طب سنتی برای سرماخوردگی

درمان و دارو و راه حل طب سنتی برای سرماخوردگی کودکان و نوزادان و بزرگسالان

در این مقاله قصد داریم تا درباره طب سنتی برای سرماخوردگی صحبت کنیم و همچنین مزایا،عوارض و هزینه  طب سنتی برای سرماخوردگی نیز با شم صحبت کنیم .

  • برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

طب سنتی برای سرماخوردگی

سرماخوردگی یک نوع بیماری است که سالی یک بار به سراغ ما می اید و چه بهتر است که ما با راهکار های صحیح از ان جلوگیری کنیم .همچنین برخی از درمان های سریع سرما خوردگی شامل ؛ مصرف سیر و پیاز ، دمنوش اویشن ، چای بابونه ،بخور اسطو خودوس ، ترک سیگار در دوران بیماری،خالی کردن بینی و دهان ، ترک استرس و … می باشد که در ادامه این مقاله به برسی ان ها نیز می پردازیم .طب سنتی برای سرماخوردگی کودکان بسیار مفید میباشد چون هیچ ضرری برای بدن ندارد .

طب سنتی برای سرماخوردگی و آبریزش بینی

سرما خوردگی یک نوع بیماری است که به دستگاه تنفسی فوقانی بدن مرتبط می باشد و معمولا قسمت بینی را ازار می دهد و همچنین واگیردار نیز می باشد . این بیماری معمولا حالاتی چون خستگی و بی حالی ، حس سرما ، سر درد و عطسه به همراه است . و همچنین اگر  پیش رفت کند علائمی چون گلودرد ، تب ، ابریزش بینی و سرفه را نیز بروز می دهد . این علائم خوب می شوند ولی هر کدام از ان ها نیاز به زمان دارد که این زمان به عوامل مختلفی چون،قدرت دفاعی بدن ،شدت بیماری و … بستگی دارد و نمی توان یک زمان مخصوص را تعیین کرد .شما می توانید طب سنتي براي سرماخوردگي نوزادان نیز استفاده کنید .

بهترین راهکار های جلوگیری از سرما خوردگی شامل ؛ شست و شوی دستان ، عدم لمس چشمان ، لمس نکردن بینی و دهان با دست کثیف ، دوری و رعایت فاصله از اشخاص مبتلا به سرماخوردگی ، همچنین می توانید برای جلوگیری از سرما خوردگی از ماسک صورت استفاده کرد . و همچنین یکی از رایج ترین نشانه های سرما خوردگی علائمی همچون ابریزش بینی کوفتگی و بی حالی و خستگی و همچنین عطسه و … می باشد . طب سنتی ایران برای سرماخوردگی نوزاد بسیار بهتر از دارو های شیمیایی می باشد و هیچ ضرری برای نوزاد ندارد .

معمولا برای درمان سرما خوردگی در پزشکی مدرن از انتی هیستامین و یا انواع قرص ها و شربت ها دیگر استفاده می شود ولی در طب سنتی برای سرماخوردگی از عرق کردن ، مصرف دمنوش های گیاهی و مایعات گرم انواع سوپ و بخورد روغن های گیاهی برای درمان استفاده می کنند و همچنین برخی از روغن های ضروری هستند که می توانند زکام یا سرما خوردگی را درمان کنند که شامل ؛نعنا،اکالیپتوس،سرو کوهی یا ارس ، چوب میخک،می باشد .همچنین یکی دریگر از روش های پیشگیری از سرما خوردگی می توان به سیر تازه اشاره کرد .زیرا سر خواص ضد ویروسی از جمله ویروس راینو ویروس می باشد . برای مصرف سر برای درمان سرما خوردگی به اندازه یک قاشق غذا خوری سر خورد شده ، و دو قاشق غذا خوری هم ابلیمو هچنین به اندازه نصف قاشق غذا خوری پودر فلفل قرمز و با یک قاشق غذا خوری عسل میکس کنید و سپس روزانه یک مرتبه انرا مصرف کنید تا سرما خوردگی شما بهبود پیدا کند.طب سنتی برای سرماخوردگی و آبریزش بینی راه کار های زیادی دارد که یکی از ان ها خوردن دمنوش اویشن می باشد .

طب سنتی برای سرماخوردگی کودکان

برای درمان گلودرد شما می توانید دارچین مصرف کنید زیرا جزئی اصلی است که سینامالدهید نام دارد که حاوی خاصیت های ضد التهابی و انتی اکسیدان می باشد شما می توانید در یک لیوان اب یک قاشق غذا خوری پودر دارچین و همچنین میخک بریزید و بگذارید 15 دقیقه ان بجوشد و سپس وقتی که کمی از گرمای ان کم شد به ان کمی عسل اضافه کنید . این داروی خانگی را روزی یک الی سه بار مصرف کنید .طب سنتی برای سرماخوردگی بسیار کاربرد دارد برای مثال طب سنتی برای سرماخوردگی در بارداری بسیار کاربرد دارد چون در این زمان شما بهتر است از دارو های گیاهیی به جای دارو های شیمیایی استفاده کنید و همچنین  طب سنتی برای سرماخوردگی کودک نیز هم مورد استفاده قرار می گیرد .

یکی دیگر از روش های جلوگیری از سرما خوردگی مصرف زنجبیل می باشد زیرا از چسبیدن ویروس های تنفسی به سلول ها جلوگیری میکند و  همچنین موجب کم شدن قابلیت تکثیر ویروس ها هم می شود .طب سنتی برای درمان سرماخوردگی راه های زیادی دارد .

بیشتر بخوانید
دارو و راهکار و درمان طب سنتی برای ریزش مو مردانه و زنانه + معرفی دکتر و نسخه

یکی دیگر از روش های جلوگیری از بیماری سرما خوردگی مصرف چایی گیاهی می باشد یکی از چایی های گیاهی چایی سبز می باشد همچنین محققان می گویند با استفاده از این چایی می توانید از بیماری ذات الریه جلوگیری کرد .یکی از داروی طب سنتی برای سرماخوردگی روغن پیاز قرمز با عسل می باشد که در این مقاله به ان اشاره کرده ایم .

شما برای درمان مجاری تنفسی می توانید از دمنوش اویشن استفاده کنید زیرا سر شار از فنول می باشد و در نتیجه یک ضد عفونی کننده مفید نیز خواهد بود و همچنین دانشمندان می گویند که استفاده از اویشن برای درمان التهابات موجود در مجاری تنفسی خیلی مفید می باشد .

پیاز ها قرمز رنگگ برای درمان سرماخوردگی بسیار مفید می باشد زیرا این نوع پیاز ها دارای انتی اکسیدان هایی مثل کوئرستین می باشند که برای درمان سرماخوردگی بسیار مفید می باشد . همچنین شما می توانید برای پیشگیری از شربت پیاز قرمز نیز استفاده کنید که انرا با ترکیب پیاز قرمز و عسل می توان درست کرد . پادشاه ادویه ها فلفل می باشد که دارای خواص بسیاری برای سلامتی بدن می باشد زیرا فلفل دارای انتی اکسیدان بالایی می باشد و خاصیت ضد میکروبی و اثرات حفاظتی برای معده دارد .

طب سنتی برای سرماخوردگی

شما برای باز شدن مجاری تنفسی خود می توانید از بخور استفاده کنید و علت ان کارایی ان می باشد که گرمایی که از بخور به وجود می اید باعث منبسط شدن رگ های خونی و بالا رفتن سرعت جریان خون می شود که سیستم ایمنی بدن به سرعت عکس العمل بالایی می رسد . استفاده از دمنوش استوخودوس برای درمان سرما خوردگی به شدت توصیه می شود زیرا باعث از بین رفتن میکروب ها داخل بدن می شود .

خوراکی هایی که شما باید در دوران سرما خوردگی مصرف کنید :موز،فلفل دلمه،هویج،پرتقال و لیموشیرین ،فلفل تند ،پیاز ،چای سیاه و چای سبز ، ترکیب عسل ابلیمو ،تخم کدو حلوایی ،دانه کنجد و تخم افتاب گردان ،اب نارگیل .

همچنین شما باید برای جلوگیری از سرما خوردگی سیگار را ترک کنید زیرا استعمال سیگار باعث تحریک گلو و مجاری تنفسی می شود.

و همچنین ویتامین ث در بدن تمام اشغال ها و مواد زائد بدن را می خورد ،و در نتیجه ویروس ها توسط ویتامین ث موجود در بدن را از بین خواهند رفت و بیمار بهبودی خود را بدست می اورد .طب سنتی برای درمان سرماخوردگی کودکان بسیار مفید می باشد چون این طب جایگزین مناسبی برای دارو های شیمیایی می باشد .

یکی دیگر از روش های پیشگیری از سرما خوردگی خالی کردن بینی می باشد .

داروی طب سنتی برای سرماخوردگی

عوارض

یکی از نکاتی که باید به ان بسیار توجه کرد این است که دارو های گیاهیی برای گلو درد های چرکی مناسب نمی باشد و باید زیر نظر پزشک درمان صورت بگیرد ولی تقویت بدن همیشه مورد توجه طب قدیم و طب جدید بوده و هست . و همچنین برای رفع سرما خوردگی با استفاده از طب سنتی هیچ عوارضی نخواهد داشت

هزینه

هزینه طب سنتی برای سرماخوردگی نسبت به دارو های پزشکی پایین تر می باشد و همچنین عوارض ندارد.

طب سنتی برای سرماخوردگی کودکان

طب سنتی برای سرماخوردگی کودکان

در صورتی که کودک خردسال شما علائم ابتلا به سرماخوردگی را دارد، بدون هیچ اتلاف وقتی به پزشک مراجعه کنید تا معاینه شود اما می توانید در کنار درمان دارویی، از روش های خانگی نیز برای درمان سریع تر استفاده نمایید. یکی از روش های خانگی که به بهبود کودک سرماخورده شما کمک می کند، حمام آب گرم می باشد. این کار موجب می شود تا مخاط بینی و مجاری تنفی او باز شود و تنفس راحت تری انجام شود. در نتیجه کودک می تواند اکسیژن بیشتری را جذب کند.

همچنین یکی دیگر از راههای سنتی این است که به او بخور هوای سرد بدهید. معمولا کودک سرماخورده ناآرام می باشد و با این کار به او آرامش می دهید و در نتیجه بهبود او سریعتر انجام می شود. علاوه بر آن می توان از عصاره اکالیپتوس هم برای ضد عفونی کردن اطراف خانه به همراه بخور استفاده کرد که البته مشورت با پزشک در این مورد توصیه می شود.

طب سنتی برای سرماخوردگی نوزادان

طب سنتی برای سرماخوردگی نوزادان

علاوه بر آن یکی دیگر از روش های خانگی می توان به مصرف مایعات گرم و سوپ مرغ اشاره کرد. البته باید به یاد داشته باشید که این روش تنها به آن دسته از نوزادانی توصیه می شود که سن آنها از 6 ماه به بالا باشد. همچنین می توان از مایعات دیگر مانند چای رقیق، ترکیب چای با عسل، چای با لیموترش یا چای بابونه استفاده نمود. از این بین سوپ مرغ به خاطر دارا بودن مقدار فراوان پروتئین و کلسیم می تواند درمان را تسریع کند.

طب سنتی برای سرماخوردگی شدید

طب سنتی برای سرماخوردگی شدید

یک متخصص طب سنتی در مورد بیماری های مزمن و سرماخوردگی گفت که آن دسته از افرادی که سابقه سینوزیت دارند و می خواهند در فصول سرد سال کمتر سرما بخورند، توصیه کرد که از ترکیبات گیاهی استفاده کنند. به این ترتیب که گیاهان بابونه، مرزنجوش و یا بابونه و آویشن را به مدت 2 تا سه هفته، روزانه بین 10 تا 20 دقیقه بخور دهند. این کار موجب تقویت سیستم ایمنی می شود. همچنین به آنها توصیه می شود تا به طور روزانه در وعده صبحانه سه لقمه نان و عسل را میل کنند و شب ها یک عدد شلغم پخته شده را بخورند.

طب سنتی برای سرماخوردگی و آبریزش بینی

طب سنتی برای سرماخوردگی و آبریزش بینی

این متخصص طب سنتی افزود که آن دسته از سرماخوردگی هایی که فاقد عفونت مانند گلودرد چرکی می باشد، فقط با آبریزش بینی و عطسه همراه است. این نوع از بیماری در مرحله اولیه نیازی به درمان ندارد. همانطور که می دانید آبریزش بینی یکی از راه های دفع مواد زائد بدن می باشد و توصیه می شود تا در سه روز نخست از دارویی برای برطرف کردن آن مصرف نشود. اما در صورتی که پس از سه روز نشانه ای از بهبودی دیده نشد، می توان از غذاهایی مانند آش سبک و سوپ بخورید و به خوبی استراحت کنید.

طب سنتی برای سرماخوردگی در بارداری

طب سنتی برای سرماخوردگی در بارداری

معمولا خانم های باردار دچار مشکلات بیشتری می شوند. اما می توان با استفاده از طب سنتی این بیماری را ضعیف و درمان کرد. در این روش همه چیز به تغذیه بستگی دارد. یک خانم باردار باید به طور مستمر میوه و سبزیجات تازه به مقدار کافی مصرف کند. زیرا این دسته از غذاها حاوی فیبر و ویتامین های زیادی هستند که برای مقابله با عفونت ها موثر می باشند. همچنین میل کردن سوپ یکی دیگر از راه های درمان این بیماری در خانم های باردار می باشد. معمولا توصیه می شود که سوپ مورد نظر شامل جوی پرک، مرغ، هویج، گشنیز و جعفری و پیاز باشد.

طب سنتی برای سرماخوردگی زنان باردار

طب سنتی برای سرماخوردگی زنان باردار

پزشکان توصیه می کنند تا خانم های باردار از بخورهای طبیعی استفاده کنند. همچنین آب جوش را مقداری سرد کنند و درحالی که ولرم است، بنوشند. تا می توانند از خوردن غذاهای چرب خودداری کنند. برای خود یک شربت رقیق بوسیله یک قاشق شکر و آب لیموی تازه درست کنید و روزی چند بار آن را بنوشید. به اندازه کافی باید استراحت کنید تا بدن شما بتواند با ویروس ها مبارزه کند. در صورتی که می خواهید از گیاهان دارویی مصرف کنید، حتما باید قبل از آن با پزشک خود مشورت کنید و پس از تایید او آن را مصرف کنید.

طب سنتی برای سرماخوردگی در تابستان

طب سنتی برای سرماخوردگی در تابستان

معمولا شاید شما نیز در تابستانی گرم سرما خورده باشید. می توانید به راحتی این بیماری را با استفاده از طب سنتی و راهکارهای طبیعی درمان کنید. یکی از آن روش ها استفاده از سرکه سیب می باشد. شما برای این کار به یک قاشق غذاخوری سرکه سیب و یک لیوان آب نیاز دارید. این دو را با هم ترکیب کنید و هر روز یک الی دو لیوان از آن بنوشید. همچنین برای طعم دار کردن آن می توانید از عسل استفاده کنید.

هندوانه برای سرماخوردگی طب سنتی

هندوانه برای سرماخوردگی طب سنتی

یکی دیگر از میوه های تابستانی مفید برای درمان سرماخوردگی هندوانه می باشد. این میوه خوشمزه و آب دار همواره یکی از محبوب ترین میوه های در فصل گرم تابستان محسوب می شود. آب این میوه برای درمان سینه پهلو مفید می باشد. در برخی از سایت ها آمده است که زمانی که شش ها ورم کرد یا سینه پهلو و ذات الریه به وسیله سرماخوردگی بروز کرد از آب هندوانه برای درمان آن استفاده کنید. اما در برخی دیگر گفته شده است که زمانی که تب شدید دارید، مصرف شیر، غذاهای غلیظ مانند حلیم، خربزه، ادویه تند، زعفران، سیر و پیاز خام و هندوانه استفاده نکنید.

بیشتر بخوانید
هزینه طب سوزنی چقدر است؟ + تخفیف ویژه سایت جراح باما در مشهد

سوالات متداول در مورد طب سنتی و سرماخوردگی

یکی از راه های طب سنتی برای سرماخوردگی را نام ببرید؟

زمانی که نشانه های ان بروز کرد می توانید یک قاشق غذا خوری سرکه سیب و یک لیوان آب را مخلوط کرده و روزی یک تا دو لیوان بنوشید.

طب سنتی برای سرماخوردگی در تابستان چه روشی را توصیه می کند؟

برای این کار در فصل گرم می توانید از ترکیب اب لیمو و عسل استفاده کنید. به این ترتیب که مقداری آب لیمو را با آب حل کرده و سپس یک قاشق عسل را به آن اضافه کنید.

طب سنتی برای سرماخوردگی چیست؟

روشی برای درمان این بیماری است که با استفاده از گیاهان و راه های طبیعی صورت می گیرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *