای ناشی از خارش و سوزش پوستی را کاهش می دهد و آن را مرطوب نگه می دارد.

سوالات متداول در مورد درمان هموروئید در طب سنتی

آیا درمان بواسیر در طب سنتی حقیقت دارد؟

بله، روش های طبیعی بسیاری برای این بیماری وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید.

می توان به روش های درمان بواسیر در طب سنتی اعتماد کرد؟

بیشتر افرادی که از این روش ها استفاده کرده اند از نتیجه مورد نظر راضی بوده اند.

درمان بواسیر در طب سنتی چقدر هزینه دارد؟

معمولا استفاده از این روش هزینه زیادی برای افراد ندارد و بیشتر مواد آن را می توان در خانه ها یافت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *