طب سنتی ایران

طب سنتی ایران با بهترین خدمات و معرفی مراکز و متخصص های برتر ها

در این مقاله قصد داریم تا درباره طب سنتی ایران توضیحاتی بدهیم و همچنین قصد داریم از مزایای طب سنتی ایران و همچنین عوارض این طب توضیحاتی بدهیم .

طب سنتی ایران

طب سنتی ایرانی چیست؟مجموعه ی علوم نظری و علمی که در تشخیص پیشگیری و درمان بیماری های روحی و جسمی به کمک ما می آید را طب سنتی گویند و همچنین طب سنتی ایران تقریبا به 3000 سال قبل برمیگردد .و همچنین کتاب های طب سنتی افرادی چون زکریای رازی و مخصوصا ابن سینا شهرت زیادی دارد که این کتاب ها قریب به 500 سال در دانشکده های اروپایی و اسیایی توسط اساتید تدریس شده است .در طب سنتی  برای پیشگیری از بیماریها به روش زندگی صحیح اشاره دارد .و همچنین این طب به این دلیل برای افراد لازم است که تا تغذیه ای درست با مزاج و مشخصات خود داشته باشند .و همچنین بیماری ها را به سه دسته تقسم می کنند که شامل بیماری های سو مزاجی و سو ترکیبی و بیماری های تفرق و اتصال می باشد . افرادی که تغذیه مناسب با مزاج خود از لحاظ سردی و گرمی و همچنین خشکی یا رطوبت خود را ندارند در دسته بیماری های سوء مزاجی هستند و همچنین افرادی که با نقصی در بدن به دنیا می ایند در دسته بیماری های مربوط به ترکیب یا تعداد طبیعی اعضا یا سوء ترکیب بوده و افرادی که در عضوی از بدن دچار شکستگی یا بد جوش خوردن ناحیه و محدودیت در حرکت خود می باشند در دسته بیماری های تفرق و اتصال می باشند .همچنین در طب سنتی گیاهان دارویی و موادی که از حیوانات و طبیعی گرته شده اند رایج است. متخصصان بر این باورند که مصرف دارو های گیاهی طب سنتی همزمان با سایر دارو های مورد استفاده بیمار ممکن است تاثیر بر عکس و یا عوارض جانبی خطرناکی را بوجود آورد .طب سنتی ایرانیان یکی از بهترین های طب در کل جهان است .و همچنین طب سنتی ایرانی در اروپا هم مورد استفاده قرار گرفته است.

طب سنتی ایرانی چیست

انواع طب سنتی ایران

طب سنتی در ایران روش های درمانی زیادی دارد که در این مقاله قصد داریم به این روش ها نیز بپردازیم .

یک از روش های درمانی  طب سنتی در ایران گیاه درمانی می باشد .که در این طب به درمان بیماری های مختلف جسمی و روحی به وسیله گیاهان را گیاه درمانی می گویند و همچنین یکی از روش های قدیمی جهان ،طب گیاهی است. خداوند همه بیماری ها و درد ها را در طبیعت قرار داده .پدر طب سنتی ایران جناب حکیم حسین خیر اندیش می باشد.

یکی دیگر از روش های درمانی طب سنتی ایران ماساژ درمانی می باشد .که برای درمان بیماری های عضلانی اسکلتی ،گوارشی ،سردرد ها ،رفع استرس و افسردگی و همچنین بهبودی جریان خون و افزایش اکسیژن رسانی به بافت ها و بهبودی ده ها بیماری دیگر از خواص ماساژ درمانی می باشد بعضی از ماساژ درمانی ها شامل؛یومیهو،تای ماساژ ، ماساژ های ارام بخش و ماساژ های زیبایی می باشد .انجمن طب سنتی ایران بسیار مقدتر در طب سنتی دارد پیشرفت می کند .

یکی دیگر از روش های درمانی طب سنتی ایران شیاتسو می باشد؛ فشردن نقاط حیاتی بدن برای سلامتی با انگشتان دست را شیاتسو می گویند. این روش بیشتر پیشگیری کننده است و یک تکنیک سالم و موثر میباشد و به عنوان شکلی از فیزیو تراپی برای بعضی از بیماری های خاص مورد استفاده می باشد . در این روش بیماران انرژی و نیروی ذخیره شده خود را از این روش به دست می اورند و افرادی را که از استرس ،تنش ،افسردگی و یا بی خوابی رنج می برند ، می توان با این روش درمان کرد .طب سنتی ایرانیان ماد یکی از بهترین ها در طب سنتی می باشد.

طب سنتی ایرانیان

یکی دیگر از روش های درمان طب سنتی ایران حجامت می باشد . که حجامت در زبان فارسی به معنی مداوا می باشد و همچنین یک روش خونگیری می باشد که برای پیشگیری از بیماری ها و درمان بعضی از بیماری ها می باشد .و همچنین حجامت دو نوع انجام می شود که شامل؛ حجامت خشک و همچنین حجامت تر می باشد که در حجامت خشک بدون تیغ و خونگیری می باشد و حجامت تر همراه خونگیری می باشد و همچنین ابو علی سینا حجامت را به عنوان یک رکن درمانی معرفی کرده است. حجامت برای در مان و پیشگیری بیماری هایی همچون اسم،اعتیاد به مواد مخدر ،نارسایی هضم غذا ، سر درد های میگرنی و اعصاب ، چربی خون ، غلظت خون و بیماری های پوستی به کار می رود .ما در بقیه مقاله ها بهترین جراحی و عمل زیبایی در مشهد را به شما معرفی کرده ایم.

بیشتر بخوانید
درمان چربی خون در طب سنتی چیست و چه چیزی معمولا استفاده می شود؟

یکی دیگر از روش های درمانی طب سنتی ایران بادکش می باشد که در بادکش درمانی ، که با ایجاد مکش در بعضی از نقاط مختلف بدن به منظور انبساط عروقی بدن و انحراف مواد از نقطه خاص است که به ان حجامت خشک هم می نامند . همچنین با انجام بادکش و چرخاندن لیوان روی بدن افراد فلج شده ناشی از سکته مغزی و قلبی ، باعث خوب شدن این بیماران می شود و همچنین در بعضی از بیماران با انجام بادکش با ترکیبی از روغن های مخصوص باید صورت بگیرد .

یکی دیگر از روش های درمانی طب سنتی ایران زالو درمانی می باشد که یکی از روش های خونگیری طبی محسوب می شود که با لحاظ نحوه خونگیری و ماده هیرودین که توسط زالو به بدن وارد میکند.و همچنین این روش در طب سنتی در جایگاه ویژه ای قرار دارد . در ضمن هر زالویی اثر درمانی ندارد و همچنین در بزاق زالو ماده ضد انعقادی وجود دارد که موجب رقیق شدن خون و باز شدن عروق تنگ و در نتیجه باعث افزایش خون رسانی و اکسیژن رسانی موضع و یا عضو می گردد. از زالو درمانی برای بیماری هایی چون تنگی عروق قلب ، پیوند پوست ، پیوند اعضا ،واریس ،ضایعات پوستی ، بیماری های مفاصل ،ارتروز ،هموروئید،زیبایی پوست و تقویت سیستم ایمنی استفاده می شود .

طب سنتی ایرانیان ماد

یکی دیگر از روش های درمانی طب سنتی ایران رگ زدن می باشد که این عمل باعث دفع بسیاری از سموم بدن به خصوص در مواقع غلبه سودا شده و مواد زائدی که در خون رسوب و افزایش پیدا می کند را نیز دفع می کند .رگ زدن باید توسط افراد ماهر و متخصص صورت بگیرد .رگ زدن کاربرد های فراوانی دارند که عبارتند از ؛کمردرد سیاتیکی ،همروئید ،پاکساززی طبایع غالب ، بیماری های گوارشی و …و همچنین ما قصد داریم در این مقاله بهترین مرکز طب سنتی ایران را به شما معرفی کنیم .

یکی دیگر از روش های درمان طب سنتی ایران اب درمانی یا ابزن ها می باشد که در ان به همراه اسانس های گیاهی یا بدون انها استفاده می شود که این روش کاربرد های زیادی برای بهبود رعیشه، ضایعات پوستی،درد های مفاصل،سیاتیک،نشاط و تقویت بدن،تقویت عضلات و اصلاح منافذ بدن ،گرم کردن و افزایش رطوبت بدن مورد استفاده است.

طب سنتی ایرانی در اروپا

عوارض

درطب سنتی ایران عوارضی هم وجود دارد که این عوارض با خطرات احتمالی مرتبط با عملکرد پزشکان و محصولات طب سنتی به وجود می اید که ؛ استفاده از محضولات تقلبی و یا با کیفیت نا مناسب ، مهارت ناکافی پزشک یا درمانگر ، تشخیص اشتباه ،تاخیر در تشخیص و یا عدم استفاده از درمان های موثر متداول ، مواجه با اطلاعات گمراه کننده و یا غیر قابل اعتماد ،رخداد عوارض جانبی و یا فعل و انفعالات نا خواسته ناشی از درمان نیز به وجود می اید .

هزینه

تعرفه خدمات تشخیصی و درمانی هر سال توسط هیات وزیران وانجمن علمی طب سنتی ایران، بر اساس کتاب ارزش نسبی خدمات سلامت تصویب می شود همچنین وارد شدن خدمات طب سنتی ایرانی به کتاب در سه سال اخیر ،از دستاورد های ارزشمند وزارت بهداشت درمان و اموزش پزشکی است . همچنین شما می توانید تعرفه ها را در سایت طب سنتی ایران مشاهده کنید. با جراح باما همراه باشید.

طب سنتی ایران سودا

طب سنتی ایران سودا

حتما می دانید که هر چه میزان خلطی که در بدن ما وجود دارد، افزایش یابد و از حد طبیعی بگذرد، بدن را دچار بیماری می کند. چهار خلط در بدن وجود دارد. سودا یکی از خلط های چهارگانه بدن ما می باشد که دارای طبعی سرد است. این خلط در واقع رسوبات خون می باشد که ته نشین می شود و به همین دلیل نسب به سایر اخلاط سنگین تر و غلیظ تر می باشد. گفته می شود که بیشتر آن در قسمتی به نام طحال ذخیره می شود و مقدار اندکی از آن با خون ترکیب می شود. این خلط دارای انواع مختلفی می باشد که بر اساس ویژگی های هر کدام دارای راه های درمانی متفاوتی می باشد. در روش سنتی برای رفع سودا می توان از ترکیب سرکه، عسل و عرق نعناع استفاده کرد. همچنین توصیه می شود از شربت عسل که دارای عسل، لیمو ترش و اب می باشد نیز استفاده کنید.

طب سنتی ایران گیاه درمانی

طب سنتی ایران گیاه درمانی

در طب سنتی ایرانی هر کدام از گیاهان به طور جداگانه یا ترکیبی مورد بررسی قرار می گیرند. تا به حال درا ین زمین آزمایش های گوناگونی انجام شده است که نتایج خوبی نیز به دست آمده است. گیاهان بسیاری وجود دارند که خواص دارویی شگفت انگیزی دارند. از زمانی که در طبیعت دیده شد حیوانات نیز برای درمان زخم های خود، بدن خود را به علف ها می مالند، جرقه استفاده از گیاهان دارویی در ذهن ها نقش بست.  

طب سنتی ایرانی اسلامی

طب سنتی ایرانی اسلامی

طب ایرانی دارای تاریخچه ای ده هزار ساله می باشد که کاملا بر اسا مبانی علمی و تجربی می باشد. در این طب اولویت نخست حفظ سلامتی می باشد و سپس اصول سبک زندگی را برای بهتر زیستن تعریف می کند. در این طب ما نگاه کلی به بدن داریم، به این معنا که برای اینکه بتوانیم بیماری را به طور صحیح تشخیص دهیم و نیز برای درمان آن نسخه تجویز کنیم، تمام قسمت های بدن، ژنتیک، شرایط زندگی، خصوصیات روحی، سن، موقعیت جغرافیایی و غیره و غیره را مورد معاینه قرار می دهیم. به همین خاطر است که در این طب نخستین وظیفه یک پزشک حفظ تندرستی می باشد.

طب سنتی ایرانیان

طب سنتی ایرانیان

برای درمان در این طب، در مرحله نخست تغییراتی در سبک زندگی به خصوص تغذیه بیمار ایجاد می شود و پس از اصلاح آن، دارو و درمان های بدنی مانند ماساژ و سایر روش ها تجویز می شود. استفاده از دارو در این طب بسیار محتاطانه انجام می شود. محمد بن زکریای رازی در این مورد می گوید که تا جایی که می توانید بیمار را با استفاده از اصلاحات تغذیه ای و سبک زندگی درمان کنید و از مصرف دارو خودداری کنید. با توجه به اینکه امروزه شاهد افزایش استفاده از طب سنتی در سراسر دنیا هستیم، برخی ها معتقدند که تلفیق آن با طب نوین راهکار مناسبی برای بهبود سلامت جامعه و افراد محسوب می شود. همچنین یادآوری می شود که سازمان بهداشت جهانی سال هاست که مکاتب گوناگون این طب را به رسمیت شناخته است و حتی استراتژی هایی را نیز برای طب سنتی و مکمل در سال های گذشته تنظیم کرده است.

سایت انجمن طب سنتی ایران

سایت انجمن طب سنتی ایران

این سایت در سال 1386 افتتاح شد و فعالیت های خود را تحت نظارت انجمن های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور آغاز کرد. این سازمان غیر دولتی می باشد و تنها نهادی است که در زمینه موضوعات تخصصی طب سنتی ایرانی مشورت می دهد. همچنین سازمان مذکور دوره های آموزشی بسیار مفیدی برای عموم، متخصصی و دانشجویان این رشته دارد تا بتوانند از این فرصت برای بهبود سطح دانش خود در این زمینه استفاده نمایند.

سلامتکده طب سنتی ایران در مشهد

سلامتکده طب سنتی ایران در مشهد

چندی پیش رئیس دانشکده طب ایرانی از افتتاح چهار سلامتکده طب سنتی در شهر مقدس مشهد خبر داد. وی در این خصوص گفت که در حال حاضر دو کلینیک مجهز خدمات طب سنتی ایرانی را ارائه می دهند. او افزود که این مراکز با هدف دسترسی بهتر مردم به خدمات استاندارد و تخصصی در زمینه طب سنتی راه انداز شده اند. ناگفته نماند که حدود 8 سلامتکده سنتی در این شهر دایر می باشد که متقاضیان می توانند برای مشورت، مزاج شناسی، تغذیه، تجویز گیاهان دارویی، مشاوره سبک زندگی، حجامت، بادکش، فصد، زالو درمانی، ماساژ، طب سوزنی و غیره به این مکان ها مراجعه کنند.

انتشارات طب سنتی ایران

انتشارات طب سنتی ایران

یکی از کارهای مفیدی که در راستای پیشرفت طب سنتی داخل انجام شده است، راه اندازی سایتی برای فروش کتاب های این حوزه می باشد. در حال حاضر پزشکان باتجربه زیادی هستند که بر اساس تجربیات و دانش فردی خود کتاب هایی برای بهبود و رفع بیماری های گوناگون با استفاده از این روش نوشته و روانه بازار کرده اند. داشتن یک کلکسیون یا کتابخانه احساس می شد تا علاقمندان به این رشته بتوانند به راحتی و آسانی به کتاب های مورد نظر خود در این زمینه دسترسی داشته باشند.

اسامی بهترین پزشکان طب سنتی ایران

اسامی بهترین پزشکان طب سنتی ایران

پزشک های بسیاری در تمام شهرهای ایران وجود دارد که می توانید برای درمان بیماری های خود با استفاده از روش طب سنتی به آنها مراجعه کنید. حتما در انتخاب پزشک تحقیقات مورد نیاز را انجام دهید تا بهترین آنها را انتخاب کنید. حتما می دانید که ویژگی های یک پزشک خود تجربه و میزان تحصیل او می باشد. بدون شک پزشکانی که بیشتر با بیماران سرو کار دارند از تجربه بیشتری برخوردار می باشد. همچنین مسئولیت پذیری نیز از دیگر خصوصیت های یک پزشک خوب محسوب می شود. شما همواره می توانید با مراجعه حضوری یا تلفنی سوالات متداول خود را از متخصصان ما بپرسید.

بیشتر بخوانید
حجامت در مشهد با قیمت ارزان به همراه معرفی دکتر و مراکز حجامت و زالو درمانی

سوالات متداول در مورد طب سنتی ایران

آیا طب سنتی ایران امروزه در درمان بیماری ها استفاده می شود؟

بله در حال حاضر در این زمینه پزشکان خوبی داریم و می توان به آنها در درمان بسیاری از بیماری ها تکیه کرد.

طب سنتی ایران قدمتی چند ساله دارد؟

طبق گزارشات این روش درمانی ده ها هزار سال است که ابداع شده و مورد استفاده قرار می گیرد.

آیا طب سنتی ایران در مشهد انجام می شود؟

در حال حاضر علاوه بر مشهد در سایر نقاط کشور از این طب برای درمان بیماری ها استفاده می کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *